JÄÄB ÄRA! Ristuvad kultuurid / Crossing Cultures. Leedu

11.03.2021 kell 19:00

Suur saal

Milda Drejerytė (sopran), Lukas Gedvilas (klaver), Sandra Klimaitė (vioola), Medeinė Mickevičiūtė (klaver), Julius Paukštė (klaver), Austėja Pėželytė (kooridirigeerimine), Mantas Šernius (klaver)

Kavas Čiurlionis, Vainiūnas, Dvarionas, Mažulis

Austėja Pėželytė (2000) on sündinud Leedus Vilniuses. Ta on lõpetanud M. K. Čiurlionise nimelise Riikliku Kunstide Kooli kooridirigeerimise erialal Romualdas Gražinise ja Martynas Staškuse juhendamisel. Õpingute ajal osales Pėželytė nii dirigendi kui koorilauljana paljudel konkurssidel Leedus, Lätis, Venemaal, Poolas, Saksamaal, Tšehhis ja Ühendkuningriigis. Ta on juhatanud ooperit ning teinud koostööd Aidija kammerkoori ja Vilniuse St Christopher kammerorkestriga. 2019. aastast õpib Pėželytė Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes Toomas Kapteni juures. Ta laulab kammernaiskooris Sireen, on võtnud osa konkurssidest ning juhatanud koore ja keelpilliorkestrit Tallinnas ja Raplas.

Julius Paukštė (1997) on pärit Vilniusest. Ta alustas klaveriõpinguid Rima Bagotyrienė klaveriklassis ning jätkas seejärel Balys Dvarionase muusikakoolis Sunigilda Smolskienė juures. Hiljem viisid õpingud ta Leedu Muusika- ja Teatriakadeemiasse, kus teda juhendas Aidas Puodžiukas. 2019. aastast õpib Paukštė Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja klaveriklassis. Ta on osa võtnud Kevin Kenneri, Mūza Rubackytė, Andrius Žlabyse ja teiste pianistide meistrikursustest.

Lukas Gedvilas (1996) on omandanud bakalaureusekraadi Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias prof Aleksandra Žvirblytė klaveriklassis ning jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja juhendamisel. Gedvilas annab sageli  kontserte nii Leedus kui ka välismaal ning on mitme konkursi laureaat. Ta on saavutanud II koha rahvusvahelisel klaverikonkursil „Resonances“ Prantsusmaal (2018), grand prix rahvusvahelisel konkursil „Kaunas Sonorum“ Leedus (2019) ja grand prix rahvusvahelisel noorte muusikute konkursil „Premio Scarlatti“ Vilniuses (2020). Lisaks on Gedvilast tunnustanud kahel korral Leedu president Dalia Grybauskaitė ja Kaunase linnapea Andrius Kupčinskas Leedu riigi ja Kaunase linna esindamise eest välismaal. Solistitegevuse kõrval on Gedvilas olnud sageli kaasatud ka erinevate kammeransamblite töösse ning võtnud osa mitmeid kunstivaldkondi ühendavatest projektidest ja festivalidest. Ta on teinud koostööd selliste pianistidega nagu Vera Nosina, Dina Yoffe, Eugen Indjic, Kevin Kenner, Michael Lewin, Jarosław Drzewiecki, Andrius Žlabys, Mūza Rubackytė, Hui-Ying Liu-Tawaststjerna, Veronika Vitaitė, Gintaras Januševičius jt.

Mantas Šernius (1994) on pärit Leedust ja alustas klaverimängu 2001. aastal Druskininkai muusikakoolis Natalia Sokolenko juures. Viieteistaastaselt kolis ta Kaunasesse, jätkates õpinguid Birute Kumpikienė käe all. Pärast lõpetamist suundus Šernius Šotimaa Kuninglikku Konservatooriumi, kus õppis edasi prof Fali Pavri juhendamisel. 2015. aastast jätkub tema muusikaline haridustee Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja ja prof Marje Lohuaru juures. Šernius on võtnud osa paljude nimekate pianistide meistrikursustest, sh Arie Vardi, Dmitri Baškirov, Claudio Martínez Mehner, Andrei Gavrilov, Dmitri Aleksejev, Vladimir Viardo, Alexander Kobrin, Vladimir Tropp, Anna Malikova, Steven Osborne, Petras Geniušas, Mira Martšenko, Artur Pizarro, Joan Havill, Cédric Tiberghien, Vera Nosina jt.

Šernius on pälvinud interpreedina arvukalt tunnustust: grand prix rahvusvahelisel klaverikonkursil „Music Without Limits“ Leedus (2005), II koht rahvusvahelisel konkursil „Kaunas Sonorum“ Leedus (2011), I preemia konkursil „Citta di Moncalieri“ Itaalias (2012), I koht rahvusvahelisel kammeransamblite konkursil Riias (2012), I preemia rahvusvahelisel konkursil eMuse Kreekas (2018), I koht rahvusvahelisel P. I Tšaikovski mälestuskonkursil Hiinas (2019) ja I koht IX-ndal Eesti pianistide konkursil (2019). Šernius on andnud kontserte nii solisti kui kammermuusikuna sellistes riikides nagu Portugal, Soome, Hiina, Rootsi, Saksamaa, Läti, Horvaatia, Leedu, Eesti ja UK. Samuti on ta soleerinud ERSO ja EMTA sümfooniaorkestri ees. Noor pianist on Liechtensteini Rahvusvahelise Muusikaakadeemia stipendiaat, samuti võitis ta 2014. aastal Else ja Leonard Crossi stipendiumi ning 2017. aastal tunnustati teda prestiižse Yamaha Music Foundation of Europe stipendiumiga. Aastatel 2005 ja 2013 pälvis Šernius Leedu presidendi ja peaministri preemia väljapaistvate saavutuste eest rahvusvahelistel konkurssidel. 

Pianist Medeinė Mickevičiūtė (1997) on sündinud Leedus ning lõpetanud Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe prof Jurgis Karnavičiusi klaveriklassis. Hetkel jätkab ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuris prof Ivari Ilja juhendamisel. Mickevičiūtė annab regulaarselt kontserte ning on nii solisti kui ka kammermuusikuna osa võtnud konkurssidest Lätis, Venemaal, Prantsusmaal, Itaalias, Maltal ja Leedus. Mickevičiūtė on mänginud Šiauliai kammerorkestri ja Šiauliai puhkpilliorkestri ees ning andnud soolokontserte Saksamaal, Gruusias ja Serbias. Aastatel 2010 ja 2012 pälvis ta audiplomi Leedu presidendilt Dalia Grybauskaitėlt. Lisaks klassikalisele muusikale huvitub Mickevičiūtė kaasaegsest muusikast, tehes koostööd Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia heliloomingu osakonnaga ning salvestades regulaarselt üliõpilaste uudisteoseid. Samuti esineb ta solisti ja ansamblistina erinevatel kaasaegse muusika kontsertidel ja festivalidel.

Milda Drejerytė (1996) on sündinud Leedus Vilniuses. Ta alustas muusikalist haridust Plungė Mykolas Oginskise nimelises kunstikoolis poplaulu erialal. Seejärel viis huvi klassikalise muusika vastu ta klassikalise laulu õpingute juurde Stasys Šimkuse nim Klaipeda Konservatooriumisse, mille ta lõpetas 2014. aastal Giedrė Zeicaitė juures. 2018. aastal omandas Drejerytė Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureusekraadi prof Irena Laurušienė lauluklassis. Õpingute ajal osales ta edukalt mitmel kodumaisel ja rahvusvahelisel konkursil: II koht rahvusvahelisel konkursil „Harmony“ Türgis (2015), I koht rahvusvahelisel Nodar Andguladze nim konkursil Gruusias (2017), III koht rahvusvahelisel konkursil „Shabyt 2017“ Kasahstanis (2017) ja II koht rahvusvahelisel konkursil „Le strade d’Europa“ Leedus (2018). Lisaks võttis Drejerytė osa Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia ooperistuudio tööst, kehastades Genovieffat Puccini ooperis „Õde Angelica“ (2017) ja Cherubinot Mozarti ooperis „Figaro pulm“ (2018). Aastast 2018 jätkusid tema magistriõpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, algul prof Eva Märtson-Wilsoni ja hiljem Heli Veskuse juures. Õppeaasta 2019/20 kevadsemestril õppis Drejerytė Erasmus+ vahetusprogrammi raames Tbilisi Riiklikus Konservatooriumis prof Natalia Volchenko käe all. Ooperi kõrval huvitub ta ka kammer- ja nüüdismuusikast ning teeb koostööd teiste noorte interpreetidega. 2019. aastal võitis Drejerytė duos soome pianist Juuli Vaulasvirtaga II koha EMTA-sisesel lied’i-duode konkursil. 

Sandra Klimaitė (1992) on sündinud Leedus Vilniuses. Ta alustas viiulimänguga 7-aastaselt M. K. Čiurlionise nimelises Riiklikus Kunstide Koolis. 16-aastaselt jätkas ta õpinguid vioola erialal Tomas Savickase juures. Aastatel 2012–2014 õppis Klimaitė Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureuseõppes prof Mari Tampere-Bezrodny ja Ūla Ulijona Žebriūnaitė juhendamisel ning 2019. aastal lõpetas magistrantuuri cum laude samuti prof Mari Tampere-Bezrodny käe all. Ta on osalenud Jonas Urba, Jone Kaliunaite, Mihhail Zemtsovi, Sergei Ostrovski, Aleksandr Bondurjanski, Michael Gaisleri, Peijun Xu, Vincent Royeri ja Marcin Murawski meistriklassides. Klimaitė võtab meeleldi osa kammermuusika- ja orkestriprojektidest ning on mänginud koos selliste kollektiividega nagu Junges Musikpodium Dresden-Venedig, Animato Stiftung, Göteborgi Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester, Fääri saarte Musical Meeting, Eesti Sinfonietta ja Põhjamaade Sümfooniaorkester. 2018. aastal soleeris ta EMTA sümfooniaorkestri ees. Alates 2016. aastast on Klimaitė Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri vioolarühma mängija.

2019. aasta kevadel alustanud kontserdisari „Ristuvad kultuurid / Crossing Cultures“ seab tähelepanu keskmesse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia välisüliõpilased ning pakub lisaks muusikale ka sõnalises ettekandes kultuuriloolist ekskurssi. Sarja iga õhtu keskendub ühele kindlale riigile ja sealt pärit EMTA-s õppivatele üliõpilastele, kes esinevad kontserdil koos eesti tudengitega. 2021. aasta kevadhooajal toimuvad kontserdid on pühendatud Leedule, Gruusiale ja Brasiiliale.

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimuvate kontsertide, etenduste, konverentside ja muude sündmuste korraldamisel lähtume Vabariigi Valitsuse juhistest, et avalikel üritustel tuleb kanda maski või katta nina ja suu. Erandiks on alla 12-aastased lapsed ning inimesed, kellele see on meditsiiniliselt vastunäidustatud või kellel esineb vajadus suhelda vaegkuuljatega (vaegkuulja loeb ka vestluspartneri huultelt). Võimalikud on ka teised erandid, kuid need peavad olema väga selgelt põhjendatud.

Nõude täitmist jälgib sündmuse korraldaja. Ühekordseid maske saab osta saaliteenindajalt. Peame ürituste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid ning palume publikul lähtuda kohapeal jagatavatest juhistest.

Püsime terved!

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus