Loengkontsert Sibeliuse soololauludest

14.10.2021 kell 19:00
Kammersaal

Ave Wagner (klaver), Egle Veltmann (metsosopran), Meeta Morozov (tekstid)
Kavas Sibelius

TASUTA PILET FIENTAST

Soome rahvushelilooja Jean Sibelius saavutas üleilmse tuntuse eelkõige oma sümfooniliste suurteostega, maailmakuulsa sümfooniku kuvandi taha on aga varju jäänud Sibelius kui suurepärane soololaulude looja. Tema vokaalteosed, mille seas leidub nii unistavaid rahvaviisilaadseid teemasid kui ka sügavaid dramaatilisi kõlavärve ja põhjamaiselt kargeid kooskõlasid, peegeldavad helilooja otsinguid isikupärase käekirja vallas ning annavad kõneka pildi suurmeistri loometee pöördepunktidest. Orkestraalse ja väljendusrikka kõlaga Sibeliuse soololaulud on Põhjamaades ja eelkõige Soomes tänaseni lauljate repertuaaris olulisel kohal, rahvusvahelisel muusikamaastikul on need jäänud aga skandinaaviakeelse teksti tõttu tihti tähelepanuta. Käesolev loengkontsert toob möödunud Sibeliuse 165. sünniaastapäeva puhul ka Eesti publikuni valiku helilooja meisterlikust vokaalloomingust.
Meeta Morozov

Egle Veltmann on omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi koolimuusikas ning lõpetanud Helsingi Metropolia Ametikõrgkooli laulupedagoogi erialal. Ta on osalenud paljudel klassikalise laulu meistrikursustel, sh Edda Moseri, Krisztina Laki, Claudia Visca, Marjut Hannula, Teresa Żylis-Gara, Lisa Popeili, Mikko Francki, Rilla Kyykkä ja Tuuli Lindebergi juhendamisel ning ka lied-kursustel Heikki Pellineni käe all. Veltmann on andnud lied-kontserte nii Eestis kui ka mitmel pool Soomes. Samuti on ta osa võtnud erinevatest konkurssidest, millest olulisemad on rahvusvaheline Sibeliuse soololaulude konkurss, Mart Saare nimeline lauljate konkurss ning Põhjamaade lied-konkurss Kokkolas. Veltmanni ooperi- ja operetirollide hulka kuuluvad Réne (Beneši „Haljal aasal“), Mrs Grose ( Britteni „Kruvipööre“), Dorabella (Mozarti „Così fan tutte“), Pamina (Mozarti „Võluflööt“), Edelknabe (Wagneri „Lohengrin“) ja naine (Tariverdjevi „Ootus“). Ta on laulnud Savonlinna ooperifestivali, Soome Rahvusooperi ning Rahvusooper Estonia kooride koosseisus ning olnud solist erinevatel vanamuusika kontsertidel. 2009. aastast tegutseb Veltmann laulupedagoogina ning mitme koori hääleseadjana nii Soomes kui Eestis. Aastast 2017 töötab ta tunnitasulise õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia hääleseade lektoraadis.

Ave Wagner alustas muusikaõpinguid Põlva Lastemuusikakoolis Anne Rajaste käe all ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis Maigi Pakri juures. Ta on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia prof Ivari Ilja klaveriklassis ning omandanud magistrikraadi saateklassi erialal prof Helin Kapteni juhendamisel. Magistriõpingute ajal täiendas ta end Lyoni Kõrgema Konservatooriumi saateklassi osakonnas prof Monique Mathoni ja prof Michel Tranchanti juures, keskendudes eelkõige prantsuse vokaalmuusikale ja ooperitele. Wagner on osalenud Dalton Baldwini, Helmut Deutschi, Hartmut Hölli, György Kurtági ning Yo-Yo Ma meistrikursustel. 2000. aastal kutsuti ta tööle Lyoni Ooperiteatrisse, kus Wagner tegutses 2004. aastani külalisrepetiitorina ning andis regulaarselt kontserte Lyoni Ooperistuudio noorte lauljatega. 2001. aastal alustas ta tööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saateklassi ja vokaalansamblite lektorina, kus jätkab tänaseni vanemlektori ametikohal ning tegutseb ka ooperistuudio muusikalise juhendajana. Aastatel 2004–2019 töötas Wagner paralleelselt Genfi Kõrgema Konservatooriumi lauluosakonnas vokaaljuhendaja ja klaverisaatjana ning tunnustatud aldi ja dirigendi Nathalie Stutzmanni assistendina. 

Wagner on oma karjääri jooksul teinud koostööd selliste tunnustatud dirigentidega nagu Juri Temirkanov, Iván Fischer, Christian Badea, Normunds Vaicis, Vello Pähn, Eri Klas, Risto Joost, Erki Pehk ja Hirvo Surva. Samuti on ta saatnud selliste lauljate meistrikursusi nagu Patricia Petibon, Edda Moser, Teresa Berganza, Leontina Vaduva, Sergei Leiferkus, François Le Roux, Robert Tear, Ingrid Kremling jt. Lisaks seob teda pikaajaline koostöö Sonya Yoncheva, Benjamin Bernheimi, Jaakko Ryhäneni, Ain Angeri ning Aile Asszonyiga. Wagner on andnud kontserte Eestis, Lätis, Poolas, Soomes, Saksamaal, Prantsusmaal, Hispaanias ja Šveitsis. Ta on olnud klaverisaatja mitmel rahvusvahelisel laulukonkursil, tegutsenud erinevate Genfi ooperitruppide töös ning osalenud korduvalt Rahvusooper Estonia lauljate ettevalmistamisel (Menotti „Telefon“, Bizet’ „Carmen“, Gounod’ „Faust“ jt).

Meeta Morozov on õppinud klaverit ja kitarri Saku Muusikakoolis. Pärast Tallinna Prantsuse Lütseumi lõpetamist astus ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse, omandades 2017. aastal bakalaureusekraadi muusikapedagoogikas. 2020. aastal lõpetas ta muusikateaduse magistrantuuri. Hetkel jätkab Morozov õpinguid EMTA muusikateaduse doktoriõppes. Ta on töötanud muusikaloo õpetajana Saku muusikakoolis, muusikaõpetajana Laulasmaa Kooli Klooga koolimajas ning teinud kaastööd kultuuriajalehele Sirp. Paralleelselt doktoriõpingutega tegeleb Morozov Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias üliõpilaste juhendamisega ning tegutseb toimetajana EMTA kontserdi- ja etenduskeskuses ja muusikaproduktsiooniettevõttes Estonian Record Productions. 2020. aastal pälvis Morozov Helju Taugi fondi stipendiumi.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Täpsem info: www.kul.ee/covid-tervisetoend. Peame sündmuste korraldamisel silmas parasjagu kehtivaid reegleid ja piiranguid.

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus