Sada suures saalis
15.12.2019 kell 17:00
Suur saal
TASUTA
Triin Ruubel-Lilleberg (viiul)
Henry-David Varema (tšello)
Frank-Immo Zichner (klaver, Saksamaa)
Kavas Mozart, Beethoven, Schubert
KAVAS:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Viiulisonaat nr 32 B-duur KV454
I Largo – Allegro
II Andante
III Allegretto
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Klaveritrio Es-duur op 1 nr 1
I Allegro
II Adagio cantabile
III Scherzo. Allegro assai
IV Finale. Presto
VAHEAEG
Franz Schubert (1797–1828)
Klaveritrio nr 1 B-duur op 99
I Allegro moderato
II Andante un poco mosso
III Scherzo. Allegro
IV Rondo. Allegro vivace
Triin Ruubel-Lilleberg on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Tiiu Peäske ja Rostocki Kõrgema Teatri- ja Muusikakooli professor Petru Munteanu juhendamisel. Õpingute ajal osales ta mitmetel konkurssidel, võites muu hulgas I preemia ja kaks eripreemiat Kloster Schöntali rahvusvahelisel viiuldajate konkursil.
Ruubel-Lilleberg on üks uue muusika ansambli Neophon asutajatest aastal 2011. Sellega seoses on ta teinud koostöö selliste heliloojatega nagu Wolfgang Rihm, Peter Ruzicka ja Jörg Widmann. Lisaks kammer- ja ansambliteostele on tema kaasaegse muusika repertuaaris oluline koht ka sooloteostel ning ta on olnud paljude teoste esmaettekandja.
2018. aastal esines Ruubel-Lilleberg kontserdisarja „Debüt im Deutschlandfunk Berlin“ raames Berliini Filharmoonia laval. Debüütkontserdil esines ta koos oma pianistist kaksikõe Kärt Ruubeliga. Sama koosseisuga andsid nad kontserdi ka Berliini kuulsas Konzerthausis. Ruubel-Lilleberg on hinnatud kammermuusik, kes esineb paljudes erinevates koosseisudes muusikutega nii Eestist kui ka mujalt (Elisabeth Leonskaja, Víkingur Ólafsson, Matthew Hunt jt). Viimase aja üheks olulisemaks koostööks on kõigi Brahmsi viiulisonaatide esitamine koos pianist Frank-Immo Zichneriga.
Aastast 2015 on Triin Ruubel-Lilleberg Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister. Külaliskontsertmeistrina on ta astunud üles Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikute ning Prantsuse Raadio Filharmooniaorkestri koosseisus. Ta on ka EMTA viiuliõppejõud ja juhendab noori viiuldajaid Järvi Suveakadeemias Pärnus ning meistrikursustel Saksamaal ja Portugalis.
2017. aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kui särav solist ja kontsertmeister, tunnustati tema kõrgetasemelist muusikutööd orkestrites ja ansamblites.
Peagi on ilmumas heliplaat Elgari viiulikontserdi, Stenhammari romansside ja Artur Kapi teosega „Viimne piht“, mis on salvestatud koos ERSO ja Neeme Järviga.
Henry-David Varema on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi Peeter Paemurru juhendamisel, täiendanud end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis Walther Nothasi tšelloklassis ja Berliini Kunstide Ülikoolis prof Wolfgang Boettcheri käe all ning omandanud doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2003–2009 oli ta Berliinis resideerunud rahvusvaheliselt hinnatud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, mille koosseisus esines ta mainekates kontserdisaalides nagu Carnegie Hall, Wigmore Hall, Müncheni Herkulessaal, Theatre de Chatelet, Zürichi Tonhalle, Sydney Angels Place jm. Ta on olnud külaliskontsertmeister näiteks Müncheni Kammerorkestrites ja Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris ning töötanud ühe hooaja Sydney Sümfooniaorkestri tšellorühma abikontsertmeistrina. Kammermuusikuna annab ta regulaarselt kontserte Ivari Ilja, Mihkel Polli, Sten Lassmanni, Anna-Liisa Bezrodny, Triin Ruubeli, Mari Polli, Johanna Vahemärgi ja paljude teistega. Aastast 1997 on Varema töötanud Rahvusooper Estonia orkestri soolotšellistina. 2001. aastast on Henry-David Varema EMTA tšello- ja kvartetiõppejõud (aastast 2016 professor) ning käeoleval ajal töötab ta EMTA loometegevuse ja välissuhete prorektorina.
Frank-Immo Zichner on väga mitmekülgset repertuaari esitav pianist ja kammermuusik. Tema sügav huvi avastada midagi uut muusikas ulatub kaugemale tuntud repertuaari taastõlgendamisest. Sageli kõlavad Zichneri salvestistel ja kontsertidel vähetuntud ja ebaõiglaselt unustustehõlma vajunud heliloojate teosed. Ta on kokku salvestanud 25 albumit ning tema loominguline töö on pälvinud tunnustuse saksa plaadikriitikutelt (Preis der Deutschen Schallplattenkritik).
Zichner õppis professor Dieter Zechlini klaveriklassis (Hanns Eisleri Muusikakõrgkool Berliinis). Olulised mõjutajad ja toetajad on Zichneri jaoks olnud pianist Menahem Pressler ja Jacob Lateiner ning György Kurtág. Kontsertreisid on Zichnerit viinud kõikjale Euroopas, aga ka Aasiasse, Ameerikasse ning Jaapanisse. Ta on solistina esinenud mitmete tunnustatud orkestrite ees, sealhulgas Berliini Raadio Sümfooniaorkester. Aastatel 2000–2013 mängis Zichner Aperto Klaverikvartetis koos Gernot Süßmuthi (viiul), Stefan Fehlandti (vioola) ja Hans-Jakob Eschenburgiga (tšello). Alates 2011. aastast töötab Zichner Berliini Kunstide Ülikoolis. Samal aastal asutas ta kooli juurde kammermuusikakeskuse (Kammermusikzentrum UdK). Ta on armastatud ja kõrgelt hinnatud kammermuusika õppejõud. Enne Berliini Kunstide Ülikooli töötas Zichner klaveri, saateklassi ja kammermuusika õpetajana Franz Liszti Muusikaakadeemias Weimaris, Felix Mendelssohn Bartholdy nimelises Muusika- ja Teatriakadeemias Leipzigis ning Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis Berliinis. 2004. aastal oli Zichner külalisõppejõud Bloomingtoni Muusikaülikoolis, kus ta asendas Menahem Pressleri tunde.
Kontserdisari „Sada suures saalis“
Sada aastat tagasi pandi alus eesti professionaalsele muusikaharidusele. Naljatledes võib öelda, et sada aastat on oodatud ka väärilist kontserdisaali, kus kuulajatele kõrgel tasemel kvaliteetseid muusikaelamusi pakkuda. EMTA kauaoodatud kontserdi- ja teatrimaja valmimisega on see unistus täitunud ning uue hoone südameks olev suur saal, mis mahutab korraga ligi 500 kuulajat, pakub Eesti parimat akustikat ja kaasaegseimaid tehnoloogilisi võimalusi. Lisaks EMTA 100 juubelisündmustele käivitub käesoleval hooajal kontserdisari „Sada suures saalis“, mis oma mitmekülgsete kontsertidega publikule uut kontserdisaali tutvustab. Juubeliaastale vääriliselt on uue kontserdisarja esinejateks eesti tippmuusikud, EMTA üliõpilaste paremik ning mainekad külalisinterpreedid partnerülikoolidest ja mujalt.
„Sada suures saalis“ – kõrgetasemelise muusikaprogrammiga kontserdisari Tallinna südalinna moodsaimas kontserdimajas!
Sündmuse korraldaja: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus