102 suures saalis. Mozart „Armastuse pärast aednikuneiu“

03.10.2021 kell 17:00
Suur saal

Lavastaja Marco Gandini (Itaalia)
Muusikaline juht ja dirigent Paul Mägi
Kunstnik Joel Väli (EKA)
Kostüümikunstnik Andreas Kübar (EKA)
Valguskunstnik Leon Augustin Allik
Dekoratsioon Gregor C. Reilson
Kontsertmeistrid Tiina Kärblane, Ene Rindesalu, Ave Wagner
EMTA sümfooniaorkester
Osades EMTA lauluüliõpilased Karl-Markus Kaiv, Triin-Eliis Süld, Katri Juss, Emily Ruus, Merit Kraav, Jakob Tomson, Yixuan Wang (külalisena Rahvusooperist Estonia)
Etendus on kahes vaatuses itaalia keeles eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega

TASUTA PILET FIENTAST

1775. aasta alguses Münchenis esietendunud Mozarti ooper „Armastuse pärast aednikuneiu“ („La finta giardiniera“) kuulub helilooja varajase ooperiloomingu hulka. Kahetsusväärselt vähetuntud itaaliakeelset koomilist ooperit saatis esietendusel küll tohutu menu, kuid paari mängukorra järel vajus teos unustusse. Mõned aastad hiljem tegi Mozart ooperist saksakeelse versiooni ning seda mängiti populaarse singspielina mitmel pool Saksamaal. Ooperi nõrgaks kohaks on peetud eeskätt keskpärase kirjandusliku tasemega libretot (autoriks ilmselt Giuseppe Petrosellini), milles on segunenud nii opera seriale kui ka opera buffale tunnuslikud jooned. Siiski on Mozart suutnud sellest välja tuua parima – siin on esimest korda märgata tema hilisematele ooperitele iseloomulikku tõsise ooperi elementide geniaalset ühendamist koomiliste ja paroodiliste situatsioonidega ning nii võib teost näha märgilise verstapostina helilooja küpse ja isikupärase stiili kujunemise teekonnal. 

See on lugu markiis Violante Onestist, keda tema kallim krahv Belfiore suures armukadeduse hoos raskelt haavab ning mille peale Violante surnuks tunnistatakse. Krahvil aga õnnestub põgenema pääseda. Kuid saatus on Violante poolt ja aitab tal raskest haavast paraneda ning ellu jääda. Ta kehastub lihtsaks aednikuneiuks, varjunimega Sandrina, ja läheb koos oma teenri Robertoga, kes omakorda nimetab end Sandrina sugulaseks Nardoks otsima krahv Belfioret, keda ta oma hinges ikka veel armastab.

Kontserdisari „102 suures saalis“ koondab enesesse maailmatasemel muusikaprogrammi, mille esitajateks on muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) õppejõud – väljapaistvad eesti muusikud –, üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt. Akadeemia juubeliaastal alguse saanud sarja kontserdid toimuvad EMTA kontserdi- ja teatrimaja südames – suures saalis, mis pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Täpsem info: www.kul.ee/covid-tervisetoend. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus