müriaadFEST. Ester Mägi mälestuskontsert

14.11.2021 kell 17:00
Suur saal

EMTA sümfooniaorkester
Solist Helen Lepalaan (metsosopran)
Dirigent Paul Mägi
Sissejuhatava ettekandega esineb muusikateadlane, professor Kristel Pappel
Kavas Ester Mägi

TASUTA PILET FIENTAST

Kontserti on võimalik jälgida ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Youtube’is.

KAVA:

Muusikateadlase, professor Kristel Pappeli sissejuhatav ettekanne

Ester Mägi (1922–2021)
„Vesper“ (1990/1998)

„Bukoolika“ (1983)

„Laulud Betti Alveri luulega“ (1981, Paul Mägi orkestratsioon: 1984/2017)
I „Jälle ja jälle“
II „Linnud naersid“
III „Puust palitu“

20. sajandi kaalukaima eesti naishelilooja Ester Mägi (1922–2021) rahvusliku olemusega looming kuulub eesti muusika kuldvaramusse. Jätkates oma õpetaja Mart Saare ning teiste heliloojate – Cyrillus Kreek, Eduard Tubin – algatatud rahvuslikku suunda, on Mägi oma teostes meisterlikult ühendanud arhailise rahvaviisi euroopaliku vormikultuuriga. Olles peamiselt küll instrumentaalmuusika looja, on tema loomingunimekirjas ka palju koorimuusika pärle. Mägi rahvusliku helikeelega muusikale on omane kammerlikkus ning lakooniline esitusviis koos selge vormikäsitluse ja läbipaistva kõlapildiga. 1960. aastatest lisandus tema teostesse ka üha rohkem modernistlikke väljendusvahendeid. Tema tippteoste hulka kuuluvad Sümfoonia (1968), Variatsioonid klaverile, klarnetile ja keelpilliorkestrile (1972), „Bukoolika“ (1983), „Dialoogid“ flöödile, klarnetile, tšellole ja klaverile (1976).

Ester Mägi mälestuskontserdil kõlavad mõned helilooja olulisemad orkestriteosed. Keelpillidele kirjutatud „Vesper“ on seade varasemast viiulile ja klaverile/orelile loodud palast ning ühtlasi Mägi viimane orkestriteos. Selles läbinisti põhjamaises ja rahvaviisile tuginevas muusikas võib täheldada ka üllatavaid eksootika varjundeid. Hapra ja värviküllase „Bukoolika“ keskmes on eri Eesti paikadest pärit karjaseviisid. Ostinaatse rütmikaga miniatuurile lisavad huvitavaid kõlavärve sellised löökpillid nagu tšelesta, kellad ja kellamäng. Instrumentaalmuusika kõrval tuleb esitusele ka kolmeosaline laulutsükkel „Laulud Betti Alveri luulega“, mille heterofoonilise faktuuriga helikeeles on Alveri luule pingelisus ning eksistentsiaalne kurbus täpse ja ilmeka väljenduse leidnud. Teose on orkestreerinud Paul Mägi.

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia esindusfestival — müriaadFEST — toob hilissügisel vaatajate-kuulajateni kirju läbilõike muusika- ja teatriakadeemias toimuvast, siin loodavatest muusikastiilide ja etenduskunstide paljususest, millest kokku kujuneb kontsertide ja etenduste tõeline müriaad. Avame festivalinädalaks uksed Eesti ainsa muusika- ja teatriülikooli põnevasse loomingulisse maailma. Esitleme mitmekülgselt andekaid interpreete – meie üliõpilasi ja professoreid-õppejõude –, kes musitseerivad ja esinevad koos, et tutvustada erinevatele ajastutele omaseid väljendusviise klassikast tudengite uudisloominguni välja.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alates 1.11.2021 peavad üritusele pääsemiseks COVID tõendi esitama ka 12–17-aastased (kaasa arvatud). Vaktsineerimiskuuri läbimise või haiguse läbipõdemise tõendi kõrval kehtib alaealistele ka koroonaviiruse PCR või antigeen-RT testi negatiivse tulemuse tõend. PCR test peab olema tehtud mitte rohkem kui 72 tundi ning antigeen-RT test mitte rohkem kui 48 enne üritust ning test peab olema tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt. Lisaks aktsepteeritakse ka üldapteegis tehtud antigeeni kiirtesti tulemust. Kohapeal testimist ei toimu.

Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument. 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus