Rahvusvaheline üliõpilaste kammermuusika festival

01.05.2022 kell 13:00
Arvo Pärdi Keskus

Maria Elonen (flööt), Alexey Savinkov (oboe), Kerit Ilves (klarnet), Zhenyu Cao (fagott), Inno-Mart Kont (metsasarv), Anneli Tohver (klaver)
Keelpillikvartett Amicorum
Ensemble Brillante
Kavas Thuille, Mediņš, Schumann

TASUTA

KAVA:

Ludwig Thuille (1861–1907)

Sekstett klaverile ja puhkpillikvintetile op. 6

II Larghetto

III Gavotte

 

Maria Elonen (flööt)

Alexey Savinkov (oboe)

Kerit Ilves (klarnet)

Zhenyu Cao (fagott)

Inno-Mart Kont (metsasarv)

Anneli Tohver (klaver)

 

Jānis Mediņš (1890–1966)

Improvisatsioon keelpillikvartetile

Keelpillikvartett Amicorum:

Arta Lipora (viiul)
Gunārs Mūrnieks (viiul)
Amanda Rupeika (vioola)
Klāvs Jankevics (tšello)

Juhendajad Herta Hansena ja Jānis Maļeckis

 

Robert Schumann (1810–1856)

Klaverikvintett Es-duur op. 44

I Allegro brillante

II In Modo d’una Marcia. Un poco largamente

III Scherzo. Molto vivace – Trio I – Trio II

IV Allegro ma non troppo

 

Ensemble Brillante:

Ella Kaitala (viiul)
Annika Tornberg-Maaninka (viiul)
Nella Lepistö (vioola)
Nelli Pehkonen (tšello)
Ville Kukkola (klaver)

Juhendajad Tuomas Untamala ja Justas Stasevskij

 

Keelpillikvartett Amicorum sündis 2017. aastal, kui Gunārs Mūrnieks (viiul), Arta Lipora (viiul), Amanda Rupeika (vioola) ja Klāvs Jankevics (tšello) alustasid õpinguid Jāzeps Vītolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias. Noortest muusikutest moodustunud kvartett tegutseb siiani Sanita Zarina juhendamisel. Ansambli liikmed on väga andekad ja motiveeritud interpreedid, kes on osalenud nii üksi kui ka kammerkoosseisuna erinevatel festivalidel, meistrikursustel ja konkurssidel üle Euroopa. Kvarteti eesmärgiks ja ambitsiooniks on edendada Baltimaade heliloojate muusika levikut, keskendudes eelkõige läti heliloomingule. Erilist huvi pakub Amicorumile nüüdismuusika ning selle tutvustamine laiemale publikule. 

Ensemble Brillante koosseisus Ella Kaitala ja Annika Tornberg-Maaninka (Savonia Rakendusteaduste Ülikool), Nella Lepistö (Sibeliuse Akadeemia), Nelli Pehkonen ja Ville Kukkola (Kuopio Konservatoorium) alustasid koosmängu eelmise aasta sügisel. Erinevates kõrgkoolides õppivaid muusikuid ühendas soov esitada Schumanni klaverikvintetti. Teost on ette valmistatud terve kooliaasta vältel Tuomas Untamala ja Justas Stasevskijse juhendamisel. Kevadel osales kvintett viiuldaja Manuala Matise läbi viidud meistriklassis. 

Rahvusvahelise üliõpilaste kammermuusika festivali ajaloost

Rahvusvahelisel üliõpilaste kammermuusika festivalil on märkimisväärselt pikk ja rikas ajalugu. Festival sai alguse 1966. aastal, kui tolleaegse Tallinna Riikliku Konservatooriumi üliõpilaste teadusliku ühingu initsiatiivil peeti Tõravere observatooriumis klaveritriode konkurss. Külalistena olid osalema kutsutud Läti, Valgevene ja Moldaavia muusikakõrgkoolide tudengid. Et vältida konkursiga kaasnevaid esinemispingeid, kujunes sellest konkursist prof Villem Reimanni algatusel välja Eesti, Läti ja Leedu muusikakõrgkoolide vaheline kammemuusikafestival. Esimest korda toimus see 1975. aastal Tallinnas ning sellest võtsid Balti riikide kõrval osa ka Moskva Gnessinite nim Muusikapedagoogilise Instituudi tudengid. Järgnevalt peeti samalaadseid kokkusaamisi kahe aastakümne vältel mõningaste vaheaegadega Tallinnas, Riias ja Vilniuses. 1990. aastate algul pärast piiride avanemist liikus festival edasi Euroopasse: aastal 1993 toimus festival Helsingis, 1995 Berliinis, 1998 Stockholmis ja 2009 Stuttgardis. Alates 1995. aastast on festivali programmis peale kontsertide ka kammermuusika meistrikursused. Lisaks Eesti, Läti ja Leedu muusikakõrgkoolide tudengitele, kes on osalenud kõikidel festivalidel, on üliõpilasi ja õppejõude läbi aegade olnud ka mitmetest teistest riikidest – Soomest, Rootsist, Norrast, Austriast, Itaaliast, Šveitsist, Saksamaalt ja Venemaalt.

Üliõpilaste kammermuusika festivali põhiideeks ning ühtlasi ka omapäraks on anda noortele interpreetidele võimalus esineda konkurentsivabas, sõbralikus ja rahulikus õhkkonnas. Veatu ning ülikõrge tasemega esituse kõrval on olulisem koosmusitseerimise rõõm ja ansamblimäng, millel on tegelikult ühe noore muusiku kasvamisel ja arenemisel oluline roll. Tulevase muusiku instrumentaalsed, pedagoogilised ning sotsiaalsed oskused arenevad suurel määral teiste instrumentalistidega lävides. Sestap võib ansamblimängu käsitleda kui professionaalse koostöö metafoori. Tudengite kammermuusika festival on eelkõige õppimise koht nii tudengitele, kes lisaks esinemisele oma ansamblimänguoskusi ka meistrikursustel täiendavad, kui ka pedagoogidele, kel avaneb võimalus omavahel erialaseid kogemusi ja arvamusi vahetada. Laiemas plaanis on võõrustajatel hindamatu võimalus oma kooli, riiki ja kammermuusika kultuuri tutvustada. Festivali kontsertide kavas on alati olnud olulisel kohal osalejariikide heliloojate looming, samuti Viini klassikute ja romantikute teosed ning nüüdismuusika. Seega pakub festival hindamatut võimalust tutvuda erinevate maade muusikute ja heliloominguga.

Sündmuse korraldajad: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus ning Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsioon