JÄÄB ÄRA! Doktorikontsert. Riho Esko Maimets (kompositsioon)

06.05.2021 kell 19:00
Suur saal

Eesti Rahvusmeeskoor
Kavas Maimets

TASUTA

Riho Esko Maimets (1988)  on õppinud kompositsiooni EMTAs Helena Tulve ja René Eespere juures ning Christos Hatzise käe all Toronto Ülikoolis. Ta on omandanud Curtise Muusikainstituudi diplomi kompositsiooni alal ning hetkel resideerub Tallinnas, täiendades end EMTA doktorantuuris. Tema teoseid mängitakse maailmas üha sagedamini ning neid tellitakse nii Eestis kui ka välismaal. Maimets on osalenud arvukatel suvekursustel ja festivalidel ning pälvinud mitmesuguseid auhindu, sh Karen Kieseri nim Kanada muusikapreemia, Itaalia festivali „highSCORE 2011“ helilooja-preemia, I preemia Villiers Quarteti konkursil Londonis ja Theodore Presseri muusikaauhind USA-s. Aastal 2019 valis Eesti Kooriühing Maimetsa aasta kooriheliloojaks. 

Eelmisel hooajal oma 75. sünnipäeva tähistanud Eesti Rahvusmeeskooriasutas eesti koorimuusika suurkuju, dirigent ja helilooja Gustav Ernesaks. Algselt à cappella teoseid esitanud meeskoor on kasvanud kogu maailmas tuntud professionaalseks kollektiiviks, kelle tegevuses on tähelepanuväärne osa suurvormide ettekannetel. Pidevalt Eesti Rahvusringhäälingule salvestav koor on teinud koostööd ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics, Aurora ja Ondine.

2004. astal võitis rahvusmeeskoor koorimuusika kategoorias Eesti esimese Grammy Sibeliuse kantaatide salvestise eest firmale Virgin Classics, kaastegevad tütarlastekoor Ellerhein, ERSO ja dirigent Paavo Järvi. Viimase viie aastaga on kooril valminud viis CD-plaati, millest Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. 2016. aastal ilmus Aurora kaubamärgiga plaat „Te lucis ante terminum“ norra helilooja Henrik Ødegaardi loominguga. Sony märgiga on 2018. aasta album Šostakovitši 13. sümfooniaga, kaastegevad Dresdeni Filharmoonikud ja dirigent Michael Sanderling. Ondine välja antud albumil kõlab Sibeliuse „Kullervo“, kaastegev Soome Raadio sümfooniaorkester ja dirigent Hannu Lintu. Rahvusmeeskoori kõige uuemal plaadil „REGIRAM“ kõlavad koori ning ansamblikoosseisu Celia Roose, Tuule Kann ja Robert Jürjendal esituses regilaulude seaded. Ilmumist ootavad plaadid itaalia heliloojate Giovanni Bonato ja Giovanni Gabrieli teostega ning Baltimaade heliloojate Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Vasksi ja Justė Janulytė loominguga.

Alates hooajast 2011/2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja. Eelnevatel aastakümnetel on koori juhatanud Harald Uibo, Uno Järvela, Olev Oja, Kuno Areng, Ants Üleoja, Ants Soots, Kaspars Putniņš jt. Rahvusmeeskoori repertuaar ulatub renessansist 21. sajandi muusikani. Eesti heliloojate kõrval on koorile muusikat loonud sellised maailmanimed, nagu Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars ja Giovanni Bonato. Eesti Rahvusmeeskoor on oma pika ajaloo jooksul andnud üle 7000 kontserdi alates Eestist kuni Põhja-Ameerika ja Aasiani. EV100 programmi raames toimusid hooaegadel 2017/2018 ja 2018/2019 kontserdid Belgias, Leedus, Hiinas, Hongkongis, Singapuris ja Jaapanis. 2019. aasta veebruaris esines koor Strasbourg’is, aprilli lõpus Moskvas, septembris Linzis ja oktoobris Zürichis.

2015. aastal omistati Eesti Rahvusmeeskoorile ja Mikk Üleojale riigi kultuuripreemia avalikkuse ette jõudnud väljapaistvate tööde eest.