Jubilate. Mati Palm 80

14.02.2022 kell 19:00

Suur saal

TASUTA PILET FIENTAST JA TUND ENNE ALGUST KOHAPEALT

Kavaleht

Juuli Lill (metsosopran), Monika-Evelin Liiv (metsosopran), Pavlo Balakin (bass), Märt Jakobson (bass), Kristel Pärtna (sopran), Kadi Jürgens (metsosopran), Karis Trass (metsosopran)

Klaveril Piia Paemurru ja Marje Lohuaru

Erikülalised Kalle Sepp, Helene Palm, Tommi Tammemäe

Kavas Verdi, Rossini, Bizet, Gounod, Mozart jt

Õhtujuht Eero Raun

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisarja „Jubilate“ raames tähistatakse 14. veebruaril algusega kell 19.00 hinnatud laulja ja pedagoogi Mati Palmi 80. sünniaastapäeva. Sündmusel astuvad üles tema kolleegid, õpilased ja sõbrad. 

 

KAVA:

 

Gioachino Rossini (1792–1868)

Rosina aaria „Una voce poco fa“ ooperist „Sevilla habemeajaja“

 

Karis Trass

 

Vincenzo Bellini (1801–1835)

Romeo retsitatiiv ja aaria „Tu sola… Deh! Tu, bell’anima“ ooperist „Capulettid ja Montecchid“

 

Kadi Jürgens

 

Léo Delibes (1836–1891)

Mallika ja Lakmé duett ooperist „Lakmé“

 

Karis Trass

Kristel Pärtna

 

Eino Tamberg (1930–2010)

Roxane’i aaria ooperist „Cyrano de Bergerac“

 

Kristel Pärtna

 

Gioachino Rossini

Don Magnifico aaria ooperist „Tuhkatriinu“

 

Pavlo Balakin

 

Manuel de Falla (1876–1946)

„Nana“ kogumikust „Siete canciones populares Españolas“ (1914/15)

 

Monika-Evelin Liiv

 

Dmitri Šostakovitš (1906–1975)

„Hispaania laulud“ op. 100

II „Tähekesed“

 

Juuli Lill

 

Villem Kapp (1913–1964)

„Õnnelik päev“ (1947–1952)

IV „Kui lõpeb suvepäeva viimne vine“

 

Märt Jakobson

 

Salme Ekbaum (1912–1995)

„Inimene tuulejakis“

 

Voldemar Kuslap

 

Harri Wessman (1949)

Früügia tango

 

Tommi Tammemäe

 

Artur Kapp (1878–1952)

„Sa oled mu südame suvi“ (1918)

 

Kalle Sepp

 

Alan Irwin Menken (1949)

„I See the Light“ filmist „Tangled“

 

Helene Palm

Kalle Sepp

 

Vaheaeg

 

Charles Gounod (1818–1893)

Siébeli aaria „Faites-lui mes aveux“ ooperist „Faust“

 

Karis Trass

 

Jules Massenet (1842–1912)

Charlotte’i „Kirjade aaria“ ooperist „Werther“

 

Kadi Jürgens

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Öökuninganna aaria „Der Hölle Rache“ ooperist „Võluflööt“

 

Kristel Pärtna

 

Attila aaria „Uldino! Uldin! Non hai veduto?“ ooperist „Attila“

 

Märt Jakobson

 

Pietro Mascagni (1863–1945)

Santuzza aaria „Voi lo sapete“ ooperist „Talupoja au“

 

Monika-Evelin Liiv

 

Giuseppe Verdi

Krahv Waltheri aaria ooperist „Luisa Miller“

 

Pavlo Balakin

 

Georges Bizet (1838–1875)

Habaneera ooperist „Carmen“

 

Juuli Lill

Bass-bariton Mati Palm (13. jaanuar 1942 – 28. mai 2018) oli tähelepanuväärselt väljapaistev eesti laulja, kelle kaunis ja värviküllane hääl ning emotsionaalne artistlik esitus pakkusid aastakümnete vältel unustamatuid muusikaelamusi nii ooperilavadel, oratooriumide esitustel kui ka kammermuusika õhtutel. Laulja ise on öelnud: „Ooper on mu elustiil, maailmavaade ja südametunnistus, oratoorium mu armastus, kammerlaul mu hobi.“

Mati Palmi peen stiili- ja ajastutaju ning kõrgel tasemel vokaaltehnika võimaldasid tal esitada muusikat erinevatest žanridest ja ajastutest. 1967. aastast oli Palmi lauljatee seotud Estonia teatriga. Selle aja jooksul kasvas tema repertuaaripagas tõeliselt mahukaks, sisaldades üle 70 eriilmelise rolli. Neist mitmeid esitas ta korduvalt ka rahvusvahelistel lavadel, sh Hollandlane (Wagneri „Lendav hollandlane“) ja kuningas Heinrich (Wagneri „Lohengrin“), Attila (Verdi „Attila“), Filipp II (Verdi „Don Carlo“) ja Zaccaria (Verdi „Nabucco“), Gremin (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“) ja René (Tšaikovski „Jolanthe“), Ivan Hovanski ja Dossifei (Mussorgski „Hovanštšina“) ning Boriss ja Pimen (Mussorgski „Boriss Godunov“) jt.

Mati Palmi esimene soolokontsert toimus 8. aprillil 1964. aastal Tartu Ülikooli aulas. Järgneva 49 aasta jooksul andis laulja üle 400 soolokontserdi nii kodu- kui välismaal, sealhulgas mitmetel nimekatel lavadel nagu Moskva Tšaikovski-nimeline kontserdisaal, Moskva konservatooriumi väike saal, Moskva konservatooriumi Rahmaninovi-nimeline saal, Glenn Gouldi stuudio Torontos, Peterburi Filharmoonia suur ja väike saal ning kontserdisaalid Vilniuses, Chișinăus, Tbilisis jpt linnades. Mati Palmi repertuaari kuulus 29 laulutsüklit, millest 18 eesti autorite teost kõlas esmakordselt just Mati Palmi esituses, sh Ojakääru, Naissoo, Põldmäe, Mägi, Koha ja Sumera looming.

Mati Palm astus üles ka paljude eri ajastuid hõlmavate kontserdiprogrammidega nagu „Mussorgski ja Sviridov“, „Kolm Kappi“, „Schubert ja Wagner“, „Wagner contra Verdi“, „Mart Saar“, „Eesti laulutsüklid“, „Schuberti laulud ja ballaadid“ (Eestis), „Wagner ja Nietzsche“, „Itaalia muusika“, „Purcell, Händel ja itaalia barokk“, „Laulud Goethe ja Puškini tekstidele“, „Schuberti „Talvine teekond““, esitades neid Moskvas, Peterburis, Riias, Minskis, Kiievis, Harkivis ja mujal. Mati Palmi klaveripartneriteks olid Tarsina Alango, Peep Lassmann, Ivo Sillamaa, Kalle Randalu, Aleksandr Maikapar, Marina Beloussova, Larissa Gergieva, Renato Pastorino, Charles Kipper, Irwin Gage jt.

Mati Palmi repertuaaris oli 56 oratooriumit ja kantaati, mida ta esitas Eestis, Itaalias, Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis, Taanis, Soomes, Lätis, Venemaal jt riikides. Nende seast võib nimetada teoseid nagu Stravinski „Oedipus Rex“, Šostakovitši 13. ja 14. sümfoonia, Mahleri 8. sümfoonia, Mozarti ja Verdi reekviemid, Rossini „Messa di Ravenna“ ja „Stabat Mater“, Händeli „Messias“, Beethoveni „Missa Solemnis“ ja  9. sümfoonia, Bachi Johannese passioon jt. Eelnimetatud ooperite ja oratooriumide ettekanded viisid Mati Palmi rohkem kui sajale tuntud ooperi- ja kontserdilavale – Teatro Colón (Buenos Aires), Berliini Riigiooper, Peterburi Maria teater, Teatro di San Carlo (Napoli), Suur Teater Moskvas, lisaks Budapesti, Praha, Soome jt rahvusteatrid ning Hamburgi CCH Saal, Amsterdami Concertgebouw, Haagi Philipszaal, Moskva konservatooriumi suur saal, Finlandia-Talo, Kfar Saba saal Tel Avivis jpt. Mati Palm tegi koostööd paljude tunnustatud dirigentidega, sh Carlo Felice Cillario, Neeme Järvi, Eri Klas, Valeri Gergijev, Arvid ja Mariss Jansons, Fabio Luisi, Jukka-Pekka Saraste, Gintaras Rinkevicius, Aleksandr Dmitrijev, Leif Segerstam jt. Tema lavapartnerite seas olid Grace Bumbry, Catarina Ligendza, Matti Salminen, Irina Arhipova, Dino Di Domenico, Maria Gulegina, Jaakko Ryhänen jt.

1976–2014 oli Mati Palm Eesti Muusika ja Teatriakadeemia õppejõud, 1995. aastast professor, juhendades kokku üle 50 õpilase. Tunnustatud pedagoogina viis Mati Palm läbi meistrikursusi peale Eesti veel seitsmes riigis ja oli 33 rahvusvahelise laulukonkursi žürii liige. Mati Palmi mahukas hääl kõlab enam kui kümnel CD-l ning ka Teatro Colónis salvestatud Tšaikovski „Jolanthe“ DVD-l René rollis (1993). Mati Palm pälvis elu jooksul palju tunnustust, sh NSVL riiklik preemia kontserttegevuse eest (1983), Eesti Vabariigi IV klassi Valgetähe teenetemärk (2001) ja Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali elutööpreemia (2012).

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alaealistel tõendi esitamise kohustust ei ole. Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning täiskasvanud külalistel koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument.

 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus