XI vanamuusikafestival Ceciliana. Tallinna Barokkorkester

13.03.2025 kell 19:00

Suur saal

Solistid Meelis Orgse (viiul), Mari Targo (viiul), Elo Tepp (viiul), Lembit Orgse (klavessiin), Reinut Tepp (klavessiin)

Orkestri kunstiline juht Egmont Välja

Kavas Vivaldi, J. S. Bach, Corelli

Tallinna Barokkorkester (TBO) asutati 1987. aastal Taivo Niitvägi, Ivan Monighetti ja Egmont Välja initsiatiivil. TBO oli esimene ja pikka aega ainus orkester Eestis, mis mängis ajastu instrumentidel, ning üks väheseid pidevalt tegutsevaid barokkorkestreid kogu Ida-Euroopas. TBO kunstiline juht ja tegevuse initsiaator on orkestri esitšellist Egmont Välja. Üle 37 aasta kestnud ajaloo jooksul on TBO kujunenud kõrge professionaalse tasemega iseseisvaks ja arvestatavaks kollektiiviks, mis on saanud väga häid hinnanguid eri maade kriitikutelt. Orkestris osaleb eesti barokkmuusikute paremik ning selle mitmekesisesse repertuaari kuuluvad nii barokiajastu suurteosed kui ka eesti nüüdismuusika.
Tallinna Barokkorkester on tihedalt seotud olnud eesti vanamuusika interpretatsiooni arenguga ning tegevuse üheks eesmärgiks on olnud ajastuteadliku esituslaadi propageerimine. Orkestri liikmete mänguoskuste edendamiseks ja uute mängijate koolitamiseks on korraldatud meistrikursusi, mida on kutsutud läbi viima barokkmuusika interpretatsiooni silmapaistvaid spetsialiste nagu viiuldajad Lucy van Dael, Sirkka-Liisa Kaakinen, Kreeta-Maria Kentala, Veronika Skuplik, Judith Steenbrink, Maite Larburu, Alise Juška, tšellist Ivan Monighetti, oboemängijad Rafael Palacios, Marcel Ponseele, Taka Kitazato, Alfredo Bernardini, näppepillide ekspert Xavier Diaz-Latorre, tsingimängija Josué Meléndez ja teised.
TBO on välja andnud kaks CD-d – kontsertettekande Johann Sebastian Bachi Markuse passioonist ja Antonio Vivaldi „Aastaajad“ – ning teinud arvukalt salvestisi Eesti raadiojaamadele ja Eesti Televisioonile. Kuigi enamasti mängitakse ilma dirigendita, on orkester teinud koostööd tuntud dirigentidega nagu Wieland Kuijken, Hans Gebhard, Leo Krämer, Stephen Layton, Howard Arman, samuti solistidega nagu Sirkka-Liisa Kaakinen, Kreeta-Maria Kentala, Mikael Bellini ja Ivan Monighetti jt ning erinevate kooridega.
Hooajal 2023/2024 tegi TBO mitmeid koostööprojekte Tõnu Kaljuste, Andrew Lawrence-Kingi, Nazar Kozukhari ja teistega ning publiku ette toodi mitmekülgsed varabaroki kontserdikavad. Käesoleval hooajal liigub orkester edasi kõrgbaroki repertuaari juurde.

Egmont Välja on Eesti muusikaüldsusele tuntud kui esimese põlvkonna barokktšellist, hinnatud basso continuo mängija, kammermuusik ja pedagoog. Egmont Välja on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (1982), kus tema õpetajaks oli Evi Olt, ning Tallinna Riikliku Konservatooriumi (1987) Ivo Juuli ja Toomas Velmeti juhendamisel. Aastatel 1988–1995 oli Egmont Välja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellist. Ta on esiettekandele toonud mitmete eesti heliloojate, näiteks Alo Mattiiseni, Lepo Sumera, Toivo Tulevi, Mart Siimeri jt teoseid. Alo Mattiisen on pühendanud Egmont Väljale oma Tšellosonaadi (1986).
Alates 1980. aastast on Egmont Välja esinenud barokktšellistina, olles nõutud basso continuo mängija, ning kuulunud mitme vanamuusikaansambli koosseisu koos tunnustatud eesti barokkmuusikutega nagu Lembit Orgse, Elar Kuiv, Ene Salumäe, Reet Sukk, Reinut Tepp jpt. 1987. aastal asutas Välja koos Ivan Monighetti ja Taivo Niitvägiga Tallinna Barokkorkestri ning on olnud orkestri tegutsemisaja jooksul selle soolotšellist, mänedžer ja kunstiline juht.
1993. aastal asutas Egmont Välja kontserdiagentuuri Concerto Grosso, mis korraldas Tallinna Barokkorkestri ning väiksemate vanamuusikaansamblite kontserte ja mitmeid barokkmuusika kontserdisarju. Muuhulgas korraldas agentuur aastatel 1996–2009 Haapsalu Vanamuusikafestivali. Lisaks on Egmont Välja korraldanud vanamuusika interpretatsioonikursusi ja koostööprojekte väljapaistvate muusikutega nagu Wieland Kujiken, Lucy van Dael, Marcel Ponseele, Ivan Monighetti jt. Silmapaistva saavutusena võib välja tuua ka 18. Sajandi Orkestri (Orchestra of the Eighteenth Century, dir. Thomas Zehetmair) kontserdi korraldamise Tallinnas 2000. aastal.
Egmont Välja on salvestanud mitu CD-plaati, seda nii solisti ja kammermuusikuna kui ka Tallinna Barokkorkestri koosseisus. Ta on Eesti Interpreetide Liidu ja Kesk-Euroopa Vanamuusikafestivalide Liidu (Central European Festivals of Early Music Association) asutajaliige.
Käesoleval ajal tegutseb Egmont Välja tšelloõpetajana Keila muusikakoolis ja Tabasalu muusikakoolis. Ta korraldab lastele ja noortele suunatud tšellokonkursse, -festivale ja suvekoole ning on pühendunud tšelloõpetamise arendamisele ja tšellomängu propageerimisele. Lisaks näeb teda esinemas soolotšellistina Tallinna Barokkorkestri koosseisus, aga ka kammerkoosseisudes.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) korraldab alates 2014. aastast igal kevadel vanamuusikafestivali Ceciliana. Festivalil esinevad oma ala professionaalid ja muusikaüliõpilased nii Eestist kui ka välisriikidest. Cecilianal üles astuvad külalised on aktiivsed ja tunnustatud tegevmuusikud, kes osalevad mitmete ansamblite töös ning on samas ka lugupeetud pedagoogid. Festivali kontserdid toimuvad EMTA saalides. Ceciliana kunstiline juht on EMTA klavessiiniprofessor ja varajase muusika õppejuht Imbi Tarum.

Korraldaja EMTA kontserdi- ja etenduskeskus