Poola muusika kontsert

13.10.2024 kell 17:00

Kammersaal

TASUTA

Kavaleht

Jakub Jakowicz (viiul), Maria Machowska (viiul), Katarzyna Budnik (vioola), Bartosz Koziak (tšello), Grzegorz Mania (klaver)

Kavas Laks, Penderecki, Kostrzewa

Kavas:
Simon Laks. Süit-polonees; Klaverikvintett
Krzysztof Penderecki. „Violoncello totale“
Wojciech Kostrzewa. „Moon Preludes“

 

Jakub Jakowicz sai esimesed viiulitunnid oma isalt Krzysztof Jakowiczilt, kelle juures õppis ka Varssavi Fryderyk Chopini Muusikaülikoolis. Hiljem oli ta Tadeusz Wronski viimane õpilane. Ta on esinenud paljude mainekate orkestrite ees, sealhulgas Varssavi Filharmoonikud ja Müncheni Filharmoonikud, ning teinud koostööd dirigentidega nagu Antoni Wit ja Marc Minkowski. Kammermuusikuna on ta esinenud koos paljude tunnustatud muusikutega. Jakowicz on ansambli Zehetmair Quartet liige ning salvestanud Bartóki ja Hindemithi muusikat (ECM). Ta on esinenud mainekatel lavadel, nagu Berliini Filharmoonia ja Londoni Wigmore Hall, ning võitnud auhindu rahvusvahelistel konkurssidel. Alates 2004. aastast õpetab ta Varssavi Fryderyk Chopini Muusikaülikoolis.

 

Maria Machowska on solist, kammermuusik ja pedagoog. Ta on Varssavi Filharmooniaorkestri kontsertmeister ning muusika interpretatsiooni habiliteeritud doktor. Machowska on õppinud Mirosław Ławrynowiczi, Marek Zebura ning hiljem Konstanty Andrzej Kulka juhendamisel. Ta on Poznańis toimunud 13. rahvusvahelise Henryk Wieniawski viiulivõistluse (2006) ja Augsburgis toimunud 6. rahvusvahelise Leopold Mozarti viiulikonkursi (2006) laureaat. Machowska on esinenud kõigis Euroopa riikides ning USA-s, Kanadas, Jaapanis, Hiinas, Koreas ja Iisraelis. Aastatel 2008–2014 oli ta Sinfonia Varsovia Orkestri kontsertmeister. Hetkel õpetab ta viiulit Varssavi Fryderyk Chopini nimelises Muusikaülikoolis. Aastal 2022 pälvis ta kultuuriteenete eest pronksmedali „Gloria Artis“.

 

Katarzyna Budnik on õppinud Varssavi Fryderyk Chopini Muusikaülikoolis nii viiuli kui vioola erialal ning on alates 2014. aastast Sinfonia Varsovia orkestri vioolakontsertmeister ja ülikooli vioolaprofessor. Ta on pälvinud auhindu mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, sealhulgas III koha ARD konkursil Münchenis (2013) ja I koha Beethoveni Hradeci ning Johannes Brahmsi konkurssidel. Budnik on esinenud paljudel mainekatel festivalidel, sealhulgas Łańcuti ja Zakopane festivalidel, ning mänginud koos Krystian Zimermani, Gidon Kremeri ja Yuri Bashmetiga.

 

Bartosz Koziak on 3. rahvusvahelise Witold Lutosławski tšellokonkursi (2001) laureaat ja Isang Yuni konkursi (Korea) teise koha omanik. Ta on võitnud auhindu mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, sealhulgas Praha Kevade ja Tšaikovski konkurssidel. Koziak lõpetas kiitusega Varssavi Fryderyk Chopini Muusikaülikooli ja õppis ka Pariisi Konservatooriumis. Tema diskograafiasse kuuluvad Bacewiczi, Meyeri ja Nowowiejski tšellokontsertide salvestused ning duoalbumid pianist Justyna Danczowska ja viiuldaja Anna Maria Staśkiewicziga. Ta on esinenud Berliini Konzerthausis, Praha Rudolfinumis ja Varssavi Rahvuslikus Filharmoonias ning mänginud mitmete mainekate orkestritega, sealhulgas Poola Rahvusliku Filharmoonia ja Sinfonia Varsoviaga.

 

Grzegorz Mania lõpetas kiitusega Krakówi Muusikaakadeemia ja Londoni Guildhalli Muusika- ja Teatrikooli, samuti on ta õppinud õigusteadust Jagiellonia Ülikoolis. Alates 2019. aastast on ta Krakówi Muusikaakadeemia professor. Mania on aktiivne sooloesineja, orkestrisolist ja kammermuusik, samuti Extra Sounds Ensemble’i liige. Hiljuti salvestas ta CD plaadifirmale Solo Musica, esitades Corelli, Vivaldi, Schnittke ja Kreisleri teoseid. Ta on esinenud rahvusvahelistel festivalidel mitmes riigis ja olnud paljude konkursside finalist.
Mania on Poola Kammermuusika Ühingu president ja kaasasutaja ning innovatiivse noodist lugemise õpiku kaasautor. Lisaks õpetab ta Bydgoszczis, annab loenguid autoriõiguse teemal Krakówi ja Wrocławi Muusikaakadeemiates ning kureerib kammermuusika programme. Ta on ka Krakówi, Rzeszówi, Zielona Góra ja Gdański-Varssavi kammermuusikafestivalide kunstiline juht.

 

Rahastatud Poola Vabariigi Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeeriumi vahenditest Poola kultuur välismaal programmi raames

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus