101 suures saalis. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammerorkester

24.10.2020 kell 14:00
Suur saal

Solistid Aleksandra Serebrjakova (viiul), Toomas Hendrik Ellervee (viiul), Grete Heinsaar (viiul), Greten Lehtmaa (vioola), Georg Maaten (viiul), Siluan Hirvoja (tšello)
Kunstiline juht Arvo Leibur
Kavas Haydn, Mozart, Stamitz

TASUTA

KAVA:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Viiulikontsert nr 5 A-duur KV 219

I Allegro aperto

 

Aleksandra Serebrjakova 

 

Viiulikontsert nr 4 D-duur KV 218

I Allegro

II Andante cantabile

 

Toomas Hendrik Ellervee

Grete Heinsaar

 

Carl Stamitz (1745–1801)

Vioolakontsert D-duur op. 1

I Allegro non troppo

 

Greten Lehtmaa

 

Wolfgang Amadeus Mozart

Viiulikontsert nr 3 G-duur KV 216

I Allegro

 

Georg Maaten

 

Joseph Haydn (1732–1809)

Kontsert nr 2 D-duur op. 101

I Allegro moderato

 

Siluan Hirvoja

 

Aleksandra Serebrjakova (1999) alustas muusikaõpinguid 5-aastaselt Ahtme Kunstide koolis. 2018. aastal lõpetas ta Tallinna Muusikakeskkooli, kus õppis Niina Murdvee viiuliklassis. Hetkel omandab ta bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Mari Tampere-Bezrodny juhendamisel. Serebrjakova on osalenud nii vabariiklikel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on pälvinud diplomi IX Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festivalil Heino Elleri nim Tartu Muusikakoolis (2016), diplomi IV rahvusvahelisel konkursil „Kaunas Sonorum“ Kaunases (2017) ja III koha Sviridovi nim rahvusvahelisel noorte muusikute konkursil Peterburis (2017). Samuti on ta osa võtnud mainekatest festivalidest välismaal, sh „Ost-West Musikfest“ Sankt Pöltenis (2018) ja XII rahvusvaheline muusikafestival „Zeus“ Ateenas (2019). Serebrjakova on täiendanud end mitmete viiuldajate meistrikursustel, nende seas Anna Lauhhina, Anna-Liisa Bezrodny, Aleksander Vinnitski, Stanislav Pronin jt. Paralleelselt viiuliõpingutega õppis Serebrjakova ka klaverit Mati Mikalai käe all. Pianistina on ta võitnud laureaaditiitli koolidevahelisel klaveri eriala õpilaste konkursil (2015, 2016, 2018) ning diplomi VIII Eesti noorte pianistide konkursil (2016).

 

Toomas Hendrik Ellervee (1996) alustas viiuliõpinguid 2006. aastal Elva Muusikakoolis Urmas Karu viiuliklassis. Aastatel 2008–2017 jätkusid õpingud Heino Elleri nim Tartu Muusikakoolis Eveli Roosaare ja Kristel Eeroja-Põldoja juures ning 2017. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Triin Ruubel-Lillebergi viiuliklassis. 2020. aastal omandas ta EMTAs bakalaureusekraadi (cum laude) ning jätkab õpinguid magistrantuuris. Ellervee on täiendanud end erinevatel meistrikursustel Antje Weithaasi, Viktor Tretjakovi, Eszter Haffneri, Philippe Graffini, Ulrike Danhoferi jt professorite juures. Ta on pälvinud diplomi VIII ja IX Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festivalil (2014, 2016). 2016. aastast mängib Ellervee ka orkestris Läänemere Filharmoonikud (Baltic Sea Philharmonic Orchestra). 2018. aastal valiti ta osalema ERSO akadeemias. Samuti on ta osa võtnud Nordic Pulse Ensemble’i kontsertturneedest ning mänginud Tallinna Kammerorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri ning Pärnu Linnaorkestri koosseisudes. Ülikooliõpingute jooksul on Ellerveele väga südamelähedaseks kujunenud orkestrimuusika ja selle interpreteerimine. Sage osalemine Eesti professionaalsete orkestrikoosseisude töös ning kontsertidel on õpetanud kõige paremal moel mõistma orkestri toimimist ning sümfoonilise muusika tõlgendamist. Sellest ajendatuna alustas Toomas Hendrik 2019. aastal EMTAs ka orkestridirigeerimise õpinguid Kaspar Männi juhendamisel.

 

Grete Heinsaar (2000) alustas viiuliõpinguid Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakoolis 2007. aastal. Pärast muusikakooli lõppu 2014. aastal jätkas ta oma õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Niina Murdvee viiuliklassis. Tallinna Muusikakeskkoolis õppides astus Grete üles ka mitmetel galakontsertidel. Aastast 2019 õpib Grete Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Harry Traksmanni juures.

 

Greten Lehtmaa (1997) alustas oma õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske viiuliklassis. Mõned aastad hiljem vahetas ta viiuli vioola vastu ning lõpetas 2016. aastal kooli Tiiu Peäske ja Toomas Nestori käe all. Edasi asus ta õppima Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse, kus tema juhendajaks sai Johanna Vahermägi. Aastatel 2018–2020 täiendas Greten end Saksamaal Hannoveri Muusikakõrgkoolis prof Volker Jacobseni vioolaklassis. Greten on osa võtnud meistrikursustest Nobuko Imai, Pauline Sachse, Barbara Westphali, Thomas Riebli, Sophia Rahmani, Peijun Xu, Viktoria Mullova, Robert Rozeki, Mikhail Zemtsovi ja paljude teiste muusikute juures. Solistina on Greten esinenud Tallinna Kammerorkestri, Stradivari Ensemble’i (Vancouver) ja TMKK sümfooniaorkestri ees. Ta on kaasa teinud orkestriprojekte koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Tallinna Kammerorkestriga ning osalenud Eesti Festivaliorkestri kontserttuuridel. Gretenit on lapsepõlvest saadik võlunud kammermuusika ja ansamblimäng, millega seoses on tal olnud võimalus osaleda mitmetel konkurssidel ja festivalidel nii Eestis kui välismaal. Eriti südamelähedane on talle keelpillikvarteti kõla ja sellele koosseisule kirjutatud muusika ning ta on ka vioolamängija ansamblis The Rahman Quartet.

 

Georg Maaten (1998) alustas viiuliõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Aino Riikjärve ja Arvo Leiburi juures. Pärast kooli lõpetamist 2016. aastal jätkas ta õppimist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Arvo Leiburi juhendamisel. Maaten on esinenud Eestis ja Soomes ning käinud Türgis tutvustamas Eduard Tubina muusikat.

 

Siluan Hirvoja (1996) alustas tšelloõpinguid 2004. aastal Nõmme Muusikakoolis õpetaja Kaia Tambi juures ning hiljem jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis Mart Laasi tšelloklassis. Hetkel omandab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi professor Henry-David Varema käe all. Siluan on osalenud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel Lätis. August Dombrovski nimelisel keelpillimängijate konkursil on ta saanud kahel korral II vooru diplomi ning Karl Davõdovi tšellistide konkursil Kuldigas III vooru diplomi. Samuti on ta võtnud osa Jan-Erik Gustafssoni, Georgi Anichenko ja Marko Ylöneni meistriklassidest. Praegu töötab Siluan Tallinna Kammerorkestris.

 

Arvo Leibur (1964) on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Jüri Gerretzi juures ning Moskva Konservatooriumi Irina Botškova juhendamisel. Ta on olnud Amsterdami Nieuw Sinfonietta külalisliige ja kontsertmeister ning Põhja-Hollandi Filharmooniaorkestri ja Holland Symfonia kontsertmeister. Alates 2001. aastast töötab ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeistrina. Lisaks interpreeditegevusele on Arvo Leibur Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia keelpilliõppe juht. 2005. aastal omistati talle Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia panuse eest ERSO kõlapildi kujundamisse ja silmapaistva solistitegevuse eest, 2008. aastal Hollandi Kuningriigi Oranje-Nassau orden ja 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kaaluka panuse eest Eesti muusikaellu ja keelpillikultuuri arengusse. Arvo Leibur on solistina esinenud kõigi olulisemate Eesti orkestrite ees. Samuti on Leibur teinud koostööd mitmete Hollandi ja Soome orkestritega. Solisti ja kammermuusikuna on Arvo Leibur esinenud kogu Euroopas. Ta on salvestanud soolo-CD „Euroopa virtuoosid“ Corelli, Paganini, Handoškini, Kuulbergi, Bulli ja Wieniawski muusikaga. Koostöös pianist Vardo Rumesseniga on valminud album Tubina viiuliteostega (plaadifirma BIS), lisaks on ilmunud mitmed CD-d („Viva España“, „Tango King Astor Piazzolla“, „Drama“) koos Terje Terasmaa ja Heiki Mätlikuga.

Kontserdisari „101 suures saalis“ ootab publikut, et pakkuda sügistuulte ja -tormide eest justkui muusikalist pelgupaika. Kontserdisari koondab enesesse maailmatasemel muusikaprogrammi, mille esitajateks on muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) õppejõud – väljapaistvad eesti muusikud –, üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt. Akadeemia juubeliaastal alguse saanud sarja kontserdid toimuvad EMTA kontserdi- ja teatrimaja südames – suures saalis, mis pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi.

Palume kõigil kontserdikülalistel alates esmaspäevast, 12. oktoobrist 2020 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontsertidel kanda maski. Ühekordseid maske saab osta kontserdi eel ka saaliteenindajalt. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid. Palume publikul lähtuda üritusel kohapeal jagatavatest juhistest.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus