Uusaastakontsert
05.01.2020 kell 17:00
Suur saal
Boris Abramov (viiul, Iisrael), Alexander Kobrin (klaver, Venemaa/USA)
Kaastegevad Kerstin Laanemets (flööt), Dmitri Bulgakov (oboe, Venemaa), Kerit Ilves (klarnet), Peeter Sarapuu (fagott), Jürnas Rähni (metsasarv)
Kavas Beethoven, Poulenc, Prokofjev
KAVA
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Sonaat nr 4 Es-duur op 7
I Allegro molto e con brio
II Largo, con grand espressione
III Allegro
IV Rondo: Poco allegretto e grazioso
Ludwig van Beethoven
Kvintett klaverile ja puupuhkpillidele Es-duur op 16
I Grave – Allegro ma non troppo
II Andante cantabile
III Rondo: Allegro ma non troppo
VAHEAEG
Sergei Prokofjev (1891–1953)
Viiulisonaat nr 1 f-moll op 80
I Andante assai
II Allegro brusco
III Andante
IV Allegrissimo – Andante assai, come prima
Francis Poulenc (1899–1963)
Sekstett klaverile ja puhkpillikvintetile
I Allegro vivace
II Divertissement: Andantino
III Finale: Prestissimo
***
Boris Abramovit on ameerika muusikaajakirjas Fanfare kirjeldatud kui väljapaistva tehnilise pagasi ja erakordse muusikalise andega viiuldajat. Aserbaidžaanis Bakuus 1989. aastal sündinud Abramov emigreerus Iisraeli 1990. aastal. Viiuliõpinguid alustas ta 6-aastaselt Stella Zlatkovsky juhendamisel. Ta on korduvalt pälvinud stipendiume ja preemiaid Ameerika-Iisraeli kultuurifondilt ning võitnud Iisraelis 2004. aastal II koha mainekal konkursil „Tõusev täht“. 17-aastaselt kolis ta Ameerika Ühendriikidesse ning jätkas õpinguid Columbuse ülikooli Schwobi Muusikakoolis, kus lõpetas bakalaureuse- ja magistriõpingud hinnatud viiuldaja ning pedagoogi Sergiu Schwartzi käe all.
USA-s elades on Abramov osalenud edukalt mitmetel riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on kolmekordne Columbuse ülikooli muusikakonkursi laureaat, riikliku muusikaõpetajate ühingu keelpillikonkursi võitja 2008. aastal ja eripreemia laureaat 2009. aastal Pablo de Sarasate rahvusvahelisel konkursil Hispaanias. Ta on esinenud solistina Prantsusmaal, Belgias, Šveitsis, Norras, Venemaal ja Ameerika Ühendriikides.
Abramov on ka aktiivne kammermuusik, keda on kutsutud esinema kammermuusikafestivalidele Vermontis ja Venemaal. Ta on teinud koostööd tunnustatud interpreetidega nagu Alexander Kobrin, Carmine Miranda, Alexander Buzlov, Anton Dressler, Maxim Rysanov, Roman Mintz ja Wendy Warner. Koos tšellist Carmine Mirandaga ilmus Abramovil 2017. aastal heliplaat Mozarti ja Beethoveni duodega. Album on pälvinud rohkelt kiidusõnu ning mitmeid auhindu. Abramov on Columbuse sümfooniaorkestri teine kontsertmeister ja Schwobi Muusikakooli viiuliõppejõud.
Hinnatud pianist ja pedagoog Alexander Kobrin alustas muusikaõpinguid Gnessini nimelises Muusikakoolis Tatjana Zelikmani juhendamisel ning seejärel lõpetas Moskva Konservatooriumi prof Lev Naumovi juhendamisel. Ta on pälvinud preemiaid mitmel rahvusvahelisel konkursil, sealhulgas Glasgow’ klaverikonkursil (1998), Busoni klaverikonkursil (1999), Hamamatsu klaverikonkursil (2003) ja on maailma ühe mainekaima konkursi – Van Cliburni nimelise pianistide konkursi – kuldmedali omanik (2005).
Kobrin annab regulaarselt kontserte nii solisti kui ka kammermuusikuna Euroopas, USA-s ja Aasias ning on esinenud Royal Albert Hallis, Wigmore Hallis, Kennedy Centre`is, Avery Fisher Hallis, Moskva Konservatooriumi suures ja väikeses saalis. Ta on musitseerinud koos mainekate orkestritega, sealhulgas New Yorgi Filharmoonia orkester, Tokyo Filharmoonia orkester, Berliini sümfooniaorkester, Salzburgi kammerorkester, BBC sümfooniaorkester ning teinud koostööd selliste maailma nimedega nagu Vassili Petrenko, Juri Bashmet, Mikhail Pletnev, Mikhail Jurovski, Mark Elder, Vassili Sinaiski, James Conlon, Claus Peter Flor jt.
Lisaks interpreeditegevusele on Kobrin ka hinnatud pedagoog. Aastatel 2003–2010 töötas ta õpetajana Gnessini muusikakoolis, hiljem Columbuse ülikooli Schwobi Muusikakoolis ning New Yorgi Steinhardti kunstide koolis. Alates 2017. aastast õpetab ta Eastmani muusikakoolis. Kobrin viib regulaarselt läbi meistrikursuseid ja osaleb rahvusvaheliste konkursside žüriide töös. Kobrin on salvestanud Haydni, Chopini, Rahmaninovi, Brahmsi, Schumanni, Tšaikovski ja Mussorgski muusikat koostöös plaadifirmadega King, Harmonia Mundi, Quarts ja Centaur Records.
Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus