Academia aeterna. Kristi Kapten (klaver)
25.09.2021 kell 19:00
Suur saal
TASUTA PILET FIENTAST
Kavas Rahmaninov, Berg, Schönberg
KAVA:
Sergei Rahmaninov (1873–1943)
Prelüüdid op. 23
III d-moll (Tempo di minuetto)
II B-duur (Maestoso)
VI Es-duur (Andante)
V g-moll (Alla marcia)
X Ges-duur (Largo)
Alban Berg (1885–1935)
Sonaat op. 1
Sergei Rahmaninov
Variatsioonid Corelli teemale op. 42
Arnold Schönberg (1874–1951)
Kuus väikest klaveripala op. 19
„Rahmaninovi, Bergi ja Schönbergi stiilide tugevaks ühiseks jooneks on erakordne laulvus. Vokaali, lauluteksti ja pianismi seostest rääkisin loeng-kontserdil „Playing the Text in Rachmaninov’s Songs Op. 38“, mis toimus 2. septembril rahvusvahelise festival-konverentsi „Doctors in Performance“ raames.“
Kristi Kapten
Kristi Kapten (1986) on silmapaistev eesti pianist, kes annab regulaarselt kontserte nii solisti kui ka kammermuusikuna. Kontsertreisid on teda viinud paljudesse maadesse, sh Suurbritannia, Hiina, USA, Rootsi, Itaalia, Iirimaa. Ta on esinenud Edinburghi Rahvusvahelisel Festivalil ja Glasgow West End Festivalil. Samuti on ta soleerinud erinevate orkestrite ees Eestis, Rootsis ja Šotimaal. Kristi Kapten on Tallinna Rahvusvahelise Pianistide konkursi võitja (2011).
Kapten on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis Anu ja Toivo Nahkuri klaveriklassis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes ja doktorantuuris prof Peep Lassmanni käe all ning Šoti Kuningliku konservatooriumi magistrantuuris prof Fali Pavri juures. Samuti on ta end täiendanud meistrikursustel Stefan Arnoldi juures Saksamaal ja Itaalias ning osalenud Boris Bermani, Leon Fleisheri ja Steven Osborne`i meistriklassides. Šotimaal Glasgows õppimise ajal võitis Kapten mitmeid preemiaid, nt „Jock Holden Memorial Prize for Mozart“ (2010) ja „Walcer Prize“ (2013). Koos briti viiuldaja Rachel Spenceri ja tšellist Duncan Strachaniga moodustatud klaveritrio on aktiivselt koos tegutsenud 2011. aastast alates. Energiliste ja liigutavate esitustega tuntust kogunud Kapten Trio valiti aastateks 2017–2019 sealse muusikaorganisatsiooni Enterprise Music Scotland resident- ansambliks. Kammermuusikuna esineb Kristi Kapten ka Eesti Klaveriorkestri koosseisus ja teeb koostööd erinevate lauljatega, sagedaseks lavapartneriks on sopran Ksenia Rossar (Kuchukova). Kristi Kapten on Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat ja kuulub Eesti Pianistide Liidu juhatusse. 2017. aasta sügisel kaitses Kristi Kapten oma doktoritöö, mis keskendus pianisti tööprotsessile György Ligeti klaverietüüdide omandamisel. Kristi laias repertuaaris on märkimisväärsel kohal just 20. sajandil loodud, sageli ülimat virtuoossust nõudvad teosed.
„Academia aeterna“ ehk igavene/kestev akadeemia on õppejõudude loomingulisele ja loovuurimuslikule tegevusele pühendatud kontserdisari. Sari on kantud juhtmõttest, et loovuurimuse olulisim osa ongi loovtegevus ise. Kaalukam sellest, kuidas uurimust selgitada, mõtestada või sest kirjutada, on küsimus, kuidas seda praktiseerida moel, mis võiks muuta ka teiste kogemust.
NB! Üritusel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Täpsem info: www.kul.ee/covid-tervisetoend. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid.
Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus