Tudengiteisipäev. Mirell Jakobson (sopran) – Rose Thomas (klaver), Viktorija Agnese Vancāne (sopran) – Liene Nitiša (klaver)

07.11.2023 kell 19:00
Kammersaal

Kavas Saar, Tubin, Sibelius, Grieg, Messiaen jt

TASUTA

Kavas:

Giacomo Meyerbeer.„Nobles Seigneurs, Salut!“ ooperist „Hugenotid“
Jean Sibelius. Kuus laulu op. 50 nr 5, 6
Olivier Messiaen. Vokaliis-etüüd (1935)
Henri Duparc. „Le Manoir de Rosemonde“ (1879)
Gabriel Fauré. „Claire de lune“ op. 46 nr 2
Francis Poulenc. „Métamorphoses“ FP 121
Mart Saar. „Ilmud kui unistus“ (1921/22)
Mart Saar. „Ennemuiste“ (1905)
Eduard Tubin. „Igatsus“ (1941)
Villem Kapp. „Lumehelbeke“ (1955)
Edvard Grieg. Kuus laulu op. 48

Viktorija Agnese Vancāne (sopran) ja Liene Nitiša (klaver) esinevad koos alates 2020. aastast, keskendudes peamiselt lied-repertuaarile, kuid tuues lavale ka numbreid erinevatest ooperitest. Duo on astunud üles Lätis, Eestis, Soomes ja Belgias ning võtnud osa Juho Alakärppä, Lasse Penttineni, Toomas Kaldaru, Jesus Maria Sievers Fernándezi jt meistriklassidest. Duot juhendab professor Helin Kapten. Duo Vancāne–Nitiša kava põhineb peamiselt Põhjamaade heliloojate Edvard Griegi ja Jean Sibeliuse lauludel. Noored interpreedid tunnevad huvi rahvamuusika vastu ning seetõttu on valinud esitamiseks just Põhjamaade muusika, milles on elav folkloor ühendatud lihtsate, ent hingestatud meloodiate, rahvaliku tonaalsuse ning erksate tantsurütmidega. Samuti annab nende meelest valitud teoste meeleolu ja atmosfäär hästi edasi Põhjamaade looduse üllast, peent, läbipaistvat ja „külma“ ilu.

Duo Mirell Jakobson (sopran) ja Rose Thomas (klaver) sai alguse mõlema muusiku huvist vokaalkammermuusika vastu ning sarnasest maitsest repertuaari osas. Kunstlaulud on suurepärane viis elustada hingetuksvõtvaid luuletusi ja filosoofilisi tekste, seetõttu on kava üles ehitatud kummagi interpreedi rahvuskultuurist pärit muusikateostest, mis on neid puudutanud nii luulelisest kui ka muusikalisest aspektist. Esitusele tulevad meistriteosed, mis kujutavad kogu emotsioonide spektrit, mida inimene võib tunda armunud olles, olgu see siis unenägu kuu järele igatsemisest, puhas ekstaas armastatud inimese puudutusest või kibedus vastamata jäänud armastusest. Emotsioonide keeristormi raamistavad esimese numbrina kõlav kummituslik Olivier Messiaeni vokaliis ning viimasena esitusele tulev rahulikuma meeleoluga „Lumehelbeke“ Villem Kapilt.

Kontserdisari „Tudengiteisipäev“ peegeldab EMTA üliõpilaste laia spektrit klassikast pärimuseni ning viiulist fagotini. Esinevad nii esmakursuslased kui ka peatsed koolilõpetajad, nii eesti kui ka välistudengid, solistid ja kammeransamblid.

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus