müriaadKOOR. “Roma Aeterna”

21.10.2023 kell 17:00
Niguliste kirik

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor
Dirigent Lodewijk van der Ree

Kavas Giovanni Pierluigi da Palestrina

PILET 15 € PILETIKESKUSEST, (üli)õpilased ja pensionärid tasuta

Kontserdil kõlavad Rooma koolkonna väljapaistva esindaja Giovanni Pierluigi da Palestrina meistriteosed renessansiaja muusikast. Ettekandele tulevad Palestrina motetid, missade osad ja ajastule omased gregooriuse koraalid. Kontserdi pealkiri “Roma Aeterna” sümboliseerib Rooma renessansiaja muusika ajatut ilu ja tähtsust.

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor on õppekoor, mis on järjepidevalt töötanud aastakümneid. Kollektiivis laulavad peamiselt dirigeerimise ja muusikapedagoogika eriala üliõpilased, kelle seas on ka arvestataval hulgal välistudengeid (Hongkongist, Inglismaalt, Saksamaalt, Lätist, Venemaalt ja mujalt). Koori repertuaar koosneb eesti ja maailma kooriliteratuurist – varajasest gregoriaani laulust ja polüfooniast kaasaegsete autorite uudisteosteni. Viimasel ajal on esitatud näiteks Bachi, Haydni, Mozarti, Monteverdi, Durante’i, Clementsi, Pärdi ja Tormise loomingut. Koor on teinud koostööd mitmete erinevate kollektiividega: Tallinna Kammerorkester, EMTA sümfooniaorkester ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koori on juhatanud Toomas Kapten, Ants Soots, Kuno Areng, Ants Üleoja, Kare Hanken, Robert Cowles, Jaan-Eik Tulve, Toomas Siitan, Dag Nielsen, Jurjen Hempel.
EMTA koor on esinenud Hispaanias, Soomes, Venemaal, Lätis ja erinevates Eesti linnades. 2013/2014 hooajal mälestati Riia kaubanduskeskuse katastroofis hukkunuid kontsertidega nii Helsinki Toomkirikus kui Tallinna Rootsi-Mihkli ja Metodisti kirikus. 2015. aasta märtsis kanti Soomes Joensuu kirikus koos Joensuu Linnaorkestriga ette Bachi suurteos Johannese passioon. Sama teost kanti Tallinna Kaarli kirikus ette ka 2016. aasta sügisel Hans-Christoph Rademanni juhatusel. 2017. aasta märtsis toimus koos EMTA sinfoniettaga Dominy Clementsi loeng-ooperi “Der Nordische Baer” esiettekanne Tartus ning uuesti esitati teost sama aasta oktoobris EMTA SügisFesti raames. Alates 2015. aastast on saanud tavaks, et kooridirigeerimise eriala lõpetajad kannavad kontserteksamil ette suurvormi koostöös EMTA koori ja orkestriga. Ette on kantud Haydni “Harmoniemesse”, Mozarti Requiem, fragmendid Tobiase oratooriumist “Joonas” (Silvia Tobiase redaktsioonis), Vivaldi “Dixit Dominus” ja “Credo” , Pärdi “Te Deum” ning Mozarti “Krönungsmesse”.

 

Lodewijk van der Ree on Tallinnas tegutsev mitmekülgne dirigent. Lodewijk tunneb end võrdväärselt koduselt nii heliloojatega koostööd tehes, uurides renessansiaegset polüfooniat kui ka tuues lavale kammerooperit. Ta on omandanud bakalaureusekraadi koorijuhtimises Amsterdami Konservatooriumis ja magistrikraadi cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Lodewijk on juhatanud selliseid koore nagu Cappella Amsterdam, Türgi Riiklik Koor ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning töötanud kolm aastat EFK koormeistrina. Lisaks Cappella Amsterdami ettevalmistamisele Concertgebouw’ Zaterdagmatinee sarja jaoks ja a cappella kontsertide dirigeerimisele kogu Hollandis, juhatas Lodewijk Cappella Amsterdami ja Cuarteto Quiroga koostöös Keelpillikvarteti Biennaaliga Amsterdamis Muziekgebouw aan ‘t IJ-s 2018. aastal. Lisaks dirigeeris ta Karlheinz Stockhauseni “Engel- Prozessionen” koos Daniel Reussiga 2019. aastal Hollandi festivali lavastuses Aus Licht.
Koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga valmistas ta ette kontsertkavasid dirigentidele nagu Olari Elts, Peter Phillips, Kaspars Putniņš ja Kristiina Poska. Lisaks on ta juhatanud EFK-d kontsertidel Eestis ja välismaal ning teinud salvestusi nii CD-le (Arash Yazdani, KAIROS) kui ka filmile ja videomängudele (Olivier Deriviere “A Plague Tale” ja “Star Wars – Visions”). 2021. aastal Aix-en-Provence festivalil juhatas ta EFK-d lava tagant lavastustes, mida dirigeerisid Susanna Mälkki (Kaija Saariaho “Süütus”) ja sir Simon Rattle (Richard Wagner “Tristan ja Isolde”) ning kaks aastat hiljem valmistas ta ette Alban Bergi “Wozzecki”, mida dirigeeris samuti Simon Rattle. Kolm aastat EFK koormeistrina tegutsedes laulis ta ka kooris, osaledes kõikidel kontsertidel kodu- ja välismaal.
Tuleval hooajal juhatab Lodewijk teiste seas Eesti Rahvusmeeskoori (RAM), Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tampere Cappellat ja Hollandi Üliõpilaste Kammerkoori. Lisaks dirigeerimistööle õpetab ta ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, laulab koos ansamblitega Vox Clamantis ja Floridante Consort ning naudib erinevate eesti heliloojate partituuride toimetamist.

 

Korraldaja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus