CPPM Manifestal’24: Keegi ei maga

06.06.2024 kell 19:00
Von Krahli Teater, Telliskivi 60a/9, Tallinn

Autor-lavastaja Javier Carcel Hidalgo-Saavedra (Hispaania)
Kaaslooja Dongbin Lee (Korea)
Etendajad Dongbin Lee (Korea), Edgar Vunš, Erko Sild, Evelyn Kanepi, Javier Carcel Hidalgo-Saavedra (Hispaania), Karl Birnbaum, Rebecca Green (Ameerika Ühendriigid)

“Keegi ei maga” on multidistsiplinaarne eksperimentaallavastus, milles põimuvad füüsiline teater, elav muusika ja kujutav kunst. Lähtudes ajaloolise mälu ja ühiskondlik-poliitilise unustamise teemast on lavastuse fookuses Hispaania 1977. aasta “unustamise pakt”. See pakt oli Hispaania vasak- ja parempoolsete parteide ühine poliitiline otsus, mis oli suunatud Hispaania kodusõjast ning frankismi repressioonidest ja kuritegudest eemaldumisele, et keskenduda demokraatlikule tulevikule moto all “andesta ja unusta”.Siiski on Hispaanias hinnanguliselt veel üle 4000 massihaua, mis sisaldavad rohkem kui 114 226  inimese säilmeid, keda Hispaania kodusõja ajal mõrvati, piinati, hukati või keda sunniti kaduma.

 

Kui kaua võtab aega, et need laibad muutuksid romantiliseks?

Kui kaua võtab aega, et need luud muutuksid pelgalt oma identiteedi kaotanud objektideks?

Kui kaua võtab aega, et neist saaks “lihtsalt ajalugu”?

 

“Keegi ei maga” kastab publiku ülimalt sümboolsesse, moonutatud, iroonilisse ja grotesksesse ajaloolisse õudusunenäkku, mis on sündinud kollektiivsest amneesiast. Mäletamatus, mis põlistab traumade, vägivalla, viha, kannatuste, sõja ja ohvriks olemise tsüklit.

2023. aastal pälvis see projekt Institut del Teatre de Barcelona uurimis-, loomingu- ja mõtteauhinna.