Academia aeterna. Ksenia Rossar (sopran), Helin Kapten (klaver)

01.12.2021 kell 19:00

Kammersaal

TASUTA PILET FIENTAST

Kavaleht

Kavas Mussorgski, Poulenc, Schumann, Argento

KAVA:

Robert Schumann (1810–1856)
Kuus laulu tsüklist „Lauluring“ („Liederkreis“) op. 39
(tekst: Joseph von Eichendorff)
I „Võõrsil“ („In der Fremde“)
III „Metsajutustus“ („Waldesgespräch“)
IV „Vaikus“ („Die Stille“)
VI „Ilus võõras maa“ („Schöne Fremde“)
X „Hämarus“ („Zwielicht“)
XII „Kevadöö“ („Frühlingsnacht“)

Francis Poulenc (1899–1963)
„Lühike kõrs“ („La Courte Paille“, 1960)
(tekst: Maurice Carême)
I „Uni“ („Le sommeil“)
II „Milline seiklus!“ („Quelle aventure!“)
III „Südamete kuninganna“ („La reine de coeur“)
IV „Ba, Be, Bi, Bo, Bu“
V „Inglid – muusikud“ („Les anges musiciens“)
VI „Karahvin“ („Le carafon“)
VII „Aprilli kuu“ („Lune d’Avril“)

Dominick Argento (1927–2019)
„Miss Manners“ (1998)
(tekst: Judith Martin, kirjanikunimega Miss Manners)
I „Prologue“
II „Käitumine kontserdil“ („Manners at a Concert“)
III „Käitumine balletiõhtul“ („Manners at the Ballet“)
IV „Käitumine nüüdismuusika esitusel“ („Manners for Contemporary Music“)
V „Käitumine kirikukontserdil“ („Manners at a Church Recital“)
VI „Käitumine ooperis“ („Manners at the Opera“)
VII „Läkitus“ („Envoi“)

Modest Mussorgski (1839–1881)
„Lastetuba“ („Детская“, 1872)
(tekst: Modest Mussorgski)
I „Lapsehoidjaga“ („С няней“)
II „Nurgas“ („В углу“)
III „Põrnikas“ („Жук“)
IV „Nukuga“ („С куклой“)
V „Õhtupalve“ („На сон грядущий“)
VI „Kass Madrus“ („Кот Матрос“)
VII „Sõit mänguhobusel“ („Поехал на палочке“)

Ksenia Rossar (sopran)
Helin Kapten (klaver)

Ksenia Rossar alustas 2006. aastal kompositsiooniõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Tõnu Kõrvitsa juhendamisel. 2009–2012 õppis laulu erialal Milanos G. Verdi nim konservatooriumis (juhendajad prof Jenny Anvelt ja prof S. Doz). 2011 lõpetas ta bakalaureuse õpinguid laulu erialal EMTA-s (prof Mati Palm) ja seejärel 2016 magistrantuuri (prof Eva Märtson-Wilson). 2019. aastal alustas õpinguid EMTA doktorantuuris prof Helin Kapteni juhendamisel. Konkurssidel on ta pälvinud järgmiseid auhindu: II koht ja parima naislaulja eripreemia Mart Saare nimelisel laulukonkursil (2007), noorima osaleja eripreemia IV rahvusvahelisel Alida Vane noorte lauljate konkursil Ventspilsis (2007), rahvusvahelise Klaudia Taevi konkursi finalist (2013), I preemia ja eripreemia III rahvusvahelisel Tiit Kuusiku nim Lied’i konkursil (2014), 2017. aastal oli ta Vello Jürna nim ooperilauljate konkursi finalist, Pjotr Slovtsovi nim rahvusvahelise ooperikonkursi finalist (Krasnojarsk) ja Jean Sibeliuse nim konkursi III koht (Turu). Oli 2012. aastal rahvusvahelise Richard Wagneri ühingu stipendiaat.

Ksenia on eriti huvitatud kaasaegsest vokaalkammermuusikast, esitades A. Schönberg, K. Saariaho, D. Šostakovitš, D. Argento, L. Larsen, K. Szymanowski, R. Štšedrin’ loomingut ja esiettekandeid heliloojatelt nagu M. Kessick, M. Kõrvits, A. Kruusmaa, A. Viale, M. Vihmand, T. Y. Ho ja B. Yung.

Helin Kapten lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi (praegune EMTA) professor Bruno Luki klaveriklassis ja Rimski-Korsakovi nim. Peterburi Konservatooriumi assistentuurstažuuri professor Sofia Vakmani ansambliklassis.
Ta on täiendanud end korrepetitsiooni alal Hamburgi Teatri ja Muusika Kõrgkoolis. On töötanud Rahvusooper Estonias, Vaasa Ooperis ja Jyväskylä Konservatooriumi ooperistuudios, ning teinud loomingulist koostööd paljude lauljate (sh G. Ahrens, J. Anvelt-Skarafoni, Shen-Xiang, L. Agosti. M. Lehttinen, V. Noreika) ja dirigentidega (C. F. Cillario, Zheng Xiao Ying, N. Järvi, A. Volmer, T. Kapten, E. Klas jt.)
Helin Kapten on andnud meistrikursusi Eestis, Soomes, Rootsis, Itaalias, Saksamaal, Valgevenes, Hiinas ning olnud korrepetiitoriks paljudele noortele Eesti lauljatele, kes on edukalt esinenud rahvusvahelistel konkurssidel, sh Ain Anger, Rauno Elp, Aile Asszonyi, Merle Silmato, Ksenia Rossar jt.
On andnud kontserte erinevate solistidega Eestis, Soomes, Rootsis, Hollandis, Belgias, Venemaal, USA-s, Kanadas, Leedus, Valgevenes, Hiinas jm.
Käesoleval ajal töötab Helin Kapten Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias vokaalkammermuusika ja saateklassi professori ametikohal.

„Academia aeterna“ ehk igavene/kestev akadeemia on õppejõudude loomingulisele ja loovuurimuslikule tegevusele pühendatud kontserdisari. Sari on kantud juhtmõttest, et loovuurimuse olulisim osa ongi loovtegevus ise. Kaalukam sellest, kuidas uurimust selgitada, mõtestada või sest kirjutada, on küsimus, kuidas seda praktiseerida moel, mis võiks muuta ka teiste kogemust.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alates 1.11.2021 peavad üritusele pääsemiseks COVID tõendi esitama ka 12–17-aastased (kaasa arvatud). Vaktsineerimiskuuri läbimise või haiguse läbipõdemise tõendi kõrval kehtib alaealistele ka koroonaviiruse PCR või antigeen-RT testi negatiivse tulemuse tõend. PCR test peab olema tehtud mitte rohkem kui 72 tundi ning antigeen-RT test mitte rohkem kui 48 enne üritust ning test peab olema tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt. Lisaks aktsepteeritakse ka üldapteegis tehtud antigeeni kiirtesti tulemust. Kohapeal testimist ei toimu.

Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument. 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus