Tudengiteisipäev. Mirell Jakobson (sopran) – Rose Thomas (klaver), Viktorija Agnese Vancāne (sopran) – Liene Nitiša (klaver)

07.11.2023 kell 19:00
Kammersaal

Kavas Saar, Tubin, Kapp, Sibelius, Grieg jt

TASUTA

Kavas:

Giacomo Meyerbeer.„Nobles Seigneurs, Salut!“ ooperist „Hugenotid“
Jean Sibelius. Kuus laulu op. 50 nr 5, 6
Henri Duparc. „Le Manoir de Rosemonde“ (1879)
Gabriel Fauré. „Claire de lune“ op. 46 nr 2
Francis Poulenc. „Métamorphoses“ FP 121
Mart Saar. „Ilmud kui unistus“ (1921/22)
Mart Saar. „Ennemuiste“ (1905)
Eduard Tubin. „Igatsus“ (1941)
Villem Kapp. „Lumehelbeke“ (1955)
Edvard Grieg. Kuus laulu op. 48

Viktorija Agnese Vancāne (sopran) ja Liene Nitiša (klaver) esinevad koos alates 2020. aastast, keskendudes peamiselt lied-repertuaarile, kuid tuues lavale ka numbreid erinevatest ooperitest. Duo on astunud üles Lätis, Eestis, Soomes ja Belgias ning võtnud osa Juho Alakärppä, Lasse Penttineni, Toomas Kaldaru, Jesus Maria Sievers Fernándezi jt meistriklassidest. Duot juhendab professor Helin Kapten. Duo Vancāne–Nitiša kava põhineb peamiselt Põhjamaade heliloojate Edvard Griegi ja Jean Sibeliuse lauludel. Noored interpreedid tunnevad huvi rahvamuusika vastu ning seetõttu on valinud esitamiseks just Põhjamaade muusika, milles on elav folkloor ühendatud lihtsate, ent hingestatud meloodiate, rahvaliku tonaalsuse ning erksate tantsurütmidega. Samuti annab nende meelest valitud teoste meeleolu ja atmosfäär hästi edasi Põhjamaade looduse üllast, peent, läbipaistvat ja „külma“ ilu.

Duo Mirell Jakobson (sopran) ja Rose Thomas (klaver) sai alguse mõlema muusiku huvist vokaalkammermuusika vastu. Ei ole paremat viisi andmaks uut hingamist luulele ning filosoofilistele tekstidele, kui seda on laul. Just seetõttu on kava ehitatud üles kummagi interpreedi rahvuskultuurist pärit teostele, mis on neid puudutanud nii oma muusikalise kui ka tekstilise sügavuse poolest. Esitamisele tulev kava sisaldab meistriteoseid, mis toovad kuulaja ette pea kõik emotsioonid, mida inimene võib tunda olles armunud. Olgu selleks unelev igatsus kuu järele, punastama panev ekstaas kallima puudutusest või vastamata jäänud armastuse valus kibedus. Kava raamistavad H. Duparc „Le Manoir de Rosemonde“ ning V. Kapp „Lumehelbeke“. Esimene teos oma rahutu, just kui kapjade plaginat imiteeriva klaveripartiiga kutsub meid teekonnale täis armastust, ettearvamatusi ja valu. Viimane teos aga suunab vaatama enda sisse ning leidma külma rahu.

Kontserdisari „Tudengiteisipäev“ peegeldab EMTA üliõpilaste laia spektrit klassikast pärimuseni ning viiulist fagotini. Esinevad nii esmakursuslased kui ka peatsed koolilõpetajad, nii eesti kui ka välistudengid, solistid ja kammeransamblid.

 

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus