Academia aeterna. „Bachi paistel Viini valguses“

17.10.2021 kell 17:00
Suur saal

Lembit Orgse (klavessiin, haamerklaver, klaver), Kalle Randalu (klaver), Imbi Tarum (klavessiin), Mati Mikalai (klaver), Marko Martin (klaver)
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia barokkorkester
Kontsertmeister Meelis Orgse
Kavas Bach, Haydn, Mozart, Bach/Vivaldi

TASUTA PILET FIENTAST

Kontsert toimub hübriidvormis ja seda on võimalik jälgida ka virtuaalselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Youtube’is.

 

Muusikasõpradele ja asjatundjatele on ilmselge, et suurem osa viimase kahe sajandi klassikalisest väärtmuusikast on sündinud otseselt või kaudselt Bachi paistel ja Viini valguses. Viini all mõtleme siinkohal loomulikult klassikute koolkonda, mille silmapaistvamad esindajad on Haydn ja Mozart. Klahvpillide osa nende heliloojate loomingus on märkimisväärne, aga teoseid mitmele klahvpillile on arusaadavatel põhjustel kirjutatud palju vähem kui ühele soolopillile. Nõuab ju nende ettekanne lisaks mitmele võimekale mängijale ka rohkem kui ühte väga hinnalist instrumenti.

Käesolev kontserdikava annab võimaluse nautida Eesti Muusika ja Teatriakadeemia suurepäraseid pille. Kontserdi esimeses osas kõlavad kaks klavessiini (üks prantsuse- ja teine saksa tüüpi) ning haamerklaver (Viini klaveri Walter&Sohn ca 1805 koopia, mille prototüübid olid kodudes nii Haydnil kui Mozartil). Kontserdi lõpus on laval korraga tervelt neli klaverit: Steinway&Sons, Fazioli ja kaks meie omamaist „Estoniat“. Kontsert neljale klahvpillile ja keelpillidele on väga harva kõlav teos, mida Eesti pianistid esitasid viimati enam kui nelikümmend aastat tagasi. Tookord olid solistideks Eugen Kelder, Bruno Lukk, Valdur Roots ja Peep Lassmann. Teise tõuke käesoleva kava sünniks andis allakirjutanule nüüdseks juba möödunud tähtpäev ja soov jagada koos musitseerimise rõõmu. Tänase kontserdi klaverisolistid on kolleegid, kellega olime aastakümnete eest oma loome- ja pedagoogitee algul kas siis õpetaja või õpilase rollis (jäägu need rollid publikule mõistatada). Laval on palju muusikuid, kellega oleme juba üliõpilaspõlvest alates uurinud, enda jaoks avastanud ja koos esitanud hulgaliselt klavessiini- ja barokkmuusikat.

Rõõmsat kontserti!

Lembit Orgse

„Academia aeterna“ ehk igavene/kestev akadeemia on õppejõudude loomingulisele ja loovuurimuslikule tegevusele pühendatud kontserdisari. Sari on kantud juhtmõttest, et loovuurimuse olulisim osa ongi loovtegevus ise. Kaalukam sellest, kuidas uurimust selgitada, mõtestada või sest kirjutada, on küsimus, kuidas seda praktiseerida moel, mis võiks muuta ka teiste kogemust.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Täpsem info: www.kul.ee/covid-tervisetoend. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus