Doktorandid laval
04.03.2020 kell 19:00
Suur saal
TASUTA
Ensemble Triano: Libero Mureddu (klaver, Itaalia/Soome), Kirke Karja (klaver), Jaak Sikk (klaver)
Kavas vabad improvisatsioonid
Kolmest pianistist koosnev ansambel Triano on sulam erinevatest stiilidest ja maailmanägemustest, mida ühendab improvisatsioon. Kirke Karja on tunnustatud ja rahvusvahelise haardega jazzpianist. Libero Mureddu on eksperimentaalne helilooja, pianist, elektronmuusik, kes õpetab improvisatsiooni Sibeliuse akadeemias Helsingis. Jaak Sikk on improvisaator ja pianist ning tema eriliseks huviks on mentaalne pillimäng ja kujutlusvõime. Kontserdi üheks oluliseks osaks on ka Hans-Gunter Locki poolt programmeeritud Bohleni-Pierce’i süntesaator.
***
Kirke Karja on lõpetanud bakalaureuseõppe klassikalise klaveri erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Tanel Joametsa ning Ivari Ilja juhendamisel ja jazzmuusika magistrantuuri Kristjan Randalu õpilasena. Lisaks on ta õppinud kompositsiooni Raul Söödi ja Margo Kõlari käe all ning tegelenud vabaimprovisatsiooniga Anto Petti juures. Hetkel täiendab ta end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris ning töötab vabakutselise muusikuna. 2014. aastal pälvis ta Jazzkaare ja Jazzliidu poolt välja antava Noore Jazzitalendi auhinna. Kirke juhib mitut ansamblit: 10-liikmeline Pae Kollektiiv, Kirke Karja Kvartett ning Captain Kirke and the Klingons. Kirke Karja Kvartett on arvukate kontsertreiside raames üles astunud ka sellistel mainekatel festivalidel nagu 12 Points, Jazzahead! ning Tampere Jazz Happening. Ühtlasi pälvisid nad 2018. aastal Aasta Jazzansambli auhinna. Samal aastal esitas Euroradio Jazz Orchestra 40 minutit Kirke kirjutatud uudisloomingut.
Jaak Sikk õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kaasaegset improvisatsiooni ning on ühtlasi ka sama asutuse doktorant. Ta on andnud improvisatsiooni meistriklasse Soomes, Itaalias, Islandil, Ühendkuningriigis ja Saksamaal. Samuti on ta olnud õppejõud METRIC projekti raames, mis ühendab paljusid Euroopa juhtivaid muusikakõrgkoole. Jaak on Heino Elleri Akadeemia liige ning esineb regulaarselt nii Eestis kui ka välismaal. Tema lavapartnerite hulgas on olnud Ernst Reijseger, Sergio Castrillon, Harri Kuusijärvi, Fredrik Brandstorp Olsen, Laura Põldvere, Vlady Bystrov, Marta Hrafnsdóttir, Inga Lehto, Katri Tikka, Peter Gotterbarm, Theodore Parker, Farištamo Eller, Ville Vokkolainen jpt.
Libero Mureddu on õppinud kompositsiooni Verdi konservatooriumis Milanos ja muusikatehnoloogiat Sibeliuse Akadeemia muusika- ja tehnoloogiakeskuses. Hetkel jätkab ta doktorikraadi omandamist Sibeliuse Akadeemia doktorikoolis MuTri. Ligi kahekümne tegutsemisaasta jooksul on Mureddust kujunenud mitmekülgne muusik, kelle haare ja kogemused ulatuvad nüüdis- ja eksperimentaalmuusikast jazz- ning levimuusikani. Ta on tegutsenud aktiivselt pianisti ja klahvpillimängijana nii jazzi kui ka improvisatsioonilise muusika maastikul. Samuti ühendab teda pikaajaline koostöö väljapaistvate Itaalia muusikute Giovanni Falzone, Cristiano Calcagnile ja Antonio Borghiniga, kellega ta on esinenud arvukatel jazzfestivalidel Itaalias ja mujal Euroopas.
Alates 2003. aastast tegutseb Mureddu peamiselt Soomes, tehes loovtööd selliste kollektiividega nagu tantsugrupp Liquid, ansambel Korvat Auki ja duo Mureddu://:Cartheuser. 2009. aastast on Mureddu ka Sibeliuse Akadeemia nüüdismuusika ansambli NYKY Ensemble juht. Alates 2017. aastast on ta olnud seotud erinevate muusikaliste kooslustega, mida juhib Berliinis elav Soome saksofonist Harri Sjöström. Viimased paar aastat on Mureddu jaganud oma elu Helsingi ja Berliini vahel, kus ta tegutseb aktiivselt improvisatsioonilise muusika vallas. Heliloojana paeluvad Mureddut algoritmilised komponeerimisvõtted ning seoste uurimine kirja pandud ja improvisatsioonilise muusika vahel. 2019. aastal asutas ta Helsingis rahvusvahelise seksteti Hexad, mis keskendub improvisatsioonilise muusika esitamisele.
Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus