Õppejõud laval. Mati Mikalai 50

05.11.2021 kell 19:00
Suur saal

Pianistid Mati Mikalai, Kai Ratassepp, Susanna Liisa Onoper, Anni Grete Kullamaa, Kanako Tajimi, Frans-Joona Juhani Veskoniemi, Zihan Zhao, Anette Allas (TMKK), Hans Matthias Kari (TMKK), Marianne Liis Oissar (TMKK) ja Olga Voronova (viiul), Indrek Vau (trompet)
Kavas Mozart, Liszt, Alkan, Debussy, Ravel, Enescu, Kapustin jt

TASUTA PILET FIENTAST

KAVA:

Claude Debussy (1862–1918)

„Rõõmu saar“ („L’isle joyeuse“, 1904)

 

Mati Mikalai

 

Sergei Bortkiewicz (1877–1952)

Etüüd op. 10 nr 3 „Fontaine lumineuse“

 

Zihan Zhao

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Klaverisonaat nr 7 C-duur KV 309

I Allegro con spirito

 

Anni Grete Kullamaa

 

Dmitri Šostakovitš (1906–1975)

Prelüüdid op. 34 nr 10 ja nr 6

 

Anette Allas

 

Frédéric Chopin (1810–1849)

Etüüd cis-moll op. 10 nr 4

 

Ferenc Liszt (1811–1886)

Transtsendentne etüüd nr 10 f-moll S 139 „Appassionata“

 

Marianne Liis Oissar

 

Charles-Valentin Alkan (1813–1888)

Sümfoonia sooloklaverile op. 39

IV Finale. Presto

 

Frans-Joona Juhani Veskoniemi

 

Pärt Uusberg (1986)

„Hingelinnutee I“ (2019)

 

Nikolai Kapustin (1937–2020)

Kaheksa kontsertetüüdi op. 40 

I Prelüüd

 

Susanna Liisa Onoper

 

Ferenc Liszt

Romanss S 169

 

Aleksandr Goedicke (1877–1957)

Kontsertetüüd op. 49

 

Indrek Vau (trompet)

Mati Mikalai (klaver)

 

Vaheaeg

 

Sergei Prokofjev (1891–1953)

Viis meloodiat op. 35

I Andante

III Animato, ma non allegro

IV Allegretto leggero e scherzando

 

Olga Voronova (viiul)

Mati Mikalai (klaver)

 

Ferenc Liszt

„Veneetsia ja Napoli“ tsüklist „Rännuaastad II“ S 159

IV Tarantella

 

Hans Matthias Kari

 

Frédéric Chopin

Fantaasia f-moll op. 49

 

Kanako Tajimi

 

Maurice Ravel (1875–1937)

„Valss“ kahele klaverile (1920)

 

Kai Ratassepp

Mati Mikalai

Mati Mikalai on eesti pianist ja pedagoog. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (Reet Vanaselja, Lembit Orgse, prof Bruno Lukk, 1990), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia  (prof. Bruno Lukk, Ivo Sillamaa, Lauri Väinmaa, 1995), omandanud EMTA magistrikraadi (prof Peep Lassmann, 2002) ning doktorikraadi (2009). Lisaks on ta täiendanud end tunnustatud pianistide Liisa Pohjola, José Ribera ja Lazar Bermani meistrikursustel. Mati Mikalai on pälvinud III preemia rahvusvahelisel pianistide konkursil Kilis Rootsis (1994) ning I preemia vabariiklikul pianistide konkursil (1994). Ta on esinenud solistina orkestrite ees paljudes Eesti linnades, lisaks mitmel pool Euroopas (Soomes, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Vemnemaal). Tema soolorepertuaaris mängib olulist rolli impressionistide muusika, samuti Liszti ja Beethoveni ning eesti heliloojate (Tüür, Mägi, Tubin) klaverimuusika. Mati Mikalai on olnud pikaajaline pedagoog ja klaveriosakonna juhataja TMKK-s. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötab ta õppejõuna 2000. aastast (alates 2015 osakonna juhatajana, alates 2017 klahvpilli õpperühma juhina). Mati Mikalai on tegev paljudes kammermuusikakoosseisudes. Tema pikaajalised ansamblipartnerid on olnud Kai Ratassepp, Olga Voronova, Indrek Vau, Arvo Leibur, Virgo Veldi, Kalev Kuljus, Silver Ainomäe, Pärt Tarvas, Leho Karin jpt. Mitmed neist on tänasel kontserdil koos Mati Mikalaiga musitseerimas. 

Indrek Vau on Mati Mikalai klassikaaslane, sõber ning pikaaegne ansamblipartner. Vau on Eesti juhtiv trompetist – ta on ERSO trompetirühma pikaaegne kontsertmeister ning EMTA ja TMKK õppejõud. Indrek Vau on lisaks orkestranditööle väga hinnatud kammermuusik ja solist. Kontserttegevus on sidunud klassivendi palju aastaid ning koostöös Indrek Vauga on Mati Mikalail 2004. aastal ilmunud CD „Eesti trompetimuusika“.

Olga Voronova on olnud Mati Mikalai kauaaegne ansamblipartner aastast 1998. Voronova on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prof Endel Lippuse käe all. Käesoleval ajal on ta Tallinna Kammerorkestri ning Tallinna Keelpillikvarteti liige. Ta on olnud korduvalt auhinnatud vabariiklikel keelpillimängijate konkurssidel ning väga hinnatud paljude kammermuusikakoosseisude liikmena. Koos Mati Mikalaiga on kavades olnud esikohal Beethoveni, Brahmsi, Prokofjevi, Raveli ja Debussy teosed. Ansambli kontserttegevus on olnud järjepidev ning hõlmanud paljusid Eesti kontserdipaiku.

Klaveriduo Kai Ratassepp-Mati Mikalai tegutseb 1998. aastast. Ansambel on võitnud mitmeid laureaaditiitleid erinevatel rahvusvahelistel konkurssidel, sh II preemia rahvusvahelisel klaveriduode konkursil Kaunases ja II preemia Silvio Omizzolo klaveriduode konkursil Paduas. Olulisim on 2000. aastal saavutatud I preemia mainekal ARD konkursil Münchenis. Duo Ratassepp-Mikalai on esinenud paljudes Euroopa riikides ning teinud koostööd ka mitmete orkestritega Eestis ja väljaspool seda (ERSO, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Kremerata Baltica, Berliini Raadio Sümfooniaorkester jt.) 2000. aastal pälvis klaveriduo Ratassepp-Mikalai Eesti Kultuurkapitali helikunsti aastapreemia.

NB! Üritusel saavad osaleda üksnes need täiskasvanud, kes on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud. Alates 1.11.2021 peavad üritusele pääsemiseks COVID tõendi esitama ka 12–17-aastased (kaasa arvatud). Vaktsineerimiskuuri läbimise või haiguse läbipõdemise tõendi kõrval kehtib alaealistele ka koroonaviiruse PCR või antigeen-RT testi negatiivse tulemuse tõend. PCR test peab olema tehtud mitte rohkem kui 72 tundi ning antigeen-RT test mitte rohkem kui 48 enne üritust ning test peab olema tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt. Lisaks aktsepteeritakse ka üldapteegis tehtud antigeeni kiirtesti tulemust. Kohapeal testimist ei toimu.

Kõigil vähemalt 12-aastastel külalistel on kohustuslik kanda maski ning koos tõendiga esitada isikut tõendav dokument. 

Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus