102 suures saalis. Klaveriduo Toms Ostrovskis – Antonina Suhanova (Läti)

17.02.2022 kell 19:00
Suur saal

Kavas Mozart, Rahmaninov, Kapustin

TASUTA PILET FIENTAST JA TUND ENNE ALGUST KOHAPEALT

KAVA:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Sonaat D-duur kahele klaverile KV 448 (1871)

I Allegro con spirito

II Andante

III Molto allegro

 

Sergei Rahmaninov (1873–1943)

Süit nr 1 g-moll kahele klaverile op. 5 (1893)

I Barkarool. Allegretto

II „Öö ja armastus“ („И ночь, и любовь“). Adagio sostenuto

III „Pisarad“ („Слезы“). Largo di molto

IV „Helge püha“ („Светлый праздник“). Allegro maestoso

 

Nikolai Kapustin (1937–2020)

Parafraas Dizzy Gillespie’ teosest „Manteca“ op. 129 (2006)

 

Toms Ostrovskis (klaver)

Antonina Suhanova (klaver)

 

Toms Ostrovskis alustas klaveriõpinguid Emīls Dārzinši nimelises muusikakoolis, pälvides juba keskkooli ajal auhinnalisi kohti konkurssidel ja osaledes festivalidel nii kodumaal kui ka Lätis, Eestis, Prantsusmaal, Rootsis, Ungaris ja Jaapanis. 2002. aastal lõpetas Ostrovskis Jāzeps Vītolsi nim Läti Muusikaakadeemia ning jätkas õppimist Londonis Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis Ronan O’Hora käe all, omandades seal magistrikraadi. Õpingute ajal täiendas pianist end mitmetel meistrikursustel, sh David Dubali, Joseph Banowetzi, Christopher Eltoni, Joan Havilli, Sergei Babajani, Karl Kemmerlingi ja John O’Conori juhendamisel. 2002. aastal oli Ostrovskis Rumeenias toimunud EBU konkursi „New Talent“ finalist ning rahvusvahelise Jāzeps Vītolsi nim pianistide konkursi III preemia laureaat, 2006. aastal jõudis ta Guildhalli Kuldmedali konkursi finaali. Ostrovskis on mänginud Läti Riikliku Sümfooniaorkestri, Bukaresti Raadio Orkestri, Liepaja, Guildhalli ja Londoni Linnaülikooli sümfooniaorkestrite ning teiste kollektiivide ees. 2007. aastast on Tom Ostrovskis Jāzeps Vītolsi nim Läti Muusikaakadeemia klaveriosakonna õppejõud. Ta viib läbi meistriklasse Lätis, Leedus, Eestis, Soomes, Itaalias, Suurbritannias ning teistes riikides. Pianist on ansambli Amber Coast Artists liige ja esineb sagedasti nii solisti kui kammermuusikuna erinevates projektides. Ostrovskis on teinud ka mitmeid lindistusi Läti Klassikaraadiole. 1998. aastast kuulub Ostrovskis Läti Klaveriõpetajate Ühingusse ning 2010. aastast on juhatuse liige, esindades organisatsiooni festivalidel ja konverentsidel üle Euroopa. 2007. aastal liitus Ostrovskis rahvusvahelise projektiga Innovative Conservatoire, mille eesmärgiks on vahendada innovatiivseid teadmisi ja kogemusi erinevate muusikakõrgkoolide vahel.

 

Pianist Antonina Suhanova alustas klaveriõpingutega esmalt oma kodumaal Lätis Ludmila Kiselenko, Gunta Boža ja prof Juris Kalnciemsi juures, siirdudes seejärel Londonisse Guildhalli Muusika- ja Draamakooli, kus omandas aastatel 2012–2018 bakalaureuse- ja magistrikraadi tunnustatud briti pianisti Ronan O’Hara juhendamisel. Täiendavaid kogemusi sai Suhanova ka selliste kuulsate pianistide meistriklassidest nagu Vladimir Aškenazi, Idil Biret, Pavel Gililov, Jacques Rouvier, Steven Osborne, Matti Raekallio, Richard Goode, Robert Levin ja Yefim Bronfman. Kontserttegevus on Suhanova viinud mainekatesse kontserdisaalidesse nagu Steinway Hall, Wiener Saal, Jerwood Hall, St James’s Piccadilly, Wigmore Hall ja Barbican Hall. Suhanova on soleerinud Moskva Virtuooside, Tallinna Kammerorkestri, Läti Riikliku Sümfooniaorkestri, Liepaja ja Guildhalli sümfooniaorkestrite jt kollektiivide ees ning teinud koostööd muuhulgas Andris Nelsonsi, Adrian Leaperi ja Vladimir Spivakoviga. Ta on osa võtnud arvukatest festivalidest Suurbritannias, USA-s, Itaalias, Saksamaal, Hollandis, Lätis, Šveitsis, Austrias ja Venemaal. 2018. aastal kandis BBC raadio üle Suhanova soolodebüüdi Wigmore Halli laval. Pianisti kontserte on vahendanud ka Läti Klassikaraadio, Šveitsi raadio Espace 2 ja Venemaa televisioon.

Antonina Suhanova on pälvinud tunnustust sellistelt organisatsioonidelt nagu Hattori Foundation, Kenneth Loveland Gift, Help Musicians UK, Drake Calleja Trust, Making Music UK ja Musicians’ Company. 2017. aastal võitis ta Šoti rahvusvahelisel klaverikonkursil William Browni preemia ning järgmisel aastal nomineeriti ta auhinnale International German Piano Award 2018. Käesoleval hooajal on Suhanova kontserdigraafikus planeeritud etteasted Cambridge’i, Leicesteri ja Sheffieldi sümfooniorkestritega ning mitmed soolo- ja kammermuusika kontserdid üle Suurbritannia. 

Kontserdisari „102 suures saalis“ koondab enesesse maailmatasemel muusikaprogrammi, mille esitajateks on muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) õppejõud – väljapaistvad eesti muusikud –, üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt. Akadeemia juubeliaastal alguse saanud sarja kontserdid toimuvad EMTA kontserdi- ja teatrimaja südames – suures saalis, mis pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alaealistel tõendi esitamise kohustust ei ole. Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning täiskasvanud külalistel koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus