VIII vanamuusikafestival Ceciliana. “Barokkmuusikat Läänemeremaadest ja mujalt”

25.03.2023 kell 17:00
Kammersaal

Ensemble Nylandia (Soome/Eesti/Saksamaa)
Kunstiline juht Matias Häkkinen
Marta Paklar (sopran)

Vera Plosila, Sini Vahervuo (travers- ja plokkflööt)
Meelis Orgse, Leopold Nicolaus, Melissa Jõesaar (barokkviiul)
Kristiina Talen (barokkvioola)
Johanna Randvere (barokktšello)
Jani Sunnarborg (barokkfagott)
Mikko Ikäheimo – teorb
Matias Häkkinen (klavessiin)

Kavas Schütz, Meder, Campra jt

TASUTA

Eesti sopran Marta Paklar kogub kiirelt tuntust nii solisti kui ka ansamblilauljana ning tema särava ja selge tämbriga häält võib kuulda nii kodu- kui välismaise publiku ees. Ta töötab regulaarselt selliste ansamblitega nagu Madalmaade Bachiühing, Collegium Vocale Gent ja Vox Luminis ning kodumaiste kollektiividega Floridante ja Studio Vocale.
Marta Paklar alustas laulmist kuueaastaselt tütarlastekooris “Ellerhein” ning sai koori solistina juba varakult suure esinemiskogemuse nii konkurssidel kui ka rahvusvahelistel kontsertreisidel. Edasi õppis ta Tallinna Georg Otsa nimelises muusikakoolis prof. Marika Eensalu juures klassikalist laulu ning astus seejärel Haagi Kuningliku konservatooriumi vanamuusikaosakonda, mille lõpetas bakalaureusekraadiga Maria Acda lauluklassis. Ajaloolise esituspraktika spetsialistidest juhendasid teda Peter Kooij, Jill Feldman, Pascal Bertin, Robin Blaze ja Michael Chance. Seejärel omandas ta Saksamaal Stuttgardis (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) prof. Angelika Luz’u juures magistrikraadi.
Marta sooloettekannete hulka kuuluvad Elpina roll G.Ph.Telemanni “Der neumodische Liebhaber Damonis” (dir. Sunske Sato), Filia roll G. Carissimi “Jephtes” (dir. Jos van Veldhoven), G.Fr.Händeli “Dixit Dominus” (dir. Lionel Meunier), G.Ph.Telemanni “Deus, judicium tuum” (dir. Václav Luks); G.Ph.Telemanni “Johannese passioon”, TWV 5:30 (dir. Hans-Christoph Rademann); J. S. Bachi soolokantaat “Mein Herze schwimmt in Blut”, BWV 199 (dir. Jaap ter Linden), C. A. Jacobi “Weihnachtskantate” (dir. Susan Williams), A. Vivaldi “Dixit dominus” (dir. Peter van Heyghen) ning J.Haydni “Missa Sancti Nicolai” (dir. Tõnu Kaljuste)

Soome vanamuusikakollektiivi Ensemble Nylandia asutas 2009. aastal Helsingis selle kunstiline juht Matias Häkkinen koos Soome juhtivate barokkmuusikutega. Ansambel uuendab ja raputab vanamuusika valdkonda oma julgusega riskida ning annab mängijatele võimaluse jagada oma andeid ja teha koostööd võimekate artistidega. Ensemble Nylandia põhifookuseks ja lemmikžanrideks on olnud erinevad concertod, sealhulgas tellimusteosed ja draamaprojektid ning vähemtuntud ooperi- ja oratooriumirepertuaar. Lisaks regulaarsetele esinemistele Soome linnades on kontserte antud Itaalias, Kanadas, Belgias, Poolas, Islandil ja Taanis. Pikaaegne koostöö toimub Norra ja Eesti muusikutega ning käesoleva festivali raames on kaasatud ka külaline Saksamaalt.

Matias Häkkinen (s.1981) on üks aktiivsemaid, pühendunumaid ja huvitavamaid muusikuid oma kodumaal Soomes. Tema laias repertuaaris on teoseid renessansist kuni kaasaegse muusikani, kuid eriline huvi on Häkkinenil 17. sajandi lõpu muusika vastu. Mitmekülgse muusikuna on ta andnud soolokontserte, töötanud dirigendina, organistina, kammermuusiku ja kontsertmeistrina koos mitmete lauljate ja instrumentalistidega ning esinenud erinevate ansamblite ja orkestrite liikmena üle Euroopa ja Ameerika Ühendriikides. Samuti töötab ta vabakutselise õppejõu ja vanamuusika ning klahvpillide eksperdina erinevates organisatsioonides.

Häkkinen on orkestri Ensemble Nylandia, BarokkiKuopio festivali ja Café Barock kontserdisarja kunstiline juht ning Soome Vanamuusika Seltsi president. Aastatel 2009-10 kuulus ta Euroopa Liidu Barokkorkestrisse ning 2010. aastal tuuritas koos Euroopa Liidu Kammerorkestriga. Ta on teinud koostööd Soome Rahvusooperiga, Soome Raadio Sümfooniaorkestriga, Kammerorkestriga Avanti! , Soome Barokkorkestriga ja paljude teiste orkestrite ning ansamblitega. Häkkinen on töötanud ka klavessiini, klaveri, basso continuo ja kammermuusika õpetajana Helsingi Konservatooriumis, Metropolia Ülikoolis ja Sibeliuse Akadeemias.

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) korraldab alates 2014. aastast igal kevadel vanamuusikafestivali Ceciliana. Festivalil esinevad oma ala professionaalid ja muusikaüliõpilased nii Eestist kui ka välisriikidest. Cecilianal üles astuvad väliskülalised on aktiivsed ja tunnustatud tegevmuusikud, kes osalevad mitmete ansamblite töös ning on samas ka lugupeetud pedagoogid.

Festivali kontserdid toimuvad EMTA saalides. Ceciliana kunstiline juht on EMTA klavessiiniprofessor ja varajase muusika õppejuht Imbi Tarum.

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus