X vanamuusikafestival Ceciliana. Johann Sebastian Bachi viiulisonaadid. CD-plaadi esitluskontsert

23.03.2024 kell 18:00
Kammersaal

Andres Mustonen (viiul)
Imbi Tarum (klavessiin)
Kavas J. S. Bach

TASUTA

Kavas:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Sonaat viiulile ja klavessiinile h-moll BWV 1014
I Adagio
II Allegro
III Andante
IV Allegro

Sonaat viiulile ja klavessiinile A-duur BWV 1015
I [Andante]
II Allegro
III Andante un poco
IV Presto

Sonaat sooloviiulile nr 2 a-moll BWV 1003
I Grave
II Fuga
III Andante
IV Allegro

Sonaat viiulile ja klavessiinile c-moll BWV 1017
I Largo
II Allegro
III Adagio
IV Allegro

Imbi Tarum on EMTA klavessiiniprofessor. Klavessiinifestivali kunstiline juht ja eesti tuntumaid klavessiinimängijaid. Aastatel 1978–1992 oli Tarum klavessiinimängija ansamblis Hortus Musicus, esinedes enamikus Euroopa maades, Iisraelis ja USA-s, samuti endise Nõukogude Liidu linnades. Alates 1992. aastast mängib Imbi Tarum ansamblis Tallinn Baroque, samuti Tallinna Barokkorkestri, Soome-Eesti Barokkorkestri ja ansambli Corelli Consort koosseisus continuo-mängija ja solistina. Ta on teinud koostööd orkestrite ja ansamblitega Concerto Copenhagen, Concerto Palatino, His Majesty’s Sagbutts and Cornetts, Arte dei Suonatori jt. Eesti parimate solistide kõrval on tema partneriteks olnud näiteks Harry van der Kamp, Mikael Bellini, Lucy van Dael, Ellen Hargis, Peter Kooij, Alberto Martini, Aureliusz Golinski, Bolette Roed ja paljud teised. Imbi Tarum on lindistanud hulgaliselt soolo- ja kammermuusikat. 2007. aastal andis ta välja CD „Vertigo“ prantsuse klavessiinimuusikaga. 2010. aastast osaleb ta Baltic Baroque koosseisus Antonio Vivaldi viiulisonaatide salvestamisel koos barokkviiuldajate Maria Krestinskaja, Evgeni Sviridovi, Andrei Reshetini, Andrei Penjugini jt ning barokktšellist Sofia Maltizovaga, välja on antud kümnest CD-st koosnev „Vivaldi collection“. Maria Krestinskajaga lindistati Luigi Madonise ja Domenico Dall’Oglio viiulisonaatide CD-d (Pan Classics). Lisaks pedagoogitegevusele EMTAs on ta juhendanud meistrikursusi paljudes Euroopa muusikakõrgkoolides ning andnud suvekursusi Soomes, Lätis ja Eestis.

 

Andres Mustonen on isikupärane viiuldaja, dirigent ja ansamblijuht. Kõiges, mida ta teeb, olgu see näiteks Viini klassikute, Mahleri või Šostakovitši sümfooniate dirigeerimine või ansambli Hortus Musicus juhatamine, peegeldub originaalne muusikaline tunnetus ja suhtumine musitseerimisse. Dirigendina on talle meeldinud rännata mööda muusikaajaloo kaugeid radu. Oratooriumid, passioonid ja dramaatilised sümfoonilised teosed on tema repertuaaris olnud ikka olulisel kohal. Erilise õhinaga esitab Mustonen muusikat tänapäeva heliloojatelt, kellega ta tunneb sügavat loomingulist sugulust (Gubaidulina, Penderecki, Kantšeli, Silvestrov, Knaifel, Tüür, Pärt ja Terterjan). Andres Mustonen on tegutsenud muusikamaailmas ja tõusnud selle laineharjadele suure kire ja pühendumusega. Ta omandas hariduse Tallinna konservatooriumis, kuid tema tee on olnud kõike muud kui akadeemiline ja tavapärane. Noore muusikaõpilasena vaimustus ta avangardmuusikast, komponeeris ja korraldas muusikalisi häppeninge. Eelmise sajandi seitsmekümnendatel aastatel, olles veel üliõpilane, süvenes ta Euroopa kristliku traditsiooni väärtustesse ja asutas varajase muusika ansambli Hortus Musicus. Mustonen naudib musitseerimist väiksemates, kammerlikemas koosseisudes koos oma paljude muusikutest sõpradega. Viimastel aastatel on Mustonen teinud koostööd enda asutatud Art Jazz Quartetiga. Viiulisolistina, juhatades Hortus Musicust või kohalikke orkestreid annab Andres Mustonen kontserte üle terve maailma: naaberriikides Lätis ja Soomes; kaugel Brasiilias, Mehhikos ja Iisraelis ning igal pool Euroopas. „Ma pole kunagi laval inimesega, keda ma ei tunne, kes pole mu sõber ja keda ma ei armasta,“ on öelnud Andres Mustonen.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) korraldab alates 2014. aastast igal kevadel vanamuusikafestivali Ceciliana. Festivalil esinevad oma ala professionaalid ja muusikaüliõpilased nii Eestist kui ka välisriikidest. Cecilianal üles astuvad külalised on aktiivsed ja tunnustatud tegevmuusikud, kes osalevad mitmete ansamblite töös ning on samas ka lugupeetud pedagoogid.

Festivali kontserdid toimuvad EMTA saalides. Ceciliana kunstiline juht on EMTA klavessiiniprofessor ja varajase muusika õppejuht Imbi Tarum.

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus