Kooridirigeerimise eriala kontserteksam „TASAKAAL!“

19.05.2024 kell 18:00
Niguliste muuseum

Projektkoor, Kammernaiskoor Muusad, Segakoor HUIK!
Dirigent Ode Pürg
Kavas Schönberg, Donkin, Martin

Piletid 15/10€ müügil Niguliste muuseumi e-poes ja samal päeval kassas. Kontserdipilet võimaldab kontserdi eel tutvuda muuseumi ekspositsiooniga.

Kontserdikava „TASAKAAL!“ toob kuulajani a cappella vokaalmuusika ühed nooblimad tähtteosed. Kava sisuline tuum on innustada tasakaalu leidmist meie ühises ruumis ning ka meis endis.

Nagu mainib Conrad Ferdinand Meyeri tekstil põhinev Arnold Schönbergi teos “Friede auf Erden”, käib meie maailmaga alati kaasas piisaval määral süngust – ka olevik ei ole erand. Püsima jääb aga rahulootus ja unistus ideaalsest maailmast, mille üheks allikaks on tasakaal meis endis ning seeläbi ka tasakaal meie ümber.

Kuigi helikeeleliselt võiks kolme kontserdil kõlavat teost teineteisele isegi vastandada, siis tasakaalu leidmiseks võib just kontrast osutuda teenäitajaks.

2024. aastal möödub 50 aastat Frank Martini surmast ja 150 aastat Arnold Schönbergi sünnist.

—————————————————–

Kavas:

Arnold Schönberg. „Friede auf Erden“ op. 13

Christine Donkin. „Magnificat“

Frank Martin. Missa topeltkoorile

 

Ode Pürg (1999) alustas kooridirigeerimise õpinguid 2014. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis (õp Ingrid Kõrvits). Praegu jätkab ta sama eriala magistriõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) (prof T. Kapten; eelnevad õppejõud: prof T. Kaljuste, K. Mänd). Varasemalt on ta ühe semestri õppinud ka Veneetsia Benedetto Marcello nim. konservatooriumis (Erasmus programm; prof Lorenzo Donati). Lisaks, on Ode end täiendanud mitmel rahvusvahelisel meistrikursusel mainekate meistrite käe all (dr Zoltan Pad, Paavo Järvi, prof Lorenzo Donati ja prof Georg Grün). 

Ode Pürg tegutseb kahe koori peadirigendina. Alates 2022. aastast on ta segakoori HUIK! dirigent ja 2019. aasta sügisest Kammernaiskoor MUUSAD-e dirigent ja asutaja (koostöös Tiina Mee ja Musamari Koorikooliga). Oma senisest muusikalisest tegevusest peab ta oluliseimaks 2022. aasta aprillis toimunud Antonín Dvořáki “Stabat materi” ettekannet , kus Pürg oli oratooriumikoori koormeister ning Kammernaiskoor MUUSAD osa koorist (korraldaja Eesti Kontsert) ja Segakoori HUIK! ning Eesti Löökpillikvarteti ühiskontserti “Koshinski ja Jürjendal” (koostöös EMTA festivaliga “müriaadFest”). Peale selle on Ode oma lühikese peadirigendi töö aja jooksul osalenud neljal erineval rahvusvahelisel koorikonkursil (“Ave Verum” (Austria), Baltic Sea Choir Competition (Läti), “Tallinna 2023” ja Cork International Choral Festival (Iirimaa)), kust on kahe koori ning erinevate kategooriate peale kokku koju toodud 6 auhinnalist kohta ja 3 eripreemiat. Lisaks tegeleb ta vabal ajal erinevate koori seadete kirjutamisega. Heliloomingu vallas on tema juhendajateks olnud prof Tõnu Kõrvits (Valikaine: EMTA) ja prof Lorenzo Donati (Valikaine: Veneetsia). 

Ode Pürg on pälvinud Eesti kooriühingu noore dirigendi preemia (2022). Ta on ka üks järgmise üldlaulupeo (2025) naiskoori liigi dirigentidest. Varasemalt on Odet tunnustatud Gustav Ernesaksa ja Tõnu Kaljuste õppestipendiumitega.

 

Kammernaiskoor MUUSAD on alates 2019. aasta sügisest tegutsev neidude kammerkoor. Koor tegutseb Musamari Koorikooli all ning selle tuumik on välja kasvanud Musamari Koorikooli tütarlastekoorist (dirigent Tiina Mee). Nii on osa koorilauljatest kõrvuti laulnud lapsest saati, niisamuti ka nende peadirigent ja asutaja Ode Pürg. 

Kooris laulvaid noori naisi seob armastus eripalgelise muusika vastu. Kollektiivi repertuaarist leiab laule nii romantismiajastu traditsioonidest kuni värske kodumaise muusikani, või ka kerge-muusikani välja. MUUSADe kontsert-tegevus on neid kokku viinud põnevate kollektiivide ja säravate korraldajatega nagu Eesti Naislaulu Seltsi, Tallinn Music Week ja Musamari Koorikooli. Koori tipphetkede hulka jääb osalemine Eesti Kontserdi suurvormi “Stabat Mater” oratooriumikooris dirigent Arvo Volmeri juhatamisel, samuti edukad esinemised konkurssidel nii kodu- kui ka välismaal (Eesti Kammerkooride Festival A-kategooria II koht, Rahvusvaheline Balti Mere Koorikonkurss III koht). Hooaja 2022/23 varakevadel toimusid koori esimesed soolokontserdid Brahmsi naiskooriteostega Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi valges saalis ja Kadrioru lossi peasaalis. Sama aasta kevadel pääses koor Tallinn 2023 koorikonkursil Grand Prix vooru ja sai I koha nais- ja meeskooride kategoorias, mida jagasid Elleri tütarlastekoori ja Rahvusooper Estonia noormeestekooriga.

 

Segakoor HUIK! koondab ligi 40 lauluhuvilist eri elualadelt. Koori juured on Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis, mille vilistlased soovisid jätkata koos musitseerimist. HUIK!-i lõi 2009. aastal noor ambitsioonikas dirigent Kaspar Mänd, kelle käe all tegutseti üheksa hooaega. 

Koori lauljad jagavad huvi eri ajastute muusika vastu. HUIK! on aastate jooksul esitanud nii kodumaist kui ka maailmamuusikat, nii uudisteoseid kui ka suurvorme. Nii on koos Uue Tänava Orkestriga ette kantud Mendelssohni “Ülistuslaul” ja Beethoveni 9. sümfoonia (dir Kaspar Mänd) ning uuemast muusikast Einojuhani Rautavaara a capella koguöine jumalateenistus “Vigilia” (dir Ingrid Mänd). 

HUIK! on teinud koostööd Eesti noorte heliloojatega, nagu Evelin Seppar, Pärt Uusberg, Ivo Lille jpt. Läbi hooaegade on lauljatele olnud südamelähedane ka Eesti koorimuusika klassika, eelkõige Mart Saare, Veljo Tormise, Eduard Tubina ja Cyrillus Kreegi teosed. 

Koor on osalenud edukalt mitmel rahvusvahelisel konkursil. Viimased olulisemad saavutused on 1. koht Iirimaal Corkis (Fleischmann International Trophy Competition 2023), “Tallinn 2023” 2. koht segakooride ja rahvamuusika kategoorias ning 2. koht Austrias konkursil „Ave Verum“ (2022). 

Viimaste aastate meeldejäävamad etteasted on olnud EV105 kontsertetendus Rahvusooperis Estonia, Robert Jürjendali uudisteose “Räägi tasa minuga” ettekanded koos Eesti Löökpillikvartetiga, kontserdid koori vilistlaste ja vilistlasdirigentidega, Teliale valminud lavastus koostöös Veiko Tubina ja NOËP-iga ning traditsioonilised HUIK!-i ansamblite jõulukontserdid. 

Koori debüütalbum „Lembit Veevo“ ilmus dirigent Ingrid Männi eestvedamisel 2022. aasta suvel. Eesti Kooriühing nimetas selle aasta kooriplaadiks. 

HUIK! on akronüüm sõnadest “hääled ulatuvad inimeste kõrvu!”, kuid tervitame ka seoseid huigete ja huikamisega. 

Segakoori HUIK! peadirigent on Ode Pürg. 

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus koostöös Niguliste muuseumiga