Külaliskontsert. Stanislav Pronin (viiul, Saksamaa), Kristi Kapten (klaver)

01.03.2022 kell 19:00
Suur saal

Kavas Bach, Tartini, Ravel, Brahms

PILET HINNAGA 20/10 € FIENTAST JA TUND ENNE ALGUST KOHAPEALT

KAVA:

 

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Partiita nr 2 d-moll BWV 1004

V Chaconne

 

Giuseppe Tartini (1692–1770)

Viiulisonaat g-moll B.g5 „Kuraditriller“

I Larghetto affettuoso

II Allegro moderato

III Andante

IV Allegro assai – Andante – Allegro assai

 

Johannes Brahms (1833–1897)

Viiulisonaat nr 2 A-duur op. 100

I Allegro amabile

II Andante tranquillo – Vivace

III Allegretto grazioso (quasi andante) 

 

Maurice Ravel (1875–1937)

„Tzigane“ („Mustlane“, 1924)

Bachi d-moll viiulipartiita viimast osa Chaconne’i peetakse lääne muusika absoluutseks tippsaavutuseks, legendaarne viiuldaja Yehudi Menuhin on nimetanud seda parimaks sooloviiulile eales kirjutatud teoseks. Viiulirepertuaari enim mängitud ja erakordsed näited on ka ülejäänud teosed duo Pronin-Kapten ambitsioonikas kavas, tõotades tõeliselt kaasahaaravat ja vaatemängulist kontserdiõhtut. Tartini legendidega ümbritsetud kuulsaima sonaadi „Kuraditriller“ viiulipartii on peadpööritavalt keerukas, osutudes mängijale tõeliseks proovikiviks. Ajaliselt hilisemad Raveli ja Brahmsi teosed jätkavad virtuooslikku liini. Raveli särtsakas Paganini vaimus „Mustlane“ on pühendatud kuulsale ungari viiulimängijale Jelly d’Aranyile, kellele helilooja olevat lubanud kirjutada midagi „saatanlikult rasket“. Brahmsi elurõõmus teine viiulisonaat on samuti väljakutseid täis – interpreedil tuleb laitmatu tehnilise teostuse kõrval meisterlikult esile tuua ka teose imepärane lüüriline pool.

Viiuldaja ja helilooja Stanislav Pronin (1985) alustas viiuliõpinguid kaheksa-aastaselt Iisraelis. Tema esimeseks õpetajaks oli vanaisa Venjamin Pronin, kes oli õppinud Odessa Konservatooriumis legendaarse viiulipedagoogi Pjotr Stoljarski juures. Stanislavi õpingud jätkusid Indiana Ülikoolis Nelli Školnikova ja Jaime Laredo juhendamisel ning hiljem Saksamaal, Kölni Muusikakõrgkoolis Zahhar Broni viiuliklassis. Pronin on solisti ning kammermuusikuna üles astunud Verbieri ja Interlakeni festivalil Šveitsis, Banffi ja Stratfordi festivalil Kanadas ning Kronbergi festivalil Saksamaal. Ta annab regulaarselt kontserte Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Euroopas ning on koostööd teinud selliste dirigentidega nagu Daniel Barenboim, Leonard Slatkin, Herbert Blomstedt, Antonio Mendez jt. Rahvusvahelise ampluaaga solisti ning ansamblistina on Pronin tuntud oma virtuoosse ja uuendusliku lähenemise poolest viiulimängule. Need omadused on teinud temast hinnatud interpreedi ja viiulipedagoogi, kes on oma oskusi käinud jagamas kõikjal maailmas. Pianist ja dirigent Vladimir Ashkenazy on Pronini puhul esile tõstnud tema sünnipärast muusikalist tundlikkust, intelligentsi ja tehnikat. Pronini repertuaar ulatub barokist tänapäevani ning tema esiettekandes on kõlanud teosed sellistelt heliloojatelt nagu John Adams, Toivo Tulev, Fabian Panisello ja Lera Auerbach. Ta on salvestanud plaadifirmadele Naxos/Sono Luminus, Decca ja Dacapo ning jäädvustanud ka enda heliloomingut, sealhulgas sooloviiuli tsükli „In Solitude – 7 Impressions“ ja sonaadi kahele viiulile.

Kristi Kapten (1986) on silmapaistev eesti pianist, kes annab regulaarselt kontserte nii solisti kui ka kammermuusikuna. Kontsertreisid on teda viinud paljudesse maadesse, sh Suurbritannia, Hiina, USA, Rootsi, Itaalia, Iirimaa. Ta on esinenud Edinburghi Rahvusvahelisel Festivalil ja Glasgow West End Festivalil. Samuti on ta soleerinud erinevate orkestrite ees Eestis, Rootsis ja Šotimaal. Kristi Kapten on Tallinna Rahvusvahelise Pianistide konkursi võitja (2011).

Kapten on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis Anu ja Toivo Nahkuri klaveriklassis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes ja doktorantuuris prof Peep Lassmanni käe all ning Šoti Kuningliku konservatooriumi magistrantuuris prof Fali Pavri juures. Samuti on ta end täiendanud meistrikursustel Stefan Arnoldi juures Saksamaal ja Itaalias ning osalenud Boris Bermani, Leon Fleisheri ja Steven Osborne`i meistriklassides. Šotimaal Glasgows õppimise ajal võitis Kapten mitmeid preemiaid, nt „Jock Holden Memorial Prize for Mozart“ (2010) ja „Walcer Prize“ (2013). Koos briti viiuldaja Rachel Spenceri ja tšellist Duncan Strachaniga moodustatud klaveritrio on aktiivselt koos tegutsenud 2011. aastast alates. Energiliste ja liigutavate esitustega tuntust kogunud Kapten Trio valiti aastateks 2017–2019 sealse muusikaorganisatsiooni Enterprise Music Scotland resident- ansambliks. Kammermuusikuna esineb Kristi Kapten ka Eesti Klaveriorkestri koosseisus ja teeb koostööd erinevate lauljatega, sagedaseks lavapartneriks on sopran Ksenia Rossar (Kuchukova). Kristi Kapten on Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat ja kuulub Eesti Pianistide Liidu juhatusse. 2017. aasta sügisel kaitses Kristi Kapten oma doktoritöö, mis keskendus pianisti tööprotsessile György Ligeti klaverietüüdide omandamisel. Kristi laias repertuaaris on märkimisväärsel kohal just 20. sajandil loodud, sageli ülimat virtuoossust nõudvad teosed.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alaealistel tõendi esitamise kohustust ei ole. Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning täiskasvanud külalistel koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus