Ukraina Kunsti Festival – UKUfest 2025
15.05.2025 kell 18:00
Suur saal
TASUTA, vajalik võtta tasuta pääse Piletikeskusest!
Aleksey Botvinov (klaver, Ukraina)
Maarjamaa Filharmoonikud, dirigent Lilyan Kaiv (Eesti)
Kontsertmeister Yevgeniy Kostrytskyy (Ukraina)
Kavas Bach, Sylvestrov, Eller jt
Alexey Botvinov on avara haardega pianist, muusikaline innovaator ja korraldaja. Ukraina ühe nimekama pianistina tuntud Botvinov on ka hinnatud Rahmaninovi klaverimuusika tõlgendaja, lisaks kuulub talle Johann Sebastian Bachi „Goldbergi variatsioonide“ esitamise mitteametlik rekord – ta on seda klaverirepertuaari olulist nurgakivi esitanud enam kui 300 korral. Botvinov on Ida-Euroopa ühe juhtiva muusikafestivali „Odessa Classics“ eestvedaja ja kunstiline juht.
Maarjamaa Filharmoonikud on 2019. aastal asutatud Eesti muusikakollektiiv, mille eesmärk on pakkuda sisukaid ja kvaliteetseid muusikaelamusi nii kodu- kui välismaal. Esitatakse mitmekesist repertuaari klassikast tänapäevani ning tehakse koostööd nii tunnustatud kui ka noorte muusikutega. Maarjamaa Filharmoonikuid iseloomustab pühendumus, muusikaline kirg ja soov jagada muusikat publikuga vahetul ja siiral moel.
Yevgeniy Kostrytskyy on Ukraina päritolu viiuldaja, kes alustas õpingutega Kiievis ja täiendas end Londoni Guildhalli muusika- ja teatrikoolis. Ta on esinenud solistina paljudes Euroopa riikides, Jaapanis, Lõuna-Koreas ja USAs, tehes koostööd mitmete orkestrite ja dirigentidega, sealhulgas Valery Gergievi ja Sir Colin Daviesega. Kostrytskyy on võitnud mitmeid rahvusvahelisi konkursse, sealhulgas Pierre Lantierre rahvusvaheline viiuli- ja kammermuusika konkurss. Ta on olnud Londoni sümfooniaorkestri liige ja töötanud Odessa filharmooniaorkestri juhina. Alates 2018. aastast on ta Bilkenti sümfooniaorkestri kontsertmeister. Kostrytskyy mängib 19. sajandi Itaalia pillimeistri Luigi Legnani viiulil.
Lilyan Kaiv on tunnustatud dirigent ja dirigeerimisõppejõud, kes töötab Tartu Heino Elleri Muusikakoolis alates 2000. aastast ning juhib alates 2008. aastast kooli dirigeerimisosakonda ja sümfoniettorkestrit Eller Sümfoniett. Ta juhatab ka Tartu Maarja Kirikukoori ja Tartu Maarja Kammerorkestrit. Kaiv on täiendanud end nimekate dirigentide meistrikursustel ning pälvinud mitmeid auhindu rahvusvahelistel ja vabariiklikel dirigentide konkurssidel. Ta on toonud lavale mitmeid suurvorme, sealhulgas Mozarti, Beethoveni ja Orffi teoseid, ning ooperilavastusi, nagu „Carmen” ja „Kuu”. Ta on teinud koostööd Eesti ja rahvusvaheliste orkestritega, sh ERSO, Liepāja Sümfooniaorkester jt.
Eesti esimene Ukraina kaasaegsele kunstile pühendatud festival – UKUfest 2025 – on enamat kui lihtsalt kultuurisündmus. See on solidaarsusavaldus Ukrainale ja selle kultuurile – kultuuridiplomaatiline liikumine, mis usub, et loovus suudab võita ka kõige raskematel aegadel. Festival saab alguse 9. mail näitustega üle Tallinna: ArtDepoo, Fotografiska Tallinn, Galerii Truus, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus ning Temnikova & Kasela toovad vaatajateni mitmekesise valiku Ukraina dokumentaalfotograafiast, tänavakunstist, illustratsioonist, etenduskunstist, filmist ja muusikast. Kozytskyi heategevusfondi pop-up-näitus „Eksistentsialism“ on avatud Mikkeli muuseumis. Toimub ka mitu oksjonit, mille tulu läheb Ukraina kultuuri ja kunstnike toetuseks. 15. mail kulmineerub UKUfest piduliku Ukraina muusika kontserdiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.
Tutvu festivali programmiga Ukraina Kunsti Festivali kodulehel.
Korraldaja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös Ukraina Suursaatkonna ja Tallinna linnaga.