Meistrid laval. Heli Veskus (sopran) ja Jaanika Rand-Sirp (klaver)

10.04.2024 kell 19:00
Suur saal

Kontserdisari „Meistrid laval“
Heli Veskus (sopran)
Jaanika Rand-Sirp (klaver)
Kaastegevad Maano Männi (viiul), Kaija Lukas (vioola), Mart Laas (tšello)

Kavas Oja, Eespere, Mahler

PILET 15 € PILETIKESKUSEST, (üli)õpilased ja pensionärid tasuta

Sissepääsuks vajalik tasuta pääse Piletikeskusest! Palun võta kaasa soodustust tõendav dokument!

Heli Veskus on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia 1997. aastal (õp L. Dombrovska-Keisi) ja Sibeliuse Akadeemia 2010. aastal (õp A. Välkki-Aro). 1998. aastal jõudis ta noorte interpreetide võistlusel „Con brio“ finaali. Heli Veskus debüteeris Rahvusooper Estonias 1999. aastal donna Elvirana Mozarti ooperis „Don Giovanni“.

Veskuse pika lauljakarjääri repertuaarinimistusse kuuluvad eriilmelised rollid klassikalistest operettidest kuni Mozarti ja Wagneri ooperite kangelannadeni, neist tähtsamad on olnud Wagneri Islode („Tristan ja Isolde“), Elisabeth/Venus („Tannhäuser“), Senta („Lendav Hollandlane“). Tema signatuurrolliks on jäänud siiski Tosca, Puccini ooperist „Tosca“. Veskus on teinud koostööd Soome Rahvusooperiga ooperites Wagneri „Valküür“ ja Reinvere „Puhastus“.

Heli Veskus on pälvinud mitmeid auhindu: Harjumaa teatripreemia (2003), Eesti teatri aastaauhind Barbara rolli eest Tubina ooperis „Barbara von Tiesenhusen“ (2004), Georg Otsa nim. preemia (2008), SEB publikupreemia (2016) ja Eesti teatri aastaauhind (2017) Aida ja Senta karakterite psühholoogilise ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgenduse eest Verdi ooperis „Aida“ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“. Ta on andnud palju soolokontserte koos pianist Jaanika Rand-Sirbiga ja osalenud vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel.

Heli Veskus on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klassikalise laulu eriala õppejõud.

 

Jaanika Rand-Sirp on lõpetanud Heino Elleri nim Tartu Muusikakooli klaveri erialal õp Ruth Ernstsoni juures 1991. aastal ning Eesti Muusikaakadeemia solisti ja kammeransamblistina prof Laine Metsa klaveriklassis 1996. aastal. 2002. aastal kaitses ta magistrikraadi Eesti Muusikaakadeemias saateklassi erialal prof Vilma Mallene ja prof Helin Kapteni juhendamisel. Rand-Sirp on täiendanud end prof Arbo Valdma, prof Klaus Schilde ja prof Hartmut Hölli meistriklassides. 1994. aastal saavutas ta diplomi rahvusvahelisel pianistide konkursil Kil’is. 2003. aastal omistati talle rahvusvahelise Richard Wagneri Ühingu stipendium. Jaanika Rand-Sirp tegutseb õppejõuna Heino Elleri nim Tartu Muusikakoolis, samuti Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.  Aastatel 1996–2014 töötas ta Vanemuise teatris vastutava pianist-repetiitorina, 2013. aasta sügisest Rahvusooperis Estonia vokalistide kontsertmeistrina. Jaanika Rand-Sirp on aktiivselt tegev ka kammermuusikuna, ta on olnud ansamblipartner paljudele lauljatele ja instrumentalistidele.

 

Duona seob koostöö Heli Veskust ja Jaanika Rand-Sirpi aastast 2000. Aastate jooksul on sündinud mitmed huvitavad kammermuusika kavad, millest oluliseimal kohal on saksa lied. Esitatud on Mozarti, Schumanni, Brahmsi, Wagneri, Bergi, Schönbergi, Straussi ja Weilli teoseid, samuti Rahmaninovi, Šostakovitši, Britteni, Bernsteini, Sibeliuse ja Griegi vokaalloomingut. Duo repertuaaris on ka arvukalt eesti heliloojate kammerlaule (Mart Saar, Eduard Oja, Eduard Tubin).

 

 

„Meistrid laval” on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kammermuusika sari, kus kõrgetasemeliste ja eriilmeliste kontserdikavadega esinevad EMTA õppejõud ja külalised.

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus