CPPM Manifestal’24: Interbeing. Katse

27.04.2024 kell 19:00
Kultuuritehas Polymer, Ülase 16

Autor ja lavastaja Misia Zurek (Poola)
Kaasloojad-etendajad Botond Bartokos, Lou Desmet, Karolina Peterson, Viktoria Pressman, Iohan Figueroa

Märkasin juhuslikult Thich Nhat Hanhi poolt välja pakutud ilusat terminit “interbeing”, mis tähendab kaassõltuvust ja kooskujundamist. Panin selle sõna oma keele peale ja ütlesin tähthaaval: i n t e r b e i n g.

Selles oli minu jaoks midagi ligitõmbavat – kuulda seda ja mõista seda samal ajal. Walter Ong väidab, et keel süvatähenduses, artikuleeritud heli, on otsustava tähtsusega. Mitte ainult kommunikatsioon, vaid ka mõtlemine ise on heliga seotud hoopis erilisel viisil (Ong, 2002). Ja nii hakkasin mina, kuuldes end seda mõistet häälega välja ütlemas, sealt edasi minema.

Mõistsin, et olemine on iga kord ja kogu aeg interbeing. Tegelikult on iga kohtumine pigem intra-tegevus, dünaamiline protsess, kus mõjutatakse ja luuakse üksteist, mitte lihtsalt sõltumatute indiviidide teede ristumine (Barad).

Seda taibates tekkis minus soov jagada armastust, otsida kollektiivselt ilu samaaegselt tegutsedes ja mõeldes. Minu teekond on ilu poole, mis on tunnemõte (thinkfeel, Morton 2021). Nii et selleks on vaja keha ja mõistust koos, organismina, kus mõte tuleb koos tunnetusega.