CPPM AVATUD TUND: Eddie Martinez (Tanztheater Wuppertal Pina Bausch)

21.10.2022 kell 19:00
Eesti Tantsuagentuur

TASUTA PÄÄSE FIENTAST

Kaasaegsete etenduskunstide magistriõpe (CPPM) asetab õppeprotsessi keskmesse praktilise õppe maailma tipptegijatega. Üliõpilased töötavad põnevate lavastajate, koreograafide, etenduskunstnike ja truppidega kogu maailmast, et edendada aktiivse koostöö ja -loome abil oma loomepraktikaid. Meile on väga oluline, et kõik need ägedad tudengid, kes CPPMi õppekaval õpivad ja need maailma tipptegijad, kes Eestisse neid õpetama tulevad, ei jääks vaid akadeemia nelja seina vahele. CPPM Avatud Tund on ürituste seeria, kus kõigil huvilistel on võimalik heita pilk muidu peidus hoitud proovi- ja loomeprotsessidesse. Iga avatud tunni lõpus toimub ka intervjuu külalisega, et veelgi enam nende loomingu tagamaid avada.

Pina Bausch oli kolmkümmend kuus aastat Tanztheater Wuppertali loominguline eestvedaja. Olles tulvil elavat huvi inimeksistentsi vastu, erapooletut ja uudishimulikku vaadet maailmale ning muljetavaldavat usku omaenda kunstilisse tunnetusse lõi ta koos tantsijate ja loominguliste kaastöölistega kokku nelikümmend neli lavastust. Nende poeesia, võimsad kujundid ja leidlikkus lähtuvad tegeliku elu uurimisest. Eriti selgelt ilmnes see Pina Bauschi töömeetodites: ta esitas oma tantsijatele lihtsaid, isiklikke küsimusi ja kasutas lugude, liigutuste või stseenide vormi valatud vastuseid oma lavastuste loomisel. Tema autentsustunne peegeldus ka Peter Pabsti ja Rolf Borziki lavakujundustes, kus looduslikud materjalid nagu muld, rohi ja vesi jätsid tantsijatele ja nende kostüümidele nähtavaid jälgi. Rahvusvaheliste koostööprojektide aluseks oli intensiivne uurimistöö. Olgu Itaalia, Jaapan, Brasiilia, Hongkong või Türgi – iga riik, mida trupp oma residentuuride käigus avastas, mõjutas Tanztheater Wuppertali teoseid kultuuriliselt ja kunstiliselt.

Eddie Martinez sündis ja kasvas Kansase osariigis Newtonis. Ta lõpetas Wichita ülikooli Kansases ja kolis seejärel New Yorki, kus töötas erinevates truppides seitse aastat. Alates 1995. aastast on ta töötanud Pina Bauschi Tanztheater Wuppertalis, kus on kaasa teinud lavastustes “Palermo Palermo”, “Água”, “Arias”, “Bamboo Blues”, “…como el musguito en la piedra, ay si, si, si…” , “Der Fensterputzer”, “Nur Du”, “Ten Chi”, “Two Cigarettes in the Dark”, “Wiesenland”, “Die Sieben Todsünden”, “Iphigenie auf Tauris” , “Komm tanz mit mir”, “Legend of Chastity”, “Auf dem Gebirge hat man ein Geschrei Gehört”, “Ahnen”, “Nefés”, “Masurca Fogo”, “Das Stück mit dem Schiff”, “Bon Voyage, Bob”, “1980 – Ein Stück von Pina Bausch”.
Alates 2012. aastast on Eddiet hakanud paeluma meistrikursuste läbiviimine ja koreograafia loomine.