müriaadFEST. Boris Blacher „Abstraktne ooper nr 1“

20.11.2022 kell 14:00

Black box

Pilet 15/10 € Fientast

Kavaleht

Lavastaja Liis Kolle

Kunstnik Hannabel Saareli

Muusikalised juhendajad Ave Wagner ja Ene Rindesalu

Kontsertmeister Ene Rindesalu

Löökpillikonsultant Tanel Ruben

Osades EMTA üliõpilased Carol Männamets, Mirell Jakobson, Viktorija Agnese Vancāne, Eva-Maria Shepel, Vanda Kozub, Anna Saaritsa, Yichenzi Zhou, Emilie Denise Madeleine Caupin, Filipp Varik, Jakob Tomson, Jānis Sustrups, Andreas Lahesalu, Joonas Käsper, Stanislav Šeljahhovski.

Kaastegevad kaasaegse improvisatsiooni eriala üliõpilased.

Tallinna juurtega saksa helilooja Boris Blacher (1903–1975) kirjutas oma pseudo- või antiooperi, mida võib pidada ka ooperiparoodiaks, Saksamaa Hesseni liidumaa ringhäälingu tellimusel, kus see 1953. aastal esietendus. Idee autoriks ja libretistiks oli helilooja Werner Egk (1901–1983). Esmalavastus juba samal aastal Mannheimi Rahvusteatris põhjustas skandaali, sest publik polnud harjunud nägema abstraktset lavakujundust ega kuulma seosetutele fraasidele, silpidele ja vokaliisidele kirjutatud muusikat. Teoses pole läbivat tegevust ega tegelasi, vaid eraldiseisvad situatsioonid ja teadvusseisundid, kuid autorid soovisid lavastajalt siiski kindlat koreograafilist joonist. Käesoleval sajandil on „Abstraktne ooper nr 1“ Saksamaal suhteliselt tihti lavale jõudnud, sageli üliõpilaste esituses.

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia müriaadFEST toimub 13.–23. novembrini 2022.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia esindusfestival — müriaadFEST — toob hilissügisel vaatajate-kuulajateni kirju läbilõike muusika- ja teatriakadeemias toimuvast, siin loodavatest muusikastiilide ja etenduskunstide paljususest, millest kokku kujuneb kontsertide ja etenduste tõeline müriaad. Avame festivalinädalaks uksed Eesti ainsa muusika- ja teatriülikooli põnevasse loomingulisse maailma. Esitleme mitmekülgselt andekaid interpreete – meie üliõpilasi ja professoreid-õppejõude –, kes musitseerivad ja esinevad koos, et tutvustada erinevatele ajastutele omaseid väljendusviise klassikast tudengite uudisloominguni välja.