OctOpus Duo

12.09.2019 kell 19:00

Kammersaal

TASUTA

Kavaleht

Laval Ryszard Żołędziewski (saksofon, Poola), Gleb Belyaev (klaver, Läti)

Kavas Milhaud, Gershwin, Geiss, Żołędziewski, Irshai

KAVA:

Darius Milhaud (1892–1974)
„Scaramouche“ (1939)

Philippe Geiss (s. 1961)
„Foxy Music“ (2011)

Ryszard Żołędziewski
„Sea Depths“ saksofonile ja elektroonikale (2014)

Jevgenij Iršai (s. 1951)
„Nuclear Sax“

George Gershwin (1898–1937)
„Fantasy“

 

Ryszard Żołędziewski on õppinud saksofoni professor Christian Roellingeri käe all Berni Kunstikõrgkoolis Šveitsis. Lisaks on tema mänguoskusi aidanud lihvida sellised väljapaistvad saksofonistid nagu John-Edward Kelly, Iwan Roth ja Marcus Weiss. Żołędziewski on omandanud doktorikraadi muusika alal Karol Lipiński nim. Wrocławi Muusikaakadeemias, kus ta asus seejärel tööle õppejõuna. Tal on kraad ka haridus- ja kultuuriasutuste juhtimise erialal. Lisaks on Żołędziewski täiendanud end nüüdismuusika, džässi ja heliloomingu alal.

Solistina on Ryszard Żołędziewski teinud koostööd paljude Euroopa orkestritega, mängides mainekates kontserdisaalides nii kodu- kui ka välismaal ning teinud koostööd näiteks selliste dirigentidega nagu Volodimir Kiradjiev, Marosław Jacek Błaszczyk, Robert Kurdybacha, Kaspar Zahnder. Żołędziewski on esinenud soolo- ja kammermuusika kontsertidega Austrias, Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Poolas, Šveitsis jm. Ta tegutseb aktiivselt ka orkestrimuusikuna, tehes koostööd näiteks Wrocławi ooperiteatriga. Pikki aastaid kestnud loomingulise tegevuse käigus on tal olnud võimalus töötada koos arvukate väljapaistvate heliloojatega nagu Andrea Csollány, Evalds Daugulis, Henry Kelder, Carlos Micháns, Volodymyr Runchak, Igor Shcherbakov ja Brian Willson. Spetsiaalselt tema jaoks on kirjutanud teoseid mitmed Madalmaade, Leedu, Poola ja USA heliloojad.

Żołędziewski on juhtinud kvartetti Konsi-Bern-Sax Quartet ja olnud OML Saxophone Ensemble’i koosseisus. 2013. aastal esindas ta Poolat 23. rahvusvahelisel kaasaegse muusika festivalil Kiievis, kus esitas koos Kiievi Filharmooniaga Valeriy Matyukhini dirigeerimisel Volodymyr Runchaki kontserdi saksofonile ja orkestrile. 2014. aastal oli tal au esineda koos maestro Péter Eötvösiga festivalil ISCM World Music Days. 2015. aastal kandis ta esmakordselt Euroopas ette Erwin Dresseli duokontserdi kõigepealt koos Wrocławi Sound Factory Orchestraga dirigent Robert Kurdybacha juhtimisel ning seejärel Alam-Sileesia filharmooniaga dirigent Mirosław Jacek Błaszczyki juhtimisel. Ta on osalenud arvukatel raadio- ja telesalvestustel ning salvestanud hulgaliselt heliplaate näiteks koos DUX Recording Producers’i ja Wratislavia Productions’iga.

Lisaks loomingulisele tegevusele on Ryszard Żołędziewski hõivatud ka teadus- ja haridustegevusega. Ta töötab dotsendina Karol Lipiński muusikaakadeemias Wrocławis, kus juhatab klassikalise saksofoni õppetooli ja õpetab kammermuusikat. Ta on esinenud arvukate saksofonimängu tehnikat puudutavate loengutega rahvusvahelistel sümpoosionidel ja meistrikursustel Austria, Madalmaade, Saksamaa, Läti, Poola, Ukraina ja Slovakkia muusikakõrgkoolides. Ta on ka paljude poola- ja ingliskeelsete saksofonialaste käsiraamatute, heliteoste jm väljaannete autor.

 

Gleb Belyaev on lõpetanud Liepaja Muusikakeskkooli klaveri erialal Tatyana Volynska juhendamisel ja lisaks õppinud kompositsiooni tunnustatud Läti heliloojate Agris Engelmanise ja Romuald Kalsonsi juures, saavutades peapreemia 1998. aastal Läti noorte heliloojate konkursil. Belyaev jätkas muusikaõpinguid Jāzeps Vitolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias professor Raffi Kharajanyani käe all ning lõpetas selle 2012. aastal magistrikraadiga. Üliõpilasena osales ta Erasmuse programmis, õppides Viinis professor Oleg Maisenbergi juures. Õpingute ajal võitis Belyaev esikoha Serebryakovi nimelisel rahvusvahelisel klaverikonkursil Venemaal Volgogradis (2010) ning laureaadidiplomi rahvusvahelisel konkurss-festivalil „Playing Slonimsky“ Peterburis (2012).

Praegu töötab Gleb Belyaev dotsendina Daugavpilsi ülikooli muusika ja kunstide teaduskonnas. 2014. aastal pälvis ta teise koha kolmandal rahvusvahelisel Aldona Dvarionaitele pühendatud konkurss-festivalil Leedus Visaginases. Veebruaris 2016 sai ta teise preemia rahvusvahelisel konkursil „Rising Stars“ Riias klassikalise muusika kategoorias. 2017. aastal osales Gleb Belyaev Poolas Zambrowis toimunud kuuenda Witold Lutoslawski nimelise rahvusvahelise klaverikonkursi žürii töös. 2018. aastal oli ta Ukrainas Drogobõtšis toimunud klaverikonkursi „Ukraina muusika ajas ja ruumis“ ning Leedus Visaginases toimunud viienda rahvusvahelise Aldona Dvarionaitele pühendatud konkurss-festivali žürii liige.

Lisaks akadeemilisele muusikale on Gleb Belyaevil mitmekülgne kogemus erinevate muusikastiilide esitamisel: ta on olnud rokkbändis kitarrist, mitmetes ansamblites pianist, mänginud džässi sugemetega popmuusikat ning improviseerinud saatemuusikat tummfilmidele ja mitmesugustele etendustele.

 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus