Sada suures saalis

15.10.2019 kell 19:00
Suur saal

„Beethoven ja Baltimaad“
Kammerorkester Accademia Baltica
Solistid Robertas Beinaris (oboe, Leedu), Egils Upatnieks (oboe, Läti)
Dirigent Guntis Kuzma (Läti)
Kavas Beethoven, Janulytė, Plakidis, Tüür
Koostöös Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemia ja Leedu Muusika- ja Teatriakadeemiaga

TASUTA

KAVA:

Erkki-Sven Tüür (1959)
„Action.Passion.Illusion“ (1993)
„Illusion“
„Passion“

Pēteris Plakidis (1947–2017)
Kontsert kahele oboele ja keelpilliorkestrile (1982)

Justė Janulytė (1982)
„Elongation of Nights“ (2009)

Vaheaeg

Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Sümfoonia nr 7 op. 92
I Poco sostenuto – Vivace
II Allegretto
III Presto – Assai meno presto
IV Allegro con brio

 

Balti riigid tähistasid 2018. aastal sajandat aastapäeva ning nii Läti Muusikaakadeemia kui ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia peavad hooajal 2019/2020 oma 100. juubelit. Nende tähtpäevade taustal tekkis ühine soov luua midagi püsivalt väärtuslikku, näiteks nagu on Balti Üliõpilaste Sümfooniaorkester. Nimetatud orkester esines 2017. ja 2018. aastal kolme Balti riigi pealinnades ja piirkondlikes kontserdisaalides. Lisaks anti kontserte Gdańskis ja Berliinis. 2019. aastal naaseb kammerorkester Accademia Baltica Riia, Vilniuse ja Tallinna lavadele ning esmakordselt kohtutakse Helsingi ja Peterburi publikuga, taaselustades Balti muusikute ajaloolisi teekondi. Orkestrit on juhatanud Kristjan Järvi, Modestas Barkauskas (Leedu), Andris Vecumnieks ja Guntis Kuzma (Läti).

Baltimaad võivad olla uhked oma rikkaliku kultuuripärandi, laulupeotraditsioonide ja siit pärit muusikute silmapaistvate saavutuste üle maailma lavadel. Dirigentidest on kõikjal tuntud Mariss Jansons ja Andris Nelsons, Neeme, Paavo ja Kristjan Järvi, Modestas Pitrėnas, Gintaras Rinkevičius ning tõusev täht Mirga Gražinytė-Tyla. Aastaid tagasi tajus siinset tugevat piirkondlikku kultuuriidentiteeti Riias sündinud viiuldaja Gidon Kremer, kes rajas nüüdseks maailmakuulsaks saanud kammerorkestri Kremerata Baltica. Kremeri algimpulsiks oli püüdlus parandada keelpillimängu traditsioone Baltimaades. Paljudest Kremerata Baltica muusikutest on saanud orkestrite kontsertmeistrid, suurepärased solistid, kammermuusikud ja õppejõud. Säärane edu sai sündida vaid tingimusel, et kokku said hea pillimänguoskusega noored ning parimate Euroopa muusikute kogemused ja õpetussõnad, mille kohaoleku tagas Gidon Kremer oma suure muusikutest sõpruskonnaga. Usume, et noored interpreedid, kes õpivad Riia, Tallinna ja Vilniuse muusikaakadeemiates, peaksid looma muusikalisi kontakte ja tundma, et nad on osa erilisest kultuuriringkonnast – Läänemere piirkonnast.

Kolme riigi ja kahe muusikaakadeemia väärikad tähtpäevad annavad küllaga põhjust vaadata hindavalt üle mineviku tegemised ja panna paika edaspidised plaanid. Tuleviku peale mõeldes soovimegi luua erilise koosmusitseerimise võimaluse kõige eredamatele oma karjääri alustavatele Balti muusikutele, kes mõistavad loomingulise koostöö vajalikkust ning hindaks seda ka edaspidises elus.

Accademia Baltica kontserdid sünnivad noorte muusikute ning nende mentorite ja lavapartnerite tihedas koostöös. Kaasatud on Baltimaade noorema põlvkonna üks põnevamaid dirigente Guntis Kuzma ning kaks suurepärast solisti, oboistid Robertas Beinaris ja Egils Upatnieks. Kontserdi kava pakub suurepärase võimaluse tutvuda Eesti, Läti ja Leedu nüüdisaegse muusikaga – kõlavad Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Plakidise ja Justė Janulytė teosed. Huvitav saab olema kuulata ka Ludwig van Beethoveni 7. sümfooniat noorte muusikute esituses.

Accademia Baltica ringreis koosneb kuuest kontserdist eri paigus: 12. oktoobril Riias, 13. oktoobril Vilniuses, 15. oktoobril Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uues kontserdi- ja teatrimajas, 17. oktoobril Helsingi Muusikakeskuses. Lisaks toimub kaks kontserti Peterburis rahvusvahelisel konservatooriumide festivalil: esmalt festivali avaõhtul 19. oktoobril maailmakuulsas Peterburi filharmoonia saalis ja seejärel 20. oktoobril Jaani kirikus, mis on üks parimaid kontserdipaiku Peterburis.

Guntis Kuzma on tunnustatud klarnetist ja dirigent. Aastal 2018 pälvis ta dirigendina auhinna Ādolfs Skulte 5. sümfoonia esitamise eest Läti Riikliku Sümfooniaorkestriga ja Sebastian Fagerlundi Klarnetikontserdi esituse eest koos Sinfonietta Rīgaga. Kuzma on olnud Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemia puhkpilliosakonna juhataja, Sinfonietta Rīga (2006–2015) ja Läti Riikliku Sümfooniaorkestri (2008–2014) esimene klarnetist. Ta on suurepärane nüüdismuusika interpreet, keda palutakse sageli esitama uudisteoseid. Kuzma oli esimene muusik, kes kandis Lätis ette Pierre Boulezi ülikeeruka partituuriga teose „Dialogue de l`ombre dublet” (1985) klarnetile ja elektroonikale. Alates hooajast 2014/2015 on Kuzma Läti Riikliku Sümfooniaorkestri dirigent. Ta teeb regulaarselt koostööd ka Liepaja Sümfooniaorkestriga ja mitmete kammerorkestritega Riias. Talle kuulub magistridiplom nii klarneti kui ka dirigeerimise erialal. Klarnetistina on ta võitnud auhindu rahvusvahelistel konkurssidel, teiste seas esikoha Rahvusvahelise Klarnetiühingu korraldatud konkursil Salt Lake Citys 2003. aastal.

Kontserdisari „Sada suures saalis“

Sada aastat tagasi pandi alus eesti professionaalsele muusikaharidusele. Naljatledes võib öelda, et sada aastat on oodatud ka väärilist kontserdisaali, kus kuulajatele kõrgel tasemel kvaliteetseid muusikaelamusi pakkuda. EMTA kauaoodatud kontserdi- ja teatrimaja valmimisega on see unistus täitunud ning uue hoone südameks olev suur saal, mis mahutab korraga ligi 500 kuulajat, pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi. Lisaks EMTA 100 juubelisündmustele käivitub käesoleval hooajal kontserdisari „Sada suures saalis“, mis oma mitmekülgsete kontsertidega publikule uut kontserdisaali tutvustab. Juubeliaastale vääriliselt on uue kontserdisarja esinejateks eesti tippmuusikud, EMTA üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt.

„Sada suures saalis“ – kõrgetasemelise muusikaprogrammiga kontserdisari Tallinna südalinna moodsaimas kontserdimajas!

 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemia ja Leedu Muusika- ja Teatriakadeemiaga.