Johann Sebastian Bachi kuus partiitat

29.04.2024 kell 19:00
Suur saal

Age Juurikas ja tema klaveriüliõpilased
Liene Nitiša, Rose Thomas, Sofia Khvichia, Marianne Liis Oissar, Aitana Avilés Marín (klaver)

Kavas Johann Sebastian Bachi kuus partiitat BWV 825–830

TASUTA

Johann Sebastian Bach toimetas oma eluajal trükki vaid neli kogumikku klaviirmuusikat, mis kannavad ühist pealkirja “Clavier-Übung” (“Klaviiriharjutused” I–IV). Aastaks 1731, mil ilmus “Klaviiriharjutuste” esimene vihik kuue partiitaga BWV 825–830, oli Bachil seljataga juba paarikümne aasta pikkune heliloojatee. Ent just kõnealused partiitad olid teosed, millele helilooja andis kõlava nimetuse – oopus 1. Kogumiku eessõna kohaselt pakub autor neid “hingekosutuseks muusikaarmastajatele”. Partiitad koosnevad värvikatest barokktantsudest ja eeldavad esitajalt märkimisväärset virtuoossust.

 

Age Juurikas on orkestraalse ja sugestiivse esitluslaadiga soolopianist ning kammermuusik, kes ühendab endas Euroopa ja Venemaa klaverimängu traditsioone. Samuti on ta kirglik pedagoog, kellel on õpilasi nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kui Tallinna Muusika- ja Balletikoolis.

Ta on esinenud soolokontsertidega ja kammerkoosseisudes mitmete eesti ja välismaiste tuntud interpreetidega pea kõikjal Euroopas ja Põhja-Ameerikas ning soleerinud mitmete orkestrite ees solistina (sh ERSO, TKO, PLO, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Leedu Riiklik Sümfooniaorkester, Ukraina Rahvuslik Akadeemiline Sümfooniaorkester). Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Neeme Järvi, Kaspars Putniņš, Arvo Volmer, Risto Joost, Kaspar Mänd jpt.

Age Juurikas on pärjatud mitmete väärikate auhindadega nii Eesti kui rahvusvahelistel konkurssidel. Samuti on ta pälvinud mitmeid mainekaid tunnustuspreemiaid Eestis nagu näiteks “Neeme Järvi nimeline preemia” 2003 ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia “Age Juurikas kui aktiivne ning isikupärane solist ja ansamblipartner” 2014. aastal. 2023. aastal pälvis ta Eesti Interpreetide Liidu Aastapreemia.

Age Juurikas alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt Tallinna Muusikakeskkooli eelklassis. Lõpetanud sama kooli 1998 prof Toivo Nahkuri klaveriklassis, suundus ta edasi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse ja jätkas õpinguid prof Peep Lassmanni juhendamisel. Samaaegselt õpingutega Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias täiendas ta end vahetusüliõpilasena Helsingis Sibeliuse akadeemias (prof Liisa Pohjola ja prof Matti Raekallio juhendamisel) ja Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis (prof Kalle Randalu juhendamisel). 2003–2007 õppis ta Moskvas Tšaikovski-nimelises konserva- tooriumi aspirantuuris prof Vera Gornostajeva ja tema assistentide Sergei Glavatskihi, Darja Petrova ning Maksim Philippovi juhendamisel. Olulise õpetaja ja nõuandjana on tema kõrval olnud ka prof Matti Reimann.

Age Juurikase lemmikrepertuaar pärineb XX sajandi I poolest, huvitub ka kaasaegse muusika esitamisest ja teeb koostööd mitmete heliloojatega. Oma kontserdikavasid kujundades on ta püüdnud ujuda vastuvoolu – mitte jääda klassikaliste paljumängitud teoste raamistikku vaid leida oma kavades alati koht värskemale ja vähemesitatud muusikale.

Ta on osalenud mitmetes suuremahulistes kaasaegse muusika projektides, nagu Grisey “Vortex temporum”, Stockhauseni “Mantra” ja Toivo Tulevi klaverikontserdi “Nada” ja Tatjana Kozlova-Johannese klaverikontserdi “Blow your house down” esiettekanne. Age Juurikas on salvestanud ERR arhiivi kõik Mart Saare klaveriprelüüdid, Skrjabini ja Albénize klaveriteoseid ning erinevates koosseisudes uuemat eesti kammermuusikat. Alates aastast 2017 on Age ERP artist.

2018 aasta alguses ilmus temalt debüütalbum “The Soul of Fire”, mis pälvis Aasta Kammermuusikaalbumi tiitli.

Age Juurikas on klaverifestivali “Eesti Klaverisuvi” algataja ja kunstiline juht.

 

Liene Nitiša on sündinud Lätis. 2006. aastal alustas ta klaveriõpinguid Daugavpilsi muusikakoolis Beata Fioņina juures ning 2016. aastal astus Staņislavs Broksi nim Daugavpilsi muusikakeskkooli Elīna Bambāne klaveriklassi. 2020. aastal jätkas ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, omandades 2023. aastal bakalaureusekraadi Marko Martini ja Age Juurikase käe all. Käesoleval ajal jätkab ta õpinguid EMTA magistrantuuris. Nitiša on täiendanud end Juris Žvikovsi, Andrejs Osokinsi, Agnese Egliņa, Šviese Čepliauskaite, Gabriella Torma, Svetlana Samsonova, Hakim Bentchouala-Golobitchi, Peep Lassmanni jt pianistide meistrikursustel.

 

Rose Thomas alustas klaverimänguga 2006. aastal Pariisis Joëlle Lemée’ juures ning jätkas 2015. aastal õpinguid Claire Désert’ ja Romano Pallottini juhendamisel. Lisaks võttis ta Prantsusmaal regulaarselt meistriklasse Hortense Cartier-Bressonilt ja Rena Shereshevskayalt. 2016. aastal võitis Thomas teise koha ja eripreemia 20. sajandi teose esituse eest rahvuslikul klaverikonkursil Mayenne’is ning 2017. aastal osales edukalt CNR konkursil Pariisis, pälvides võimaluse esitada Griegi klaverikontserti Orchestre des Jeunes d’Ile de France’i ees. Kodumaal õppides võttis Thomas korduvalt osa Gabriella Torma korraldatud kontsertidest Moulin D’Andé’s ning astus Hermine Forray juhendamisel üles Aix en Provence’is ja Marseille’s. 2021. aasta septembrist õpib Rose Thomas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes Age Juurikase ja Peep Lassmanni käe all.

 

Sofia Khvichia (sündinud 2002) alustas klaveriõpinguid kuueaastaselt Nõmme muusikakoolis Vladimira Ljutova klassis. Alates 2016. aastast jätkas ta õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Marja Jürissoni ja Age Juurikase juures. Hetkel õpib Sofia Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Age Juurikase ja prof Peep Lassmanni klassis.
Sofia on aastate vältel olnud aktiivne ja edukas konkursidel osaleja. 2019. aasta novembris sai temast IX Eesti pianistide konkursi finalist ning Eesti klaveriõpetajate ühingu preemia laureaat. 2021. aastal esines ta Mänttä muusikafestivalil Soomes. 2020. ja 2023. aastal pälvis Sofia Eesti Rahvuskultuuri Fondi Lilian Semperi nimelise stipendiumi.
Sofia on soleerinud Tallinna Kammerorkestri ja ERSO ees ning osalenud Mira Marchenko, Irina Zahharenkova, Eteri Anjaparidze, Mihkel Polli, Ada Kuuseoksa, Kalle Randalu, Alexander Kobrini jt meistrikursustel.

 

Aitana Avilés Marín (2000) on sündinud Palmas Hispaanias ning mänginud klaverit alates 7. eluaastast. Ta on lõpetanud kooli Conservatori Professional de Música i Dansa de Mallorca prof Àngel Quevedo käe all ning omandanud bakalaureusekraadi klassikalise klaveri alal Kataloonia muusikakõrgkoolis (ESMUC) Rafael Salinase juhendamisel. Lisaks on ta võtnud kammermuusika ning liedi tunde professoritelt nagu Feliu Gasull, Josep Surinyac, Francisco Poyato, Kennedy Moretti ja Carmen Santamaría. Aktiivse tudengina on Avilés Marín osalenud ka erinevatel kursustel, sh Ingenium Academy (2016, 2017, 2018), Poros International Piano Academy (2018, 2019), Isaac Albéniz International Music Course (2020, 2021), NEAO Academy Piano (2022) ja Airas Nunes Piano Course (2022). 2020. aastal oli ta poolfinalist Art Jove IB konkursil noortele interpreetidele ja 2021. aastal pälvis teise preemia Isaac Albénizi rahvusvahelisel konkursil Camprodonis. 2022. aastal osales Avilés Marín Mollerussa muusikaühingu üritusel Young Performers Cycle ja jaanuaris 2023 esines nii solisti kui ka kammermuusikuna Kursaal Manresa korraldatud kontsertidel.

 

Marianne Liis Oissar (2002) alustas klaveriõpinguid 7-aastaselt Abja Muusikakoolis Tiiu Jõgi ja Olev Raali juures. 2019. aastal asus ta õppima Tallinna Muusikakeskkooli, mille lõpetas hõbemedaliga Mati Mikalai ja Age Juurikase juhendamisel. Hetkel jätkab ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Age Juurikase klassis. Marianne on edukalt osalenud mitmel vabariiklikul noorte pianistide konkursil, sh II koht konkursil „Parim noor instrumentalist“ (2019) ja I koht koolidevahelisel pianistide konkursil (2022). Marianne esineb aktiivselt nii kammermuusiku kui ka solistina ning on osa võtnud sellistest festivalidest nagu „In corpore“ ja XIII rahvusvaheline festival KLAVER. Ta on täiendanud end Ivari Ilja, Irina Zahharenkova, Hui-Ying Liu-Tawaststjerna, Eteri Andjaparidze, Fali Pavri, Igor Cognolato ja Aaron Shorri meistrikursustel.

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus