Kolm kontserti kolmekümnendaks: Florian Donderer

25.03.2023 kell 19:00
Suur saal

Tippviiuldaja Florian Donderer on enim tuntud kontserte juhatava kontsertmeistrina. Koos Tallinna Kammerorkestriga esitatakse Tormist ja Kõrvitsat, Bartókit ja Haydnit.
Kontserdiga tähistab Tallinna Kammerorkester oma 30. sünnipäeva.

Kavas:

Veljo Tormis – Reminiscentia: Talvemustrid

Béla Bartók – Divertisment keelpillidele

Joseph Haydn – Viiulikontsert C-duur

Tõnu Kõrvits – Labürindid

 

„Tallinna Kammerorkester on Eestis võib-olla ainuke orkester, kelle ühtsus – see tihti tabamatuks jääv ühine taipamine ja hingamine ilma mängijaid anonüümseks massiks muutmata – on laval olles tunda ja kuulda. Sel aastal 30. tegevusaastapäeva tähistava kollektiivi tuumik ongi täpselt nii kaua koos mänginud ja kindlasti tuntakse üksteist läbi ja lõhki. Aga selles, et ka uuemad liikmed on nii hästi integreerunud, on kindlasti oma osa mängijate õnnestunud valikul ja kindlal ettekujutusel just sellele orkestrile omasest kõlast, mida omakorda on mõjutanud ja kujundanud terve plejaad suurepäraseid välis- ja kodumaiseid dirigente, kes on TKOga aastate jooksul koostööd teinud.“ (Sirp, 03.02.2023)

 

Tippviiuldaja Florian Donderer on hinnatud nii kammermuusiku, solisti, kontsertmeistri kui heliloojana. Ta on õppinud Berliinis ja Londonis ning oli prof Thomas Brandise assistent Berliini kunstide ülikooli juures. Õpingute ajal pälvis ta Berliini filharmoonikute Karajani akadeemia stipendiumi. Ta oli Berliini Oriol Ensemble’i pikaaegne liige nii kontsertmeistri kui solistina. Florian Donderer on ka Signum-kvarteti esimene viiul; see on üks tänapäeva muusikamaailma seikluslikumaid ja väljapaistvamaid keelpillikvartette; esinetud on sellistes kuulsates saalides nagu Berliini Boulezi saal, Hamburgi Elbphilharmonie, Londoni Wigmore Hall, Amsterdami Concertgebouw. Ta on Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni kontsertmeister alates 1999. aastast, samuti on ta Eesti Festivaliorkestri kontsertmeister. Florian teeb koostööd silmapaistvate muusikutega, sh Paavo Järvi, Steven Isserlis, Lars Vogt, Viktoria Mullova, Elisabeth Leonskaja ning oma abikaasa Tanja ja abikaasa venna Christian Tetzlaffiga. Ta on sage külaline olulisematel muusikafestivalidel, nagu Bergeni pidunädalad, Bonni Beethoveni festival, Berliini pidunädalad, ja on Saksamaa ühe tuntuma muusikafestivali “Spannungen” põhiliige. Florian Donderer on enim tuntud kunstilise juhi ja kontserte juhatava kontsertmeistrina. Ta on teinud koostööd juhtivate kammerorkestritega, nagu Šoti, Baseli, Norra kammerorkester ja Camerata Bern. Heliloojana debüteeris ta Berliini filharmoonias koos Ensemble Orioli ja Christiane Oelzega. Ta on juhatanud teiste seas selliseid kollektiive, nagu Kammerakademie Neuss, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim ja Luzerni keelpillifestival. Ta on Saksamaa ühe pikima ajalooga muusikafestivali, Rottweili linna kammermuusikafestivali kunstiline juht.

 

Florian Donderer mängib viiulil, mille valmistas 2003. aastal Saksa viiulimeister Peter Greiner ning poogna on teinud Nico Plog Antwerpenist.

 

Tallinna Kammerorkestri, asutatud 1993. aastal, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

 

Kontsert on ühe vaheajaga ja kestusega 2 tundi.