EMTA Sinfonietta / EMP 2023
03.05.2023 kell 19:00
Suur saal
TASUTA
EMTA Sinfonietta
Dirigent Toomas Vavilov
Kavas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilaste uudislooming
Kavas:
Sofiia Shcherbakova – Sümfoniett “Obsessive thoughts”
Elvis Delinš – “Soul and Soil”
Alise Bērziņa – “With a Wings of a Bird”
Francesco Ciarmatori – “The Forest Within”
Ayşe Pınar Özaslan – “Velvele”
Yang Ren – Sümfoniett nr 3
Alireza Farajianhamedani – “Homecoming”
Doğaç İşbilen – “Circulations”
Viktoria Grahv – “If You Take Away Your Black There Will Not Be My White”
Esiettekandele tulevad muusikaakadeemia üliõpilaste käesoleval õppeaastal valminud helitööd, juhendajad Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Toivo Tulev.
Alireza Farajianamedani (s 1993) on Iraani helilooja. Ta alustas muusikaga 13-aastaselt, kui hakkas õppima viiulit. 2021. aastal sai ta bakalaureusekraadi Bologna konservatooriumis filmimuusika alal professor Aurelio Zarelli õpilasena. Praegu õpib ta Eesti muusika- ja teatriakadeemias kompositsiooni erialal professor Toivo Tulevi juhendamisel. Ta on loonud mitmeid teoseid soolopillidele, mitmesugustele ansamblitele, nagu duo, trio, keelpillikvartett, samuti keelpilliorkester ja kammerorkester.
Sümfoniett nr 1 on EMTA Sinfonietta tellitud teos.
Alise Bērziņa (s 1995) on Riias sündinud läti helilooja. Ta on õppinud Jūrmala muusikakeskkoolis koorijuhtimist (2002–2015) ja lõpetanud Jāzeps Vītolsi nim Läti muusikaakadeemia muusikapedagoogika erialal (2019). Seejärel õppis Alise samas kompositsiooni dots Ēriks Ešenvaldsi ja vahetusüliõpilasena Eesti muusika- ja teatriakadeemias prof Tõnu Kõrvitsa juhendamisel ning on praegu EMTAs kraadijärgses õppes. Alise on osalenud mitmetel heliloominguvõistlustel: nt Pēteris Vasksi heliloomingukonkurss, “Vox Juventutis 2020”. Orelimuusika projekti “Riga Cathedral Inspires” raames tuli ettekandele tema teos “Lights” (2021); alternatiivse kammermuusika festivalil “Sansusī” kõlas tema “A Misty Field” (2021). Ta on osalenud ka töötubades, nt suvemeediastuudios Leedus Pervalkas. Alise on olnud MASKA koori laulja (dirigent Jānis Ozols) ning töötanud õpetajana Bolderāja muusikakoolis. Oma kompositsioonides armastab Alise süveneda filosoofiasse ja psühholoogiasse, sest sealt leiab ta inspiratsiooni emotsioonide, tunnete ja meelelabürintide kohta. Iga uue teosega meeldib talle proovida uusi erinevaid tehnikaid ja lähenemisviise.
Ayşe Pınar Özaslan (s 1995) alustas muusikaõpinguid viiuldajana. Seejärel, olles huvitatud muusikateooriast ja heliloomingust, siirdus ta Ankara riikliku konservatooriumi Hacettepe ülikooli, kus hakkas õppima kompositsiooni ning pärast selle lõpetamist alustas ta magistriõpinguid Toivo Tulevi juures. Ta on kirjutanud muusikat soolopaladest orkestriteosteni. Özaslan püüab laiendada oma kõlade ja värvide paletti, et uurida muusika, heli ja tekstuuride piire, mida saaks luua erinevate instrumentide, materjalide ja tehnikatega. Ta ammutab inspiratsiooni peamiselt filosoofiast, keeleteadusest, loodusest, kunstist, matemaatikast ja tehnoloogiast.
Doğaç İşbilen on üle kümneaastase kogemusega helilooja, kes on andnud üle 25 kontserdi maailma eri paikades, kohtunud tuntud heliloojatega, nagu Thomas Adès, Chaya Czernowin ja Toshio Hosokawa. Ta on võitnud oma teostega viis auhinda kontserdi, viiulisonaadi, sooloklaveri, kvarteti ja koori valdkonnas, sealhulgas tema esimene teos – klaverikontsert. Praegu õpib ta kompositsiooni Eestis Toivo Tulevi juhendamisel.
Elvis Delinš (s 1999) on sündinud Läti väikelinnas Kuldigas ja sai seal ka oma esimesed muusikatunnid. Pärast klassikalise klaverieriala lõpetamist jätkas ta õpinguid muusikateooria erialal Ventspilsi muusikakoolis, kus ta algul õppis kompositsioon Rihards Dubra juhendamisel, tegutsedes samal ajal ka aktiivselt linna jazziskeenel. Praegu õpib ta heliloomingut Eesti muusika- ja teatriakadeemias Toivo Tulevi käe all.
Francesco Ciarmatori lõpetas 2012. aastal oboe erialal Bologna G. B. Martini konservatooriumi ja on sellest peale töötanud kas oboe või inglissarve mängijana paljudes orkestrites, nagu Luigi Cherubini orkester (dirigent Riccardo Muti) või Itaalia rahvuslik sümfooniaorkester. Alates 2017. aastast on ta rahvusooper Estonia oboemängija ja on käesoleval ajal rühma kontsertmeister. 2020. aastal hakkas ta võtma kompositsiooni eratunde ja alustas 2022. aastal heliloomingu õpinguid Eesti muusika- ja teatriakadeemias magistrantuuris.
Sofiia Shcherbakova on kolmandat aastat Eesti muusika- ja teatriakadeemias Tõnu Kõrvitsa juhendatav tudeng ja õpib samal ajal ka Kiievi riiklikus muusikaakadeemias Lesia Dychko klassis. Tema kaks teost on hiljuti kõlanud EMTA kontserdisaalis: “Variatsioonid” (klaverile) kompositsioonitudengite kontserdil 2022. aasta novembris ja “Broken fragments” (löökpillidele) uue löökpillimuusika kontserdil 2023. aasta veebruaris.
Viktoria Grahv on õppinud kompositsiooni Tallinna G. Otsa nimelises muusikakoolis Tatjana Kozlova-Johannese juures. Hetkel õpib heliloomingut Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Helena Tulve klassis.
Yang Ren (s 1987) on pärit Hiinast. Pärast keskkooli lõpetamist õppis ta kümne aasta jooksul mitmes Hiina ülikoolis bioloogiat. Tema uurimisteemadeks olid ökoloogia, toidu- ja neuroteadus. 2019. aastal alustas ta kompositsiooniõpinguid Eesti muusika- ja teatriakadeemias; alates 2022. aastast on ta Toivo Tulevi juhendatav magistrant. Ta on kirjutanud mh järgmised teosed: klaveritrio, “Sorrow” keelpilliorkestrile, “Human” löökpillidele, “Vulkaan” segakoorile, “Enka” soolovioolale jmt.
EMTA Sinfonietta on Eesti muusika- ja teatriakadeemia õppeorkester, kus mängivad tudengid ja kuhu vajadusel kaasatakse professionaalseid muusikuid teistest kollektiividest. Klassikalise repertuaari kõrval esitatakse ka noorte heliloojate kompositsioone, samuti saavad orkestri ees kätt harjutada noored, alles õppivad dirigendid.
Korraldaja Eesti Muusika Päevad koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga