Kontserdisari „Lõunapaus muusikaga”

15.10.2024 kell 13:00

Suur saal

TASUTA

Kavaleht

Mari Poll (viiul), Triin Veissmann (viiul), Sofia Yavorska (viiul), Anete Ainsaar (viiul),

Johanna Vahermägi (vioola), Ali Amishov (vioola), Henry-David Varema (tšello), Andres Metspalu (tšello)

Kavas Mendelssohn

Felix Mendelssohn (1809–1847) – Keelpillioktett Es-duur, op. 20
I Allegro moderato ma con fuoco
II Andante
III Scherzo
IV Presto

Mari Poll alustas viiuliõpinguid Nõmme Muusikakoolis Leila Eespere juhendamisel, jätkates hiljem Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske ja Ivi Tiviku juures. Keskhariduse omandas ta Manchesteri Chethami Muusikakoolis (Chetham’s School of Music) prof Jan Repko viiuliklassis. Seejärel õppis Mari Poll Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis, kus omandas bakalaureusekraadi prof Repko käe all ja magistrikraadi koos artistidiplomi ja Junior Fellow tiitliga prof Radu Blidari juhendamisel. Hiljem lisandus ka solistidiplom Norra Muusikaakadeemiast Peter Herresthali juhendamisel. Mari Poll on esinenud nii solisti kui ka kammermuusikuna mitmel pool maailmas ning pälvinud arvukalt auhindu, sh Tagore kuldmedali (2012) ja mitmeid esikohti rahvusvahelistel konkurssidel. Aastatel 2014–2019 töötas Mari Poll Stavangeri sümfooniaorkestri 2. kontsertmeistrina ja külaliskontsertmeistrina mitmetes Põhjamaade orkestrites. Aastatel 2019–2024 oli ta Rahvusooper Estonia orkestri kontsertmeister ning praegu on Poll Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia viiuli ja kammermuusika vanemlektor.

Triin Veissmann alustas viiuliõpinguid 2007. aastal Pärnu Muusikakoolis Maire Varma juures. 2013. aastal jätkas ta õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske viiuliklassis, mille lõpetas 2021. aastal kuldmedaliga. Alates 2021. aastast jätkab Veissmann õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Triin Ruubeli juhendamisel. Õppeaastal 2023/24 õppis Veissmann Frankfurdi Muusika- ja Esituskunstide Kõrgkoolis prof Sophia Jaffé klassis ja täiendas end paralleelselt barokkviiuli alal prof Petra Müllejansi juhendamisel. Triin Veissmann on saavutanud hinnalisi kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel ja osalenud viiuli- ning kammermuusikakursustel nii Eestis kui välismaal. Ta on täiendanud end Jan Repko (UK), Radu Blidari (Prantsusmaa/UK), Tabea Zimmermanni (Saksamaa) ja paljude teiste meistriklassides. Veissmann on tegev mitmetes kammerkoosseisudes ja on soleerinud mh Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sinfonietta ees. 2022. aasta sügisel andis ta oma esimese soolokontserdi. Veissmann tunneb huvi barokkmuusika ja -interpretatsiooni vastu, ta on osalenud Poolas Arte dei Suonatori meistrikursustel (kontsertmeister Aureliusz Goliński) ja teinud koostööd barokkansamblitega nii Eestis kui välismaal.

Sofiia Yavorska on Odessast pärit viiuldaja. Ta on lõpetanud Odessa Stoljarski nim erimuusikakooli ning hiljem õppinud Kiievi konservatooriumis prof Myroslava Kotorovychi klassis ning on praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudeng.  Yavorska on teinud koostööd interpreetide Oleksii Semenenko, Andrii Murza, Diana Tishchenko ja dirigendi Oksana Lyniviga ning astunud üles Berliini filharmoonias, Leipzigi Tooma kirikus, Kölni filharmoonias, Bonni ja Hannoveri ooperimajades jt kontserdisaalides. Samuti on ta võtnud osa festivalist „Incontri di Canna“, Hiiumaa Homecoming festivalist ja Tallinna kammermuusika festivalist. Hooajal 2023/24 mängis ta Rahvusooper Estonia orkestris.

Anete Ainsaar lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 2013. aastal Mare Teearu juhendamisel ja 2017. aastal omandas bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias samuti prof Teearu juures. Ta on edukalt osalenud konkurssidel nii Eestis kui välismaal, sh saavutanud teise koha Vilniuses toimunud kammeransamblite konkursil „Kevadsonaat“ (2012), pälvinud diplomi rahvusvahelisel Sviridovi nim konkursil Peterburis (2013) ning võitnud teise koha keelpillide kategoorias ja esimese koha kammermuusika kategoorias rahvusvahelisel konkursil Musicale Europeo Citta di Filadelfia „Paolo Serrao“ Itaalias (2014). Solistina on Ainsaar esinenud Tallinna Kammerorkestri ning Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri ees. Õppeaastal 2015/16 õppis ta Viini kaunite kunstide ülikoolis prof Ulrike Danhoferi juures ning õppeaastal 2018/19 täiendas end Itaalias Accademia Perosis Eva Bindere ja Pavel Bermani juures. Alates 2018. kuulub Ainsaar Tallinna Kammerorkestri põhikoosseisu. Ta mängib ka barokkviiulit ning on soleerinud koos selliste Eesti barokitegijatega nagu Reinut Tepp, Reet Sukk ja Risto Joost. 2017. aastal asutas ta koos Johanna Randvere ja Piibe Taleniga trio Cordelia. Ainsaar on kaasa teinud ka jazz-koosseisudes. 2021. aasta suvel andis ta kontserdi ja salvestas plaadi Itaalias Livornos jazzsekstetiga MAG Collective. 2023. aasta kevadel moodustas ta kolleegide Mari Targo ja Joosep Ahuniga trio, kellega nad aktiivselt kammermuusikat esitavad. Sama aasta sügisel alustas Ainsaar magistriõpinguid kammermuusika erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Maksim Štšura ja Triin Ruubeli juhendamisel. 2024. aasta kevadel võitis ta duos Nikolaos Chroneasega EMTA kammeransamblite konkursi.

Johanna Vahermägi alustas viiuliõpinguid 6-aastaselt Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske juhendamisel, kuid 2000. aastal vahetas viiuli vioola vastu. Ta lõpetas TMKK 2007. aastal kiitusega ja jätkas õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Viljar Kuuse käe all. Edasi täiendas ta end Hispaanias ja omandas bakalaureusekraadi Aragoni Kõrgemas Muusikakonservatooriumis professor Avri Levitani juhendamisel. Vahermägi magistriõpingud jätkusid Jeruusalemma Muusika- ja Tantsuakadeemias kammermuusika erialal. Vahermägi on esinenud solistina mitmetes rahvusvahelistes orkestrites ja tegutseb vabakutselise muusikuna. Ta töötab ka vioola- ja kammermuusika pedagoogina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning mängib 1650ndast aastast pärineval Thomas Urquharti vioolal, mille on talle andnud kasutada Eesti Pillifond.

1999. aastal Aserbaidžaanis Bakuus sündinud Ali Amishov alustas viiuliõpinguid 8-aastaselt ning  jätkas vioolaõpingutega 16-aastaselt. Ta on õppinud Khirdalani muusikakoolis Esmira Madatova käe all ja Bulbuli muusikakeskkoolis Tofik Aslanovi vioolaklassis. Ta on mänginud Aserbaidžaani riiklikus kammerorkestris ja Cadenza kaasaegses kammerorkestris. Amishov on tunnustatud vioolamängija, keda on pärjatud mitmete auhindadega, sh konkurssidel „Azad Aliyev“ ja „XX International DIGI-FORM-ART“ Bakuus ja Wolin 2018. ja 2023. aastal.

Henry-David Varema on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi professor Peeter Paemurru juhendamisel ning täiendanud end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis ja Berliini Kunstide Ülikoolis professor Wolfgang Boettcheri juures. Ta on kaitsnud doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2003–2009 oli ta rahvusvaheliselt tuntud Petersen Quartetti liige, esinedes maailma mainekates kontserdisaalides. Lisaks on ta olnud külaliskontsertmeister ja abikontsertmeister mitmetes tuntud orkestrites ning tegutsenud aktiivselt kammermuusikuna. Aastatel 1995–2023 töötas Henry-David Varema Rahvusooper Estonia orkestri soolotšellistina ning alates 2001. aastast õpetab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias tšellot ja kammermuusikat. Ta on EMTA professor ning töötab praegu loometegevuse ja välissuhete prorektorina.

Andres Metspalu on õppinud Reet Metsa, Mart Laasi ja Henry-David Varema juures Eestis, Marc Coppey’ ja Pauline Bartissoli käe all Pariisis ning Wolfgang Boettcheri juhendamisel Berliinis. Praegu on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudeng prof Henry-David Varema tšelloklassis ning töötab Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris. Rahman kvarteti koosseisus on ta esinenud Eestis, Iirimaal, Inglismaal, Hispaanias ja Itaalias. Ta on soleerinud Eller Sümfonieti, Haapsalu galaorkestri, TMKK sümfooniaorkestri ning Claude Debussy nim konservatooriumi sümfooniaorkestri ees. Metspalu on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest Lätis ja Austrias. 2016. aastal saavutas ta kvartetis koos Hans Christian Aaviku, Maria Mutso ja Greten Lehtmaaga II koha ja eripreemia väljapaistva kultiveeritud kõla eest kolmandal rahvusvahelisel konkursil „Spring Sonata“ Vilniuses ning 2017. aastal võitis sama kvartett II koha kammeransambli kategoorias Gaetano Zinetti nim konkursil Itaalias, millele järgnevalt otsustati hakata püsivalt mängima Rahman kvarteti nime all.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kutsub 2024. aasta sügishooajal kuulajaid päevastele kontsertidele, mille programmist leiab kammermuusikat nii eesti- kui välismaiste heliloojate loomevaramust. Sarja „Lõunapaus muusikaga” kontserdid toimuvad üks kord kuus teisipäeviti, esinejateks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased ning õppejõud.

Pane kõrvale päevatoimetused ning tule naudi lõunapausi klassikalise muusika saatel!

Kontsert kestab 40 minutit.

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus