Külaliskontsert. Marcin Murawski (vioola, Poola)

23.09.2021 kell 19:00

Suur saal

TASUTA PILET FIENTAST

Kavaleht

Sten Lassmann (klaver)

Kavas O'Connor, Jensen, Taborowska, Kędziora, Chopin jt.

KAVA:

Arild Jensen (1968)

„Lux Aurea“

 

Marc O’Connor (1961)

„Appalachia Waltz“ (1993)

 

Agnieszka Zdrojek-Suchodolska (1976)

„Märts“ („Marzec“, 2020)

 

Alina Kubik

„Juuli“ („Lipiec“, 2021)

 

Katarzyna Taborowska (1974)

„August“ („Sierpień“, 2020)

 

Monika Kędziora (1971)

„September“ („Wrzesień“, 2020)

 

Vaheaeg

 

Edward Swan Hennessy (1866–1929)

Sonatine celtique op. 62

I Allegro con brio

II Andante sostenuto

III Allegro

 

Deuxieme sonatine op. 82

I Allegro

II Andantino

III Allegretto

 

Rapsodie gaélique op. 63

 

Frédéric Chopin (1810–1849) / Marcin Murawski (1974)

Nokturn nr 18 E-duur op. 62 nr 2 

 

Nokturn nr 13 c-moll op. 48 nr 1

 

Marcin Murawski (vioola)

Sten Lassmann (klaver)

 

Marcin Murawski (1974) on pärit Poolast Poznańist. Vioolaõpinguid alustas ta oma isa prof Andrzej Murawski käe all Ignacy Jan Paderewski nim Poznańi Muusikaakadeemias, lõpetades kooli 1998. aastal. Järgnesid õpingud mitme tunnustatud professori juures, sh Konrad Haessler, John Krakenberg ja Claus Myrup. 2004. aastal omandas Murawski doktorikraadi Katowice Muusikaakadeemias ning habilitatsiooni 2012. aastal Poznańi Muusikaakadeemias, kus ta hetkel on vioolaprofessor. Murawski on andnud vioola ja kammermuusika meistriklasse paljudes Euroopa akadeemiates ja ülikoolides ning väljaspool Euroopat Hiinas, USAs ja Uus-Meremaal. Ta on olnud rahvusvaheliste konkursside žüriiliige ning ka tema enda õpilased on pälvinud mitmeid preemiaid.

Murawski on soleerinud paljude poola orkestrite ees ning mänginud Hannoveri kammerorkestri, Pro Arte Novumi, Sinfonietta Polonia, Poznańi kammerorkestri ning mitme kammeransambli koosseisus. Laialdane kontserttegevus on viinud muusiku sellistesse riikidesse nagu Prantsusmaa, Holland, Itaalia, Belgia, Taani, Rootsi, Norra, Saksamaa, Island, Austria, Iirimaa, Ukraina, Leedu, Slovakkia, Tšehhi, Eesti, Gruusia, Uus-Meremaa ja USA. Murawski diskograafia hõlmab rohkem kui 30 CD-d ja DVD-d, muuhulgas Pergolesi, Vivaldi ja Mozarti muusikaga. 1996. aastal oli vioolamängija kaastegev plaadi „Jewels of Polish Baroque“ salvestamisel, samuti on ta sisse mänginud palju Michael Kimberi teoseid. 2009. aastal salvestas Murawski koos flötistist õe Ewa Murawskaga François Devienne’i kuus duot flöödile ja vioolale, millele järgnesid veel mitmed plaadifirmale Acta Préalable salvestatud plaadid kahele pillile kirjutatud muusikaga.

1996–2001 juhtis Murawski koos Bartosz Melosikiga ettevõtet Lemur Artistic Agency. Aastast 2003 on ta rahvusvahelise vioolaühingu liige ning 2020. aastast tegev ka selle juhatuses. Samuti kuulub ta Saksamaa ning Austraalia ja Uus-Meremaa vioolaühingutesse. Murawski on pälvinud mitmel korral tunnustust Poola presidendilt, sh titulaarprofessori tiitli (2020). 

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. Lassmann on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud paljude orkestrite ees. Ta on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi suur ja väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontserdisaal Pekingis. Lassmann on esinenud solistina koos paljude hinnatud dirigentidega, sh Jüri Alperten, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Risto Joost, Mihhail Gerts, Tõnu Kaljuste, Toomas Kapten, Mikk Üleoja, Arvo Volmer, Olari Elts jt. Lassmann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis Ell Saviaugu, Ira Flossi ja Ivari Ilja juures; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, kus teda juhendas prof Ian Fountain. Ta on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof Brigitte Engerer’ käe all ning osalenud paljude tuntud muusikute, mh Boris Bermani, Konstantin Lifschitzi, Michael Rolli, Alexander Satzi, Howard Shelley ja Maxim Vengerovi meistriklassides. 

Lisaks esikohale VI vabariiklikul pianistide konkursil Tallinnas (2002) on Sten Lassmann saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia (2011) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2015) ning valiti aastal 2018 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks (ARAM). Sten Lassmann on ka pühendunud kammermuusik, ning viimaste aastate partnerite hulka kuuluvad viiuldajad Stanislav Pronin, Pavel Berman, Natalia Lomeiko, Mikk Murdvee, Katariina Maria Kits, Movses Pogossian ja Anna-Liisa Bezrodny, bass Pavlo Balakin, ning tšellist Valle-Rasmus Roots.

2008. aastast on Sten Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika – 206 teost. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias ning aastast 2011 annab ta Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics välja üheksast CD-plaadist koosnevat sarja „Heino Eller – Complete Piano Music“, mille seitsmes plaat ilmus 2021 aasta augustis. Lassmann õpetab EMTAs ning on rahvusvahelise festivali KLAVER kunstiline juht. Lisaks sellele kuulub ta Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatusse, Eesti Kontserdi loomenõukogusse, ning on Heino Elleri SA asutaja koos Olari Eltsiga, MTÜ Eesti Pianistide Liit asutajaliige koos Mihkel Polliga, ja Eesti Interpreetide Liidu aseesimees.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Täpsem info: www.kul.ee/covid-tervisetoend. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus