Tudengipühapäev. Viktorija Agnese Vancāne (sopran), Stanislav Šeljahhovski (bass), Liene Nitiša (klaver) ja Elina Tšertšel (klaver)
25.02.2024 kell 14:00
Kammersaal
TASUTA
Kontserdisari „Tudengipühapäev”
Kavas Rahmaninov, Sibelius, Mussorgski, Borodin, Kalniņš jt
Viktorija Agnese Vancāne on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppe tudeng klassikalise laulu erialal Heli Veskuse lauluklassis. Bakalaureusekraadi on ta omandanud EMTAs Taimo Toomasti käe all ning lisaks on õppinud Erasmus+ programmi raames Gruusias Tbilisi riiklikus konservatooriumis Dodo Diasamidze juhendamisel. Vancāne on osa võtnud kontsertidest ja festivalidest Lätis, Leedus, Poolas, Valgevenes, Itaalias, Eestis, Venemaal, Soomes ja Gruusias. Ta on astunud üles koos Daugavpils Sinfonietta ja Daugavpilsi puhkpilliorkestriga. Aastatel 2020 ja 2022 oli ta osa EMTA ooperistuudio lavastatud Boris Blacheri „Abstraktsest ooperist nr 1“. Käesoleval sügisel on ta laulmas EMTA ja Rahvusooper Estonia Mozarti ooperi „Võluflööt“ ühislavastuses Esimese daami rollis. Vancāne on võtnud meistriklasse paljudelt lauljatelt, pianistidelt, dirigentidelt ja lavastajatelt, sh Inga Šļubovska-Kancēviča, Krišjānis Norvelis, Asta Kriščiūnaitė, Jörg Dürmüller, Elmo Tiisvald, Mariam Mishelina Kobaliani, Ala Simonishvili, Levan Jagaev, Juho Alakärppä ja Dale Fundling.
Stanislav Šeljahhovski sündis 1989. aastal Sankt-Peterburis. Stanislav õppis kooridirigeerimist Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis Andrus Siimoni klassis ning 2022. aastal omandas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureusekraadi koorijuhtimise erialal professor Toomas Kapteni juhendamisel. Hetkel jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias soololaulu erialal Mati Turi lauluklassis.
Stanislav on töötanud Rahvusooper Estonia ning Savonlinna ooperifestivali kooris, kus on teinud ka ooperirolle, sealhulgas “Sid” Puccini ooperis “Tütarlaps kuldsest läänest” (Rahvusooper Estonia) ja “Le Duc” Gounod ooperis “Romeo et Juliette” (Savonlinna ooperifestivalil). Hooajal 2022/2023 osales Stanislav B. Blacheri ooperis “Abstrakte Oper n.1” EMTA black boxis ning Eesti Rahvusmeeskoori ja BBC Philharmonics orkestri ühisprojekti raames Šostakovitši 13. sűmfoonia “Babij jar” ettekandel. Hooajal 2023/2024 laulis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia projekti raames W. A. Mozarti ooperis “Võluflööt” Rahvusooperis Estonia.
Stanislavil on lai valik kammermuusika repertuaari, sealhulgas erinevate ajastute muusikat barokist kuni tänapäevani. Tema lemmikute hulka kuuluvad Bachi, Verdi, Mozarti, Borodini, Rahmaninovi ja Medtneri teosed.
Lisaks tunneb Stanislav aktiivset huvi õigeusu laulukultuuri vastu ning osaleb aktiivselt vokaalansambli “Rejoice” kontserttegevuses. Eesti Rahvusmeeskooriga ta esitanud teoseid “Meie Isa palve” (Kuldar Sink) ja “Nox Vitae” (Galina Grigorjeva).
Liene Nitiša on sündinud Lätis. 2006. aastal alustas ta klaveriõpinguid Daugavpilsi muusikakoolis Beata Fioņina juures ning 2016. aastal astus Staņislavs Broksi nim Daugavpilsi muusikakeskkooli Elīna Bambāne klaveriklassi. 2020. aastal jätkas ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, omandades 2023. aastal bakalaureusekraadi Marko Martini ja Age Juurikase käe all. Käesoleval ajal jätkab ta õpinguid EMTA magistrantuuris. Nitiša on täiendanud end Juris Žvikovsi, Andrejs Osokinsi, Agnese Egliņa, Šviese Čepliauskaite, Gabriella Torma, Svetlana Samsonova, Hakim Bentchouala-Golobitchi, Peep Lassmanni jt pianistide meistrikursustel.
Elina Tšertšel alustas klaverimänguga Tartu I muusikakoolis, jätkates seejärel muusikaõpinguid Heino Elleri nim Tartu Muusikakoolis Kadri Leivategija juhendamisel. 2021. aastal omandas ta bakalaureusekraadi prof Peep Lassmanni käe all ning 2023. aastal sai magistrikraadi prof Helin Kapteni juures Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Alates 2022. aastast mängib ta barokkansamblis “The Revalers”.
Oma õpingute jooksul on ta palju teinud koostööd erinevate lauljatega. Lisaks kammerlaulude esitamisele tunneb ta huvi ka ooperiaariate vastu. Koos erinevate lauljatega on Elina korduvalt osalenud Lied-duo konkursil ja Toomas Kaldaru ooperiklassi meistrikursustel.
Kontserdisari „Tudengipühapäev“ peegeldab EMTA üliõpilaste laia spektrit klassikast pärimuseni ning viiulist fagotini. Esinevad nii esmakursuslased kui ka peatsed koolilõpetajad, nii eesti kui ka välistudengid, solistid ja kammeransamblid.
Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus