müriaadJAZZ. Baltic Jazz Meeting

22.10.2023 kell 19:00
Black box

EMTA jazzitudengid:
Kristin Kalnapenk (vokaal), Uliana Olhyna (vokaal)
Sebastian Tarazona Ruiz (saksofon)
Sigrid Vardja (klaver), Eduard Kuzovlev (klaver)
Harri Heinsoo (kitarr), Karl Madis Pennar (kitarr)
Karl Tammaru (bass), Felix Verlin (bass)
Francesco Giansante (trummid), Uku Kübar (trummid)

Toms Rudzinskis (saksofon)
Dominykas Vyšniauskas (trompet)
Jaak Sooäär (kitarr)

PILET 5 € PILETIKESKUSEST

Baltic Jazz Meeting on meeleolukas Balti riikide muusikasõprade kohtumine.
Vahetult enne kontserti on toimunud Toms Rudzinskis’e ja Dominykas Vyshniauskas’e meistrikursus EMTA jazzitudengitele. Kontserdiga toovad tudengid publikuni selle, mida nad eelnevatel päevadel meistrite käe all õppinud on, samuti astuvad kontserdil üles Toms Rudzinskis ja Dominykas Vyshniauskas ise, nendega liitub ka EMTA jazzmuusika eriala õppejuht ja professor Jaak Sooäär.

Leedu trompetimängija ja improvisaator Dominykas Vyšniauskas on tuntud kõrgetasemelise ja mitmekülgse interpreedina, keda on juba lapsepõlvest saati ümbritsenud väga mitmekesine muusikaline keskkond. Uurides erinevaid muusikastiile, püüab ta pidevalt leida kohti, kus võiks ilmneda improvisatsioon. Vyšniauskas on osalenud enamikul Leedu jazzfestivalidel ning ka festivalidel välismaal. Ta on osa võtnud paljudest rahvusvahelistest projektidest ning astunud trompetistina üles Euroopas, Islandil, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. Käesoleval ajal õpetab ta Vytautas Suure ülikoolis, Kaunase muusikaakadeemias ning Juozas Tallat-Kelpša nimelises konservatooriumis Vilniuses.

Tom Rudzinskis on üks Baltimaade juhtivamaid saksofonimängijaid ja heliloojaid, kelle esitusstiili ja heliloomingut iseloomustab uuenduslik ja unikaalne kõla. Praegu Berliinis resideeruv muusik tegutseb aktiivselt üle Euroopa, astudes üles solisti ja ansamblistina, juhtides oma bändi, osaledes erinevates koostööprojektides ning õpetades erinevates koolides. Rudzinskise puhul on välja toodud oskust „leida radasid, kus traditsioon kohtub äärmiselt intellektuaalse, vaba, keeruka ja huvitava musitseerimisega“. Tema loomingu intensiivne, kuid samas soe kõla avab võimsate rütmide, ekspressiivsete meloodiate ja kaasahaaravate improvisatsioonidega muusikalise vestluse, mis toob tõeliselt esile Rudzinskise ja teiste ansambliliikmete muusikalised isiksused. Lisaks koostööle jazzmuusikutega üle Euroopa, õpetab Tom Rudzinskis Läti muusikaakadeemias ja Ventspilsi muusikakeskkoolis, osaleb kultuurikeskuses M/Darbnīca aset leidvas programmis Jazz Jam Residency ning annab veebiloenguid oma projekti Jazz Community & Education #SHEDNSHARE raames.

Kitarrist, helilooja ja ansamblijuht Jaak Sooäär on üks Eesti ja Baltikumi viimaste aastakümnete aktiivsemaid jazzmuusikuid. Jaak Sooäär on nii kodu- kui välismaal aktiivse muusikuna tegutsenud alates 1989. aastast. Tema rahvusvaheliste koostööpartnerite galerii on muljetavaldav. Samuti on ta koos töötanud paljude eri põlvkondadest Eesti muusikutega. Jaak Sooäär on salvestanud üle 40 albumi. 2004. aastal alustas ta tööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus juhib jazzmuusika osakonda selle asutamisest peale. Samuti oli Jaak Sooäär aastatel 2004 – 2009 Eesti Jazzliidu esimene juhatuse esimees ning kuulub liidu juhatusse ka praegu.

 

Korraldaja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus koostöös Jāzeps Vītolsi nimelise Läti Muusikaakadeemiaga