Harmonia Universitatis. Kurt Weill 125
01.04.2025 kell 18:00
Tartu Ülikooli aula
EMTA puhkpilliorkester
Mari Poll (viiul)
Dirigent Toomas Vavilov
Saksa päritolu ja hiljem Ameerikas tegutsenud helilooja Kurt Weill ühendas oma muusikas terava ühiskonnakriitika, džässi ja teatraalsuse. Koostöös Bertolt Brechtiga sündisid „Kolmekrossiooper“ ja „Mahagonny„, mis šokeerisid publikut ja muutsid tolleaegset muusikateatrit. Pärast Saksamaalt lahkumist kujundas ta Ameerikas muusikaližanri uuenduslike teostega, mis kõnetasid ka Broadway publikut.
Toomas Vavilov on lõpetanud klarneti erialal Tallinna Muusikakeskkooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Ta on õppinud ka orkestridirigeerimist ning täiendanud end nii dirigendi kui klarnetistina. Vavilov on töötanud Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris (1988–2010), sealhulgas teise dirigendina (2004–2006), ning olnud Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent (2006–2007). Ta on juhatanud mitmeid Eesti orkestreid ning esinenud klarnetistina mitmel pool maailmas. Vavilov on olnud puhkpilliõpilaste suvekursuste juhendaja ja konkursside žüriiliige. Talle on kirjutanud teoseid mitmed eesti heliloojad, ning ta on salvestanud muusikat Eesti Raadiole ja erinevatele CD-dele. Ta on pälvinud mitmeid auhindu ning töötab EMTA klarnetiprofessorina ja EMTA sümfooniaorkestri dirigendina.
Mari Poll-Novaković (1987) alustas viiuliõpinguid Eestis ja jätkas õpinguid Manchesteris ning Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis, kus omandas bakalaureuse- ja magistrikraadi. Tal on ka solistidiplom Norra Muusikaakadeemiast. Poll-Novaković on esinenud solisti ja kammermuusikuna rahvusvaheliselt ning mänginud koos mitmete orkestritega, sh Pariisi orkester, ERSO, Tallinna Kammerorkester ja Norra Raadio orkester. Ta on võitnud mitmeid konkursse ja stipendiume. Aastatel 2014–2019 oli ta Stavangeri sümfooniaorkestri 2. kontsertmeister ning töötanud ka teistes Skandinaavia orkestrites. Alates 2019/2020 hooajast on ta Rahvusooper Estonia orkestri kontsertmeister ja EMTA viiuliõppejõud. Ta mängib Eesti Pillifondi poolt talle kasutada antud Nicolaus Gagliano viiulil (1723).
Kontserdisari „Harmonia Universitatis“ on sündinud Tartu Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös. Sarja raames viivad akadeemia üliõpilased ja õppejõud publiku muusikalisele avastusretkele, pakkudes kuulamiseks nii aegadeülest klassikat kui ka värskemaid heliteoseid eesti ja välisheliloojate loomingust. Kontserdisari on loodud eesmärgiga pakkuda Lõuna-Eesti publikule meeldejäävaid muusikaelamusi kaunis Tartu Ülikooli aulas.
Kontserdi korraldajad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Tartu Ülikool