COMMUTE #6. VOX ELECTRUM

25.04.2024 kell 19:00
Black box

Elektroakustika ja kaasaegse muusika ansambli tudengite koostööprojekt

TASUTA

KAVA

▍Ieva Matveja „Threads”/„Niidid” (esiettekanne)

Igal ühel meist on oma elulugu, mõnikord kattuvad need lood teiste inimeste omadega. Nagu kangas olevad niidid, kohtume ja loome ühendusi ja sõlmi. Mõned neist on tihedad, mõned on lahtised, kuid auke pole – kõik on omavahel seotud. Iga sõlm, mille me teise inimesega seome, jääb kanga sisse, ja see on see, mida me nimetame eluks. Ja kui me liigume selle keeruka kanga sees, leiame ilu mustrites, mida koos loome.

▍Maria-Helena Vain „breath, spacialized” / „spatsialiseeritud hingetõmme” (esiettekanne)

Antud lugu on heliloojat läbiva rahuotsingu peegeldus. Loomisprotessis leidis Maria, et ta püüab vabaneda enda sees elavatest mustritest, mis on seotud ratsionaalse mõtlemise, hirmu ja nendest tuleneva vastupanuga elu paratamatu voolamise ees. Ta mõistis, et sügaval tema sees ootab vaikne stoiline haavatavus avastamist, millele ligi pääsemise üks võtmetest on hingamisele keskendumine. „spatsialiseeritud hingetõmme” on selle protsessi tulemus.

▍Yui Ka Zheng „First Kiss“/„Esimene suudlus“ (esiettekanne)

Otto Friedrich Theodor von Moelleri maal „Esimene suudlus” püüab kinni paari omavahelise võluva ja intiimse õhkkonna. Kui mina vaatan seda maali, meenutab see mulle lootust, et iga hetk, mida me intiimselt jagame, peegeldab meie esmakohtumise süütust ja kirge. Heliteoses sulanduvad elektroonilised elemendid mänguliselt bassflöödi ja akordioniga, luues unikaalse kontrapunkti, mis rikastab atmosfääri.

▍Merilyn Jaeski „Tuhane tule kaugusel” (esiettekanne)

Elektrooniline heliteos „Tuhande Tule Kaugusel“ on inspireeritud merelegendist, kus hüljestena elavad olendid võivad võtta inimkuju, koorides endalt hülgenaha. See annab neile võimaluse tulla piiratud ajaks maismaale, kuid naha kadumise korral ei saa nad merre tagasi pöörduda. Neid olendeid, keda on sageli kujutatud hüljesnaistena, iseloomustab teatud salapära ja sisemine vastuolu mereelu ning maise oleluse vahel.

Lugu räägib hüljesnaisest, kes seisab silmitsi oma kahe maailma vahelise lõhega, leides seeläbi tee tagasi oma hingekodusse. Vokaalpartii on loodud helilooja väljamõeldud keeles, mille nimeks on Obsidron. See keel on saanud inspiratsiooni eesti, inglise, gaeli, rootsi, islandi, maori ja ungari keeltest. Vokaalpartii esitab helilooja ise, kusjuures ta on ka lauluteksti autor. Järgnevalt on tekst välja toodud eesti ja obsidroni keeltes.

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus