müriaadAKORDION. Kontrastid

20.10.2023 kell 20:00
Suur saal

EMTA akordioniüliõpilased:
Egle Ieva Kazakeviciute
Darius Gustaitis
Anta Pukite
Darja Goldberg
David-Ovid Komlev


Mirco Patarini (akordion Itaalia)
Laimonas Salijus (akordion Leedu)
Jef De Haes (akordion Belgia)

TASUTA

 

 

Kontrastid“ on kontsert, mis teeb kummarduse akordionile. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia akordioniüliõpilased toovad kuulajate ette mitmed muusikalised kontrastid erinevate esituskoosseisude näol, seda nii solistide kui ka kvintetina. Väliskülalistest akordionivirtuoosid moodustavad aga kontserdile geograafilise kontrasti – Mirco Patarini Itaaliast, Jef de Haes Belgiast ja Laimonas Salijus Leedust. Kõik kolm rahvusvaheliselt tunnustatud interpreeti esitavad ka oma kodumaa heliloojate muusikat tuues kuulajateni kõlamaailma eri riikidest ja kultuuridest. Kokku moodustab kontsert tõelise rännaku ning annab publikule ettekujutuse akordioni võimalustest ning näitab kui mitmekülgne võib üks instrument olla.

 

Mirco Patarini on Itaalia klassikaline akordionist, ettevõtte Scandalli Accordions president ja Rahvusvahelise Akordioniliidu (IMC-UNESCO) president. 1984. aastal võitis Patarini World Accordion Trophy konkursi. Tema kontserttegevus ulatub klassikalisest repertuaarist kaasaegse muusikani ning ta on teinud koostööd
erinevate tuntud artistidega, sh Luciano Pavarotti ja Nicola Piovani. 2006. aastal oli ta kirjastusettevõtte Ars Spoletium kaasasutaja, mis 2007. aastal ostis ajaloolise muusikaajakirja Strumenti e Musica ja muutis selle rahvusvaheliseks kakskeelseks väljaandeks. Alates 2018. aastast on Mirco Patarini külalisprofessor Shanghai Konservatooriumis.

 

Olles pärinud armastuse akordioni vastu oma isalt, alustas Jef De Haes üheksa-aastaselt muusikaõpinguid Belgias Lieri linnas, mis teda hiljem märkimisväärsete kultuuriliste saavutuste eest ka linna medaliga autasustas. Jef lõpetas õpingud kiitusega Gentis Eddy Flecijni ja Philippe Thurioti õpilasena. Ta pälvis I koha konkursil Novam Concours Amstelveenis (Holland) ja II koha rahvusvahelisel konkursil Lanciano linnas (Itaalia). Tema repertuaar ulatub sooloteostest ja kammermuusikast saksofoni, tšello ja kariljoniga kuni kontsertideni akordionile ja orkestrile. De Haes on regulaarne žüriiliige olulistel rahvusvahelistel akordionikonkurssidel. 2023. aastal määrati ta professoriks ülikoolis LUCA University of Arts (Leuven, Belgia).

 

Laimonas Salijus on nimekas noorema põlvkonna Leedu akordionist ja pedagoog. Ta on saavutanud tuntuse pärast mitmeid edukaid esinemisi nii kodumaistel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel Itaalias, Sloveenias, Horvaatias, Ukrainas, Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Austrias, Eestis ja Lätis. Salijus on kõikide põhiliste kodumaiste konkursside laureaat, samuti 2. auhinna võitja konkurssidel “Coupe Mondiale” ja “Trophee Mondiale” 2014. aastal. Tähelepanuväärse muusikukarjääri kõrval on Salijus ka hinnatud pedagoog – ta õpetab akordionit Kaunase Juozas Gruodis konservatooriumis ja Kaunase 1. muusikakoolis. Möödunud aastal andis Laimonas Salijus Accordionfesti programmis soolokontserdi Mustpeade maja saalis.

Korraldaja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus koostöös ACCORDIONF[est]iga.

Ühtlasi on kontsert „Kontrastid“ 20.-28. oktoobrini toimuva ACCORDIONF[est]i avakontsert.