Tudengiteisipäev. Marianne Liis Oissar (klaver)
10.09.2024 kell 19:00
Kammersaal
TASUTA
Kontserdisari „Tudengiteisipäev”
Marianne Liis Oissar (klaver)
Kaastegev Age Juurikas (klaver)
Kavas:
Ludwig van Beethoven. Sonaat nr 18 Es-duur op. 31 nr 3
Robert Schumann. Klaverikontsert a-moll op. 54
Marianne Liis Oissar esineb aktiivselt nii solisti kui kammermuusikuna. Esimese soolokontserdi andis ta 16-aastasena. Varasemalt on Marianne ülesse astunud kahel sooloõhtul Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia üliõpilaskontserdil „Tudengiteisipäev”. Ta on mänginud festivalidel „In Corpore” ja XIII rahvusvahelisel festivalil „KLAVER”. Oissar on teinud koostööd Eesti Kontserdi ja Uus Kontserdiga ning esinenud üle Eesti „Mõisamängude” sarja raames.
Klaverimänguga alustas Marianne 7-aastaselt Abja muusikakoolis. 2019. aastal jätkas õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Mati Mikalai ning alates 2021. aastast ka Age Juurikase juures. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õpib Oissar Age Juurikase klaveriklassis. Ta on edukalt osalenud mitmetel vabariiklikel noorte pianistide konkurssidel: „Parim noor instrumentalist” II koht (2019), „Eesti Kõla” II koht ja eripreemia eesti helilooja teose parima esituse eest (2020), „Koolidevaheline keskastme pianistide konkurss” I koht (2022).
Oissar on end täiendanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia noorte pianistide suvekursustel Ivari Ilja juures, Hui-Ying Liu-Tawaststjerna ja Erik Tawaststjerna suvekursustel ning Gintaras Januševičiuse kursustel Leedus. Oissar on osalenud Angela Hewitti, Aaron Shorri, Eteri Andjaparidze, Fali Pavri, Irina Zahharenkova, Julia Mustonen-Dahlkvisti jpt meistrikursustel.
Marianne Liis Oissar õpib 2024/25 õppeaastal Erasmus+ programmiga Viini muusika- ja etenduskunstide ülikoolis (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien – MDW) professor Konstantin Semilakovsi juures.
Age Juurikas on orkestraalse ja sugestiivse esitluslaadiga soolopianist ning kammermuusik, kes ühendab endas Euroopa ja Venemaa klaverimängu traditsioone. Samuti on ta kirglik pedagoog, kellel on õpilasi nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kui Tallinna Muusika- ja Balletikoolis.
Ta on esinenud soolokontsertidega ja kammerkoosseisudes mitmete eesti ja välismaiste tuntud interpreetidega pea kõikjal Euroopas ja Põhja-Ameerikas ning soleerinud mitmete orkestrite ees solistina (sh ERSO, TKO, PLO, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Leedu Riiklik Sümfooniaorkester, Ukraina Rahvuslik Akadeemiline Sümfooniaorkester). Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Neeme Järvi, Kaspars Putniņš, Arvo Volmer, Risto Joost, Kaspar Mänd jpt.
Age Juurikas on pärjatud mitmete väärikate auhindadega nii Eesti kui rahvusvahelistel konkurssidel. Samuti on ta pälvinud mitmeid mainekaid tunnustuspreemiaid Eestis nagu näiteks “Neeme Järvi nimeline preemia” 2003 ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia “Age Juurikas kui aktiivne ning isikupärane solist ja ansamblipartner” 2014. aastal. 2023. aastal pälvis ta Eesti Interpreetide Liidu Aastapreemia.
Age Juurikas alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt Tallinna Muusikakeskkooli eelklassis. Lõpetanud sama kooli 1998 prof Toivo Nahkuri klaveriklassis, suundus ta edasi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse ja jätkas õpinguid prof Peep Lassmanni juhendamisel. Samaaegselt õpingutega Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias täiendas ta end vahetusüliõpilasena Helsingis Sibeliuse akadeemias (prof Liisa Pohjola ja prof Matti Raekallio juhendamisel) ja Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis (prof Kalle Randalu juhendamisel). 2003–2007 õppis ta Moskvas Tšaikovski-nimelises konserva- tooriumi aspirantuuris prof Vera Gornostajeva ja tema assistentide Sergei Glavatskihi, Darja Petrova ning Maksim Philippovi juhendamisel. Olulise õpetaja ja nõuandjana on tema kõrval olnud ka prof Matti Reimann.
Age Juurikase lemmikrepertuaar pärineb XX sajandi I poolest, huvitub ka kaasaegse muusika esitamisest ja teeb koostööd mitmete heliloojatega. Oma kontserdikavasid kujundades on ta püüdnud ujuda vastuvoolu – mitte jääda klassikaliste paljumängitud teoste raamistikku vaid leida oma kavades alati koht värskemale ja vähemesitatud muusikale.
Ta on osalenud mitmetes suuremahulistes kaasaegse muusika projektides, nagu Grisey “Vortex temporum”, Stockhauseni “Mantra” ja Toivo Tulevi klaverikontserdi “Nada” ja Tatjana Kozlova-Johannese klaverikontserdi “Blow your house down” esiettekanne. Age Juurikas on salvestanud ERR arhiivi kõik Mart Saare klaveriprelüüdid, Skrjabini ja Albénize klaveriteoseid ning erinevates koosseisudes uuemat eesti kammermuusikat. Alates aastast 2017 on Age ERP artist.
2018. aasta alguses ilmus temalt debüütalbum “The Soul of Fire”, mis pälvis Aasta Kammermuusikaalbumi tiitli.
Age Juurikas on klaverifestivali “Eesti Klaverisuvi” algataja ja kunstiline juht.
Kontserdisari „Tudengiteisipäev“ peegeldab EMTA üliõpilaste laia spektrit klassikast pärimuseni ning viiulist fagotini. Esinevad nii esmakursuslased kui ka peatsed koolilõpetajad, nii eesti kui ka välistudengid, solistid ja kammeransamblid.
Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus