Jubilate. Peep Lassmanni juubelikontsert „Võimatuste võlu”
18.03.2023 kell 18:00
Suur saal
TASUTA
Peep Lassmann (klaver)
Toomas Vavilov (klarnet, dirigent)
EMTA puhkpilliorkester
Kaasategevad pianistid Age Juurikas, Kristi Kapten, Arina Makarenko, Marko Martin, Mati Mikalai, Kai Ratassepp, Kadri-Ann Sumera, Ralf Taal, Lea Valiulina
Kavas Debussy, Ravel, Messiaen
Olivier Messiaen (1908-1992)
Prelüüdid klaverile (Preludes pour Piano, 1928-1929)
I ,,Tuvi“ („La colombe“)
„Lindude kataloog“ („Catalogue D’Oiseaux“, 1956–1958)
VI „Nõmmelõoke“ („L’Alouette Lulu”)
Peep Lassmann (klaver)
Claude Debussy (1862-1918)
Esimene rapsoodia klarnetile ja klaverile (Première rhapsodie, 1909-10)
Toomas Vavilov (klarnet) Peep Lassmann (klaver)
Maurice Ravel (1875–1937)
„Hane-ema“ („Ma mère l’Oye“, 1910)
I „Uinuva kaunitari pavaan” („Pavane de la Belle au bois dormant“)
II „Pöialpoiss“ („Petit Poucet“)
III „Inetuke, pagoodide valitsejanna“
(„Laideronnette, impératrice des pagodes“)
IV „Kaunitari ja koletise vestlus“
(„Les entretiens de la belle et de la bête“)
V „Võluaed” („Le jardin féerique“)
Klaveril Arina Makarenko, Lea Valiulina (I),
Kadri-Ann Sumera, Ralf Taal (II),
Age Juurikas, Kristi Kapten (III),
Kai Ratassepp, Mati Mikalai (IV),
Marko Martin, Peep Lassmann (V)
Maurice Ravel
„Peegeldused” („Miroirs”, 1904-1905)
II „Kurvad linnud“ („Oiseaux tristes”)
IV „Narri hommikulaul“ („Alborada del gracioso”)
Peep Lassmann (klaver)
Olivier Messiaen
„Eksootilised linnud” („Oiseaux exotiques”, 1955)
Peep Lassmann (klaver)
EMTA puhkpilliorkester koosseisus:
Jolán Kiss (pikoloflööt)
Karmen Palusoo (flööt)
Ilya Zykau (oboe)
Aino Raatikainen (pikoloklarnet)
Isabella Runge (klarnet I)
Kevin Mattias Klasman (klarnet II)
Valeri Leviand (bassklarnet)
Pio Russo Francesco (fagott)
Jürnas Rähni (metsasarv I)
Nikita Matsuk (metsasarv II)
Maila Laidna (kellamäng)
Linus Elias Gustafsson (ksülofon)
Heigo Rosin, Atis Kriškāns (löökpillid)
Dirigent Toomas Vavilov
Peep Lassmann on üks väljapaistvamaid eesti pianiste, keda hinnatakse solisti, ansamblipartneri, pedagoogi ja muusikaelu juhtfiguurina. Lassmann lõpetas 1966. aastal Tallinna Muusikakeskkooli Heljo Sepa klaveriklassis ning jätkas tema juures õpinguid ka Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1971. aastal. Aastatel 1971–1973 täiendas ta end Moskva Konservatooriumi assistentuuris Emil Gilelsi juhendamisel. Pärast õpinguaastaid asus Peep Lassmann tööle Tallinna Konservatooriumi, millega ta on seotud olnud tänaseni: 1985. aastast dotsent, 1991. aastast professor, 1987. aastast klaverikateedri juhataja, aastatel 1992–2017 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor, alates 2020. aastast EMTA nõukogu liige.
Peep Lassmann andis esimesed soolokontserdid 1969. aastal Tartu Ülikooli aulas ja Estonia kontserdisaalis ning on järgnevate aastakümnete jooksul esinenud solisti ja kammermuusikuna 30 riigis üle maailma. Ta on soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Moskva Filharmooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Vanemuise orkestri, Läti ja Moldova orkestrite ning mitmete projektkoosseisude ees. Dirigentidest on ta koostööpartneriteks olnud Paavo Berglund, Neeme Järvi, Eri Klas, Nikolai Rabinovitš, Nikolai Aleksejev, Peeter Lilje, Arvo Volmer, Vello Pähn, Paul Mägi, Jüri Alperten, Andres Mustonen, Toomas Vavilov, Juozas Domarkas ja Imants Resnis. Ta on teinud koostööd mitmete Euroopa kammeransamblitega ja tema partneriteks on olnud tuntud muusikud maailma eri paigust (Marianne Boettcher, Aaron Rosand, Yosif Feigelson, Michel Lethiec, Lionel Lhote, David Grimal, Raphael Wallfisch, Mati Palm, Jüri Gerretz jpt). Peep Lassmann on andnud meistrikursusi ning osalenud konkursside žüriis paljudes Euroopa, Ameerika ja Aasia riikides.
Peep Lassmanni repertuaaris on 17 klaverikontserti (10 neist on tulnud esitusele koos ERSO-ga nii Eestis kui välismaal), lisaks suur hulk soolo- ja kammerteoseid. Erilisel kohal on Olivier Messiaeni klaverimuusika – Lassmann on olnud teoste „Vingt regards sur l’Enfant Jésus“ ja „Catalogue d’oiseaux“ esmaesitaja Eestis. Samuti on talle oluline eesti heliloojate looming, mida ta on mitmelgi korral esmaettekandele toonud. Lassmann on salvestanud hulgaliselt klaverimuusikat Eesti Raadiole, samuti Moskva ja Rootsi raadiotele. Tal on ilmunud 6 LP-d (Melodia) ja soolo-CD „Eesti klaverimuusika“ (Eres, 1994). Lisaks on ta koos bassi Mati Palmiga välja andnud CD „Eesti ja itaalia laule esitab Mati Palm“ (Kuldklassika, 2002) ja tema esitusi on ilmunud erinevatel kogumikplaatidel, näiteks Jaan Räätsa „24 eesti prelüüdi“ op. 80 plaadil „24 Marginalien für 2 Klaviere op. 68; 24 Estnische Präludien für Klavier op. 80“ (Antes, 1996). Peep Lassmann on EV Riigivapi III klassi ja EV Valgetähe IV klassi ordeni kavaler, Eesti Raadio aasta muusik (1989) ning Estonia Seltsi, Eesti Muusikaõpetajate Liidu ja Eesti Klaveriõpetajate ühingu auliige. Ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (1999, 2009) ja Eesti Kultuurkapitali elutööpreemia (2018). 2020. aastal tunnustati Lassmanni Eesti Muusikanõukogu aastapreemiaga kaaluka panuse eest eesti pianismi arengusse.
Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus