Õppejõud laval

01.02.2020 kell 19:00
Suur saal

Klaveriduode gala
Kai Ratassepp – Mati Mikalai
Tallinna Klaveriduo: Nata-Ly Sakkos – Toivo Peäske
Kavas Beethoven, Schubert, Brahms, Ravel, Šostakovitš, Põldmäe, Sumera

TASUTA

KAVA:

Franz Schubert (1797–1828)
Allegro a-moll D 947 „Lebensstürme“ („Elutormid“)

Alo Põldmäe (1945)
„Loire’i lossid“ op. 17 kahele klaverile (1980)

Lepo Sumera (1950–2000)
„In Es“ (1978)

Dmitri Šostakovitš (1906–1975)
Kontsertiino kahele klaverile op. 94

Tallinna Klaveriduo:
Nata-Ly Sakkos
Toivo Peäske

Vaheaeg

Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Avamäng „Die Ruinen von Athen“ („Ateena varemed“) op. 113 

Johannes Brahms (1833–1897)
Variatsioonid Haydni teemale op. 56b

Maurice Ravel (1875–1937)
„Valss“ kahele klaverile (1920)

Kai Ratassepp
Mati Mikalai

 

Tallinna Klaveriduo pianistid on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi, Nata-Ly Sakkos Laine Metsa juures ja Toivo Peäske Anna Klasi ja Ada Kuuseoksa õpilasena. Koosmängu alustati 1974. aastal Leningradi Konservatooriumis, kus mõlemad täiendasid end kammeransambli assistentuur-stažuuris Tamara Fiedleri klassis. Duo esimene esinemine leidis aset 9. jaanuaril 1975. aastal Leningradi Konservatooriumi saalis ning esimene duokontsert Eestis toimus Estonia kontserdisaalis sama aasta detsembris. Tallinna Klaveriduo on osalenud paljudel festivalidel sellistes linnades nagu Jekaterinburg, Novosibirsk, Peterburi, Tbilisi, Šiauliai, Karlsruhe, Stockholm, Jyväskülä, London jt. Samuti on duo andnud arvukalt kontserte Eestis ning ka mitmetes endise Nõukogude Liidu linnade mainekates saalides, muuhulgas Peterburi Filharmoonia Suures ja Väikeses saalis. Duo on soleerinud paljude orkestrite ees ja andnud ühiseid kontserte Moskva Klaveriduoga (Jelena Sorokina – Aleksandr Bahtšijev) Peterburis, Moskvas, Jekaterinburgis ja Tallinnas. Lisaks on Tallinna Klaveriduo esiettekandele toonud ligi 70 teost eesti heliloojatelt, sh Jaan Räätsa, Lepo Sumera, Raimo Kangro, Alo Põldmäe, Johan Tamverki, Mati Kuulbergi ja paljude teiste looming. Viimastel aastatel on ansambel osalenud Eesti Klaveriorkestri koosseisus ja sealgi on ette kantud mitu uudisteost. Klaveriduo repertuaaris on praktiliselt kogu oluline muusika kahele klaverile ja hulk teoseid neljale käele.

Nata-Ly Sakkos töötab EMTA instrumentaalkammermuusika professorina ja TMKK kammeransambli osakonna juhatajana. Toivo Peäske on EMTA emeriitdotsent, alates 2002. aastast töötab ta Rakvere Muusikakooli direktorina. Samuti on ta Virumaa Kammerorkestri ja Virumaa Noorteorkestri dirigent ning alates 1992. aastast juhatab TMKK keelpilliorkestrit. Mõlemad pianistid tegutsevad ka ansamblistidena, olles partneriteks mitmetele eesti ja välismaa instrumentalistidele ja lauljatele. Duo on pälvinud mitmeid eriauhindu festivalidelt, kahel korral Kultuurkapitali aastastipendiumi ning Eesti muusika aastapreemia 1990. aastal. 2001. aastal autasustati pianiste Valgetähe medalitega. 2015. aastal andis Eesti Muusikanõukogu Tallinna Klaveriduole interpretatsioonipreemia.

Pianistid Kai Ratassepp ja Mati Mikalai mängivad koos 1998. aastast. 2000. aastal pälvis ansambel II preemia rahvusvahelisel klaveriduode konkursil Kaunases ja II preemia Silvio Omizzolo klaveriduode konkursil Paduas. Samal aastal võideti I preemia ARD (Saksamaa Ringhäälingute Ühenduse) muusikakonkursil Münchenis. Duo on andnud soolokontserte ning esinenud orkestrite ees Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal, Inglismaal, Venemaal ja Eestis. Lisaks on osaletud paljudel rahvusvahelistel muusikafestivalidel. Ansambel on teinud koostööd selliste orkestritega nagu Kremerata Baltica, Berliini Saksa sümfooniaorkester, Mannheimi Rahvusteatri orkester, Peterburi Maria teatri noorteorkester, Eesti Riiklik sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester. Ansambli repertuaar hõlmab nii klassikalisi klaverimuusika teoseid kui ka nüüdismuusikat. Olulisel kohal on eesti kaasaegsete heliloojate looming – duo on ette kandnud Kriguli, Vihmandi, Sisaski, Reinvere jt uudisteoseid. 2000. aastal pälvis ansambel Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Nii Kai Ratassepp kui ka Mati Mikalai on omandanud doktorikraadi Peep Lassmanni juhendamisel ning õpetavad klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Tallinna Muusikakeskkoolis. Mõlemad pianistid on võitnud mitmeid preemiaid kodumaistel ja rahvusvahelistel konkurssidel ning on hinnatud solistid ja kammermuusikud nii Eestis kui ka välismaal.

 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus