Meistrid laval. Mati Turi (tenor) ja Martti Raide (klaver)
03.04.2024 kell 19:00
Suur saal
PILET 15 € PILETIKESKUSEST, (üli)õpilased ja pensionärid tasuta
Sissepääsuks vajalik tasuta pääse Piletikeskusest! Palun võta kaasa soodustust tõendav dokument!
Kontserdisari „Meistrid laval”
„Juugendstiil ja soololaul Läänemere idakaldalt”
Mati Turi (tenor)
Martti Raide (klaver)
Kavas Mart Saar, Jānis Mediņš, Leevi Madetoja
Mart Saar (1882–1963)
„Ennemuiste“ (1905) ◦ tekst: Leena Gross
„Kadunud ingel“ (1906) ◦ tekst: Karl Eduard Sööt
„Vaikus“ (1905–6) ◦ tekst: Johannes Kadastik
„Lõputa teel“ (1906–7) ◦ tekst: Marie Heiberg
„Mis see oli?“ (1908) ◦ tekst: Karl Eduard Sööt
Jānis Mediņš (1890–1966)
„Ak, jūs atminas“ („Oh, kas mäletad“, 1918) ◦ tekst Lūcija Zamaiča
„Aicinājums“ („Kutse“, 1910) ◦ tekst: Aspazija
„Ir viens vakars“ („On õhtu“, 1923) ◦ tekst: Jānis Jaunsudrabiņš
„Kādēļ?“ („Miks?“, 1925) ◦ tekst: Elīna Zālīte
„Jaunā mīla“ („Uus armastus“, 1925) ◦ tekst: Atis Kēniņš
Mart Saar
„Must lind“ (1909) ◦ tekst: Karl Eduard Sööt
„Nõel“ (1911) ◦ tekst: Karl Eduard Sööt
„Üksainus kord“ (1915/1962) ◦ tekst: Anna Haava
„Latvade kõne“ (1916) ◦ tekst: Ernst Enno
Vaheaeg
Leevi Madetoja (1887–1947)
„Yrtit tummat“ („Tumedad ürdid“) op. 9/1 (1911) ◦ tekst: L. Onerva [Hilja Onerva Lehtinen]
„Hymyi Hypnos“ („Hypnos naeratas“) op. 9/2 (1911) ◦ tekst: L. Onerva
„Vieno siipi“ („Üks tiib“) op. 26/2 (1915) ◦ tekst: L. Onerva
„Geisha“ op. 9/5 (1911) ◦ tekst: L. Onerva
„Talvikuutamolla“ („Kuuvalge talveöö“) op. 26/5 (1915) ◦ tekst: Larin Kyösti
Mart Saar
„Ilus“ (1916) ◦ tekst: Ado Reinvald
„Üksi“ (1921) ◦ tekst: Peeter Jakobson
„Ilmud kui unistus“ (1922) ◦ tekst: Mart Saar Paul Verlaine’i järgi
„Ta tuli…“ (1922) ◦ tekst: Ernst Enno
Martti Raide on nõutavamaid lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Ta alustas klaveriõpinguid 1972. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks oli Ell Saviauk. Tšehhi linnas Ústí-nad-Labem toimunud noorte pianistide konkursil pälvis Martti Raide esikoha 1980. aastal. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaveri erialal (prof Bruno Lukk) ning omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) magistrikraadi saateklassi erialal (prof Vilma Mallene). 2010. aastal kaitses ta doktorikraadi uurimusega esitusstiilist eesti lauluklassika interpretatsioonis, lisaks on end täiendanud Berliinis, Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis prof Wolfram Riegeri juhendamisel, osalenud prof Irwin Cage meistrikursusel.
Nii aktiivse kammermuusiku kui solistina on Raide esinenud Eestis, mitmel pool Euroopas, Ameerikas ja Kanadas. Tihe koostöö seob teda tenor Mati Turiga, kuid tema lavapartneriteks on olnud ka lauljad Helen Lokuta, Helen Lepalaan, Arete Teemets (Kerge), Kädy Plaas, Jaakko Kortekangas, Villu Valdmaa, Rene Soom jpt. Raide osalusel on esiettekandel kõlanud üle 50 Eesti helilooja uudisteose, autoriteks Amor, Grigorjeva, Mägi, Sumera, Kangro, Kõrvits, Tally, Siimer, Remme, Lattikas, Tulev, Lill ja Uusberg. Raide poolt salvestatud Eesti muusika kõlab mitmetel CD-plaatidel, milledest kaalukamad on 2002. a ilmunud ”20. saj Eesti vokaalmuusika” (koos Villu Valdmaaga) ning 2017. a ilmunud plaat ”Ussisõnad” Mart Saare soololauludega (koos Mati Turiga).
Martti Raide on Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees, Eesti Klaveriõpetajate Ühingu aseesimees ja Rahvusvahelise Artur Kapp´i Ühingu juhatuse liige. Ta on mitme konkursi (Eesti Noorte Pianistide Konkurss ”Eesti kõla”, Mart Saare nim lauljate konkurss) kunstiline juht, sage esineja erinevatel meistrikursustel ning koolitustel, paljude žüriide liige.
Martti Raide töötab alates 1993. a õppejõuna Eesti Muusika- ja Tetariakadeemias, aastatel 1993–2022 oli ta Tallinna Muusikakeskkooli klaveriosakonna juhataja, alates 2022. a Tallinna Muusika- ja Balletikooli klahvpilli juhtõpetaja.
Mati Turi on hinnatud ja nõutud tenor nii Eestis kui ka välisteatrite lavadel. Tema repertuaari kuulub rikkalik valik ooperirolle ja oratooriumite sooloosi, samuti on ta üles astunud kammerlauljana ning olnud pikka aega Eesti Filharmoonia Kammerkoori liige. Tema repertuaar hõlmab muusikat barokist eesti nüüdisheliloojate teosteni.
Mati Turi on lõpetanud H. Elleri nim. Tartu Muusikakooli (1988) koorijuhtimiserialal ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (1996) Ants Üleoja dirigeerimisklassis. Ta on täiendanud end laulu alal nii Ervin Kärveti kui ka 2005. aastast alates Jaakko Ryhäneni käe all Soomes. Aastatel 1992–2004 laulis Mati Turi Eesti Filharmoonia Kammerkooris, astudes üles aktiivselt ka solistina.
Mati Turi rahvusvaheline solistikarjäär ooperilauljana hoogustus 2005. aastal Juhana rolliga Joonas Kokkoneni ooperis „Viimased kiusatused“ Tampere Ooperis (Soome). Vabakutselise lauljana on ta üles astunud lisaks veel Soome Rahvusooperis, Hollandis Enschedes resideerivas Nationale Reisoperas, Chemnitzi Teateris Saksmaal, Stuttgarti Ooperis, Rahvusooperis Estonia, Teatris Vanemuine ning teinud kaasa Inglise Opera Northi, Longborough Festival Opera ning Nargen Opera lavastustes.
Kammermuusikuna on Mati Turi kauaaegseks partneriks olnud pianist Martti Raide, kellega koostöö algas 2007. aastal. Igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Lisaks Eestile on duo esinenud USA-s, Kanadas, Venemaal ja Saksamaal.
Mati Turi on pälvinud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2002), Eesti Kultuurkapitali stipendiumi „Ela ja sära!“ (2007), Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali preemia (2012), Eesti teatri muusikalavastuse aastaauhinna (2014) Tannhäuseri tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse teostuse eest Richard Wagneri ooperis „Tannhäuser“ (Rahvusooper Estonia) ja Georg Otsa nimelise auhinna (2018).
Mati Turi ja Martti Raide koostöö algas 2007. aastal ning igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Ansambli repertuaarivalikus domineerivad kaks suunda: saksa Liedi-klassika (Schubert, Schumann, Wolf, Strauss, Mahler, Schönberg, Webern, Korngold) ja Eesti muusika (Saar, Kapp, Tubin, Oja, Mägi, Tormis, Kõrvits, Grigorjeva, Uusberg, Amor), kuid esitatud on ka põhjamaade (Sibelius, Grieg), vene (Tšaikovski, Rahmaninov, Medtner, Šostakovitš, Schnittke, Silvestrov) ja prantsuse (Debussy) muusikat. Lisaks Eestile on duo esinenud USA-s, Kanadas, Venemaal ja Saksamaal.
„Meistrid laval” on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kammermuusika sari, kus kõrgetasemeliste ja eriilmeliste kontserdikavadega esinevad EMTA õppejõud ja külalised.
Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus