JÄÄB ÄRA! Tudengiteisipäev. Martin Onoper (kontrabass) ja Susanna Liisa Onoper (klaver)

22.02.2022 kell 19:00

Kammersaal

Kontsert jääb esineja haigestumise tõttu ära!

Itaalia helilooja, dirigendi ja kontrabassivirtuoosi Giovanni Bottesini (1821–1889) loomingul on kontrabassistide repertuaaris keskne koht. Möödunud aasta 22. detsembril täitus suurkuju sünnist 200 aastat. Selle tähistamiseks esitavad Martin ja Susanna Liisa Onoper kaks kuud hiljem toimuval kontserdil ainult Bottesini loomingut. Muusikalisel õhtupoolikul kõlavad kontrabassikontsert, kaks eleegiat ning paar kontrabassi kullafondi kuuluvat suurteost. Bottesini elust ja pärandist räägib põhjalikumalt kontserdi alguses muusikateaduse eriala tudeng Anita Maasalu.

 

Martin Onoper (2000) alustas kontrabassimängu 2013. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis ning 2019. aastast jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias emeriitdotsent Kaupo Oldi juures. Juba enne ülikooli astumist osales Martin EMTA orkestrite töös, sh mängis EMTA sümfooniaorkestri koosseisus 2016. aastal Berliinis festivalil Young Euro Classic ja EMTA sümfooniaorkestri kontsertidel Tallinnas ja Tartus 2018. aastal. Samuti võttis ta EMTA sinfonietta ridades osa dirigeerimisosakonna kontserteksamist „Kõige ülem hää“ (2018). Õppetöö kõrvalt on Martin osalenud mitmetes teistes orkestriprojektides: Rasmus Puuri „Talvekantaadi“ esiettekanne Noorteorkestriga Reaalmažoor (2016), kontsertmeistri roll Noorte Laulu- ja Tantsupeo Sümfooniaorkestris (2017), kontsertetendused „Neli heldet haldjat“ ning „Kastanid tulest“, Valdo Rüütelmaa 50. juubelikontsert projektiorkestriga Jubilate, Haapsalu Tšaikovski festivali kontsert Tim Kliphuis Trio ja TMKK keelpilliorkestriga (2018), Royal Concertgebouw Orchestra „RCO meets Europe“ raames toimunud Tallinna kontsert, Jazzkaare kontsert „9 hümni vabadusele“ jpm. Lisaks osaleb Martin regulaarselt Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkestris. Martin Onoper on pälvinud tunnustust mitmetel konkurssidel, sh Tartu keelpillimängijate konkurss-festivali eripreemia (2016) ja laureaadi tiitel (2018), IV rahvusvahelise konkursi „Kaunas Sonorum“ D-kategooria II koht (2017), Riias toimunud rahvusvahelise Baltikumi noorte keelpillimängijate konkursi tšellode ja kontrabasside C-grupi diplom (2017), I rahvusvahelisel kammermuusika konkursil „Tallinn 2021“ koos kvintetiga Quinta Chordaga žürii eripreemia uue repertuaari esitamise eest. Martin Onoper on end täiendanud Dominic Seldise, Esko Laine, Petia Bagovska, Donatas Bagurskase ja Ralf Gothóni juures.

 

Susanna Liisa Onoper (2000) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakoolis 2007. aastal õp Annika Kuuda juhendamisel. 2008. aastast õppis ta seitse aastat õp Maire Rooviku klaveriklassis, lõpetades kiituskirjaga; 2015–2019 Tallinna Muusikakeskkoolis õp Ira Flossi klaveriklassis, lõpetades TMKK klaverieriala kuldmedaliga. Hetkel omandab Susanna bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias vanemlektor Mati Mikalai käe all ning õpib täiendavalt klavessiini prof Imbi Tarumi juhendamisel. Susanna on edukalt esinenud mitmetel kodumaistel konkurssidel: III koht (2011), I koht (2013) ja III koht (2015) Eesti Muusikakoolide Liidu konkursil „Parim noor instrumentalist“; diplom (2017) ja II koht (2019) keskastme muusikakoolide vahelisel klaveri eriala konkursil; laureaaditiitel Heino Elleri 125. sünniaastapäevale pühendatud noorte pianistide konkursil „Mängime Ellerit!“; II koht ja eripreemia (2013), diplom (2017) ning I koht ja eripreemia (2018) vabariiklikul Eesti noorte pianistide konkursil „Eesti kõla“. Rahvusvaheliselt on ta saavutanud kahe kategooria esikohad ning grand prix klaverikonkursil „Draakon 2017“, II koha kontsertmeistrite kategoorias rahvusvahelisel instrumentalistide konkursil JSFest (Soome) ning kvintetiga Quinta Chorda žürii eripreemia uue repertuaari esitamise eest I rahvusvahelisel kammermuusika konkursil „Tallinn 2021“. Susanna on end täiendanud Paolo Pacheco, Elena Semishina, Heikki Pellineni, Mira Martšenko, Christiane Karajeva, Niklas Pokki, Ralf Gothóni, Michael Foyle’i ja Maksim Štšura meistrikursustel. Ta on mänginud orkestrites Andres Mustoneni, Toomas Vavilovi jt juhendamisel. Susanna Liisa Onoper osaleb aktiivselt erinevate kammeransamblite koosseisus ning teeb kontsertmeistrina koostööd lauljate, kooride ja erinevate instrumentalistidega, kellega koos esinetakse kontsertidel ning konkurssidel Eestis ja välismaal.

Kontserdisari „Tudengiteisipäev“ peegeldab EMTA üliõpilaste laia spektrit klassikast pärimuseni ning viiulist fagotini. Esinevad nii esmakursuslased kui ka peatsed koolilõpetajad, nii eesti kui ka välistudengid, solistid ja kammeransamblid.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alaealistel tõendi esitamise kohustust ei ole. Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning täiskasvanud külalistel koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus