X vanamuusikafestival Ceciliana. “Tuntud ja tundmatu”

24.03.2024 kell 18:00
Kammersaal

Lembit Orgse (haamerklaver)
Kaastegevad
Meelis Orgse (barokkviiul), Johannes Sarapuu (barokktšello)
Kavas Haydn, de Montgeroult

TASUTA

Kavas:

Joseph Haydn (1732–1809)
Fantaasia C-duur Hob XVII/4 (1789)
Presto
Lembit Orgse

Hélène de Montgeroult (1764–1836)
Sonaat viiulile ja klaverile a-moll op. 2 nr 3 (1800)
Agitato
Adagio
Vivace con espressione
Meelis Orgse, Lembit Orgse

Joseph Haydn
Adagio G-duur Hob. XV/22 (1794)
Adagio ma non troppo
Lembit Orgse

Klaveritrio G-duur Hob XV/25 (1795)
Andante
Poco Adagio
Finale. Rondo all`Ongharese. Presto
Meelis Orgse, Johannes Sarapuu, Lembit Orgse

Lembit Orgse on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Reet Vanaselja ja prof Bruno Luki õpilasena ning Tallinna Konservatooriumi prof Bruno Luki ja Kalle Randalu klaveriklassis. Aastatel 1988–1990 täiendas ta end Peterburi Konservatooriumis assistentuur-stažuuris prof Vladimir Nilseni juhendamisel. 2004. aastal jätkas Orgse õpinguid EMTA doktorantuuris. Johann Sebastian Bachi ornamentatsiooni ja generaalbassi käsitleva doktoritöö kaitses ta edukalt 2013. aastal. Orgse on 1982. aasta Čiurlionise-nimelise konkursi laureaat. Ta on esinenud nii Eestis kui ka välismaal pianisti ja klavessinistina erinevate solistide, ansamblite ja orkestritega, teiste seas koos Tallinna keelpillikvarteti, Rahvusooper Estonia puhkpillikvinteti, Hortus Musicuse, ERSO, Tallinna Barokkorkestri ja Corelli Consortiga. Hinnatud varajase muusika ja basso continuo mängijana on teda kutsutud esinema paljude suurvormide (Bachi passioonid, kantaadid, Händeli oratooriumid jt) ettekannetele. Orgse muusikalise tegevuse kaalukamateks Johann Sebastian Bachiga seotud kontserdiprojektideks on olnud prantsuse ja inglise süitide ettekanded sarjas „Tantsud klahvidel“, kõikide kammersonaatide esitused koos eesti väljapaistvate keelpilli- ja puhkpillisolistidega ning klavessiinikontsertide esitused koostöös Klaaspärlimäng Sinfoniettaga Tallinna Bachi festivalidel ja Mustonenfestil. Orgse viimaste aastate kontserttegevuses on olulisel kohal olnud sooloõhtud ajaloolisel haamerklaveril, kus kõrvuti J. S. Bachi poegade ja Viini klassikute muusikaga on kõlanud meie kontserdielus harva esitatavate heliloojate nagu Clementi, Dusseki, de Montgeroulti jt looming. Lembit Orgse on tuntud ka kui klaveriõppejõud. Tema õpilased on silma paistnud riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Hetkel töötab Orgse professorina EMTA klaveri- ja klahvpillimuusika ajaloo õppejõu ning interpretatsioonipedagoogika õppejuhina. Ta on hinnatud lektor ja meistrikursuste läbiviija. Tema loengute teemad hõlmavad barokk- ja klassikalise muusika (Bach ja Haydn) interpretatsiooni ning teisi klahvpillimetoodika küsimusi.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) korraldab alates 2014. aastast igal kevadel vanamuusikafestivali Ceciliana. Festivalil esinevad oma ala professionaalid ja muusikaüliõpilased nii Eestist kui ka välisriikidest. Cecilianal üles astuvad külalised on aktiivsed ja tunnustatud tegevmuusikud, kes osalevad mitmete ansamblite töös ning on samas ka lugupeetud pedagoogid.

Festivali kontserdid toimuvad EMTA saalides. Ceciliana kunstiline juht on EMTA klavessiiniprofessor ja varajase muusika õppejuht Imbi Tarum.

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus