VÄLJA MÜÜDUD! Laupäevad barokkoreliga. Kõigi pühakute ja hingedepäeva kontsert

30.10.2021 kell 14:00
Orelisaal

Andres Uibo ja Toomas Trassi oreliüliõpilased
Brigitta-Selestine Petropavlova, Olena Khaladzhi, Hei Ching Lam, Marius Raba, Marten Meibaum, Aivar Sõerd
Kontsert on pühendatud Jan Pieterszoon Sweelincki 400. surma-aastapäevale
Pool tundi enne kontserdi algust, kell 13.30 tutvustab Andres Uibo huvilistele orelisaalis EMTA barokkorelit

KONTSERT ON VÄLJA MÜÜDUD!

16. oktoobril möödub 400 aastat väljapaistva Hollandi helilooja ja organisti ning pedagoogi Jan Pieterszoon Sweelincki surmast. Selle suure helilooja nime kannab täna Amsterdami konservatoorium. Võiks öelda, et Euroopa muusikakultuur toetub kolmele suurele nimele, kes on andnud kõige olulisema panuse pedagoogidena nii interpreetide aga eriti heliloojate järelkasvule. Neil kolmel on võimsaimad koolkonnad ning nende juurde suunduti õppima Euroopa kõige erinevamatest paikadest. Need kolm suurt heliloojat, organisti ja pedagoogi on Girolamo Frescobaldi (1583–1643) Itaalias, Jan Pieterszoon Sweelinck (1562–1621) Hollandis ja Dietrich Buxtehude (1637–1707) Saksamaal.

Kontserdil kõlavad Sweelincki oreliteosed Brigitta-Selestine Petropavlova, Olena Khaladzhi, Hei Ching Lami, Marius Raba, Marten Meibaumi ning Aivar Sõerdi esituses.

Andres Uibo

Alates nn Põhja-Saksa tüüpi barokkoreli valmimisest Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaali aastal 2001 (meister Martin ter Haseborg) on kuulajate seas erakordselt populaarseks osutunud pühade ja tähtpäevade temaatikaga seotud orelikontserdid: hingedepäevakontsert novembrikuu alguses, advendikontsert detsembrikuus, Johann Sebastian Bachi sünniaastapäeva tähistav kontsert märtsis ning viimasena vaikse laupäeva kontsert. Seda traditsiooni oleme ikka hoidnud ja tahame hoida ka edaspidi. Kontserdi aeg on püsivalt laupäeviti kell 14.

Orelimängu on harva võimalik vaadata, ent EMTA orelisaalis on organist otse kuulaja ees. Alanud õppeaastal algatame ka uue traditsiooni, kus pool tundi enne kontserdi algust tutvustame kuulajaile EMTA barokkorelit.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud inimesed. Alla 18-aastastel lastel ja noortel tõendi esitamise kohtustust ei ole. Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski. Täpsem info: www.kul.ee/covid-tervisetoend. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus